Zruč nad Sázavou láká k výletům rodiny s dětmi. Točily se zde i Lásky jedné plavovlásky
Taťána Kročková
5. 10. 2023
V okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji se nachází město Zruč nad Sázavou, které se může pyšnit stejnojmenným zámkem i zajímavou historií. Dnes je turisticky vyhledávaným městem a má rozhodně co nabídnout, stejně tak jako jeho nejbližší okolí. Na své si přijdou také děti, proto je ideálním tipem na výlet pro rodiny s dětmi.
Město proslavil i Baťa
První písemná zmínka o Zruči pochází z roku 1328. Známými majiteli panství byli Kolowratové a Kalenicové. Právě za doby působení Kaleniců v 16. století byla Zruč povýšena na město. Městským znakem se stal jejich erb, který znázorňoval dva spojené stříbrné buvolí rohy na červeném štítu. Tento erb má město Zruč nad Sázavou dodnes. Kalenicové se také zasloužili o přestavbu původního gotického hradu na zámek, bohužel však po stavovském povstání, jehož se účastnili, o svůj majetek přišli.
Kromě zámku, o němž si povíme dále, se město proslavilo také tím, že se v něm vyráběla Baťova obuv. V roce 1939 byla firmou Baťa podepsána smlouva. Závody ve Zruči vyráběly pánskou a dámskou obuv, za války pak bagančata. V roce 1953 se závod přejmenoval na Sázavan Zruč, n. p. a vyráběl kvalitní dětskou obuv, která se vyvážela i do světa. Díky tomu se část Zruče dnes stále neoficiálně jmenuje Baťov. Ve Zruči mělo původně stát i letiště, nemocnice a vysoké školy, ale pak přišla válka a po ní se dále tento projekt nerozvíjel. Co se týká kultury, ve Zruči se natáčel slavný Formanův film Lásky jedné plavovlásky.
Zámek Zruč nad Sázavou patřil rodu Schebků
Dominantou města je zámek s parkem a rozlehlou botanickou zahradou, který patří k nejnavštěvovanějším památkám v Posázaví. Původní hrad ze 14. století byl v 16. století přestavěn na zámek a na konci 19. století získal současnou podobu. V parku se u zámku nacházejí také zbytky původního hradu. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1335. Jeho vlastníky byl rod Kolowratů, dále se majitelé střídali až hrad připadl rodu z Kalenic, který se zasloužil o přestavbu hradu na zámek. Po stavovském povstání v 17. století se díky ztrátě majetku zámek dostal do rukou dalších majitelů, kteří se opět střídali, a to poměrně rychle.
Další zásadní událostí v historii zámku byl jeho požár v roce 1781, poté byl přestavěn a svou současnou podobu získal díky rekonstrukci syna nového majitele, stavitele železnic Jana Schebka, na konci 19. století. Jeho syn Adolf Schebek nechal zámek v letech 1892–1894 přestavět v pseudogotickém stylu. Přestavbu zadal tehdy známému architektovi Janu Vejrychovi. Po roce 1989 byl zámek v rámci restitučních nároků rodině Schebků navrácen. V roce 2003 pak město Zruč nad Sázavou zámek i park odkoupilo a začala probíhat rozsáhlá rekonstrukce všech budov. Zrekonstruován byl i dobový nábytek, který se dochoval po posledních majitelích zámku.
Prohlídkové okruhy a expozice zámku
V současné době je zámek sídlem radnice a zámecké galerie. Jižní křídlo je pak zpřístupněno pro veřejnost a nabízí dva prohlídkové okruhy. Malý prohlídkový okruh je na 40 minut a představuje interiéry z 19. století a počátku 20. století. Zelená jídelna se může pyšnit hrajícím orchestrionem z roku 1885 a Reprezentační pracovna zase velkým lodním kufrem, k němuž se váže zajímavá historie rodiny Schebků. Dále je k dispozici zařízený Dámský salon, Zrcadlový sál, zásobovací chodba a Maurská knihovna. Každá místnost je zařízená v jiném stylu, takže nese prvky antické, barokní i secesní.
Velký okruh pak ještě nabízí prohlídku rodinné kaple s oltářním obrazem svatého Jana Nepomuckého, zámeckou romantickou koupelnu, která má vanu zabudovanou v podlaze a zaujmout může i výstup na zámeckou věž, kde si lze z výšky 36 metrů prohlédnout celé okolí.
Prohlídka s komornou Agátou a Svět kostiček a panenek
Kromě těchto dvou prohlídkových okruhů jsou zde i prohlídky pro děti, a to Tajemná prohlídka s komornou Agátou nebo komorníkem Augustýnem. Děti si tak užijí spoustu zábavy a podívají se i tam, kam má komorná zakázáno chodit. Také pomohou Agátě s jejími úkoly: přiloží do neviditelných kamen, zavážou princezně šněrovačku, podívají se, co se ukrývá v zámeckém trezoru a vyzkouší si, jak se bavily zámecké děti. Nakonec si zatančí na karnevalu, kde tančili princové a princezny. Prohlídka se pořádá při minimálním počtu 3 dětí.
Pro děti je tu ale ještě zábavně naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat, která se nachází v hradním příkopu, kde je i letní kino. V bývalé sýpce je pak interaktivní expozice Příběh řeky Sázavy a ve Zručském dvoře, který byl bývalým hospodářským stavením rodiny Schebků, je otevřena expozice Vodácké muzeum. Vyhlídková věž v blízkosti zámku je rovněž obohacena interaktivními prvky pro děti v každém patře. A aby toho nebylo málo, děti pobaví i Svět kostiček a panenek v podkroví zámku, což je přehlídka všemožných hraček, s nimiž si děti mohou také hrát. V podkroví se nachází rovněž expozice Od verpánku k Baťovi.
Spousta kulturních akcí a svatby na zámku
Zámek Zruč nad Sázavou pořádá i spoustu kulturních a společenských akcí, programy pro školy a školky, samozřejmostí jsou též svatby, a to u altánku v zámeckém parku, v Zrcadlovém sále zámku, na vrcholu Kolowratské věže nebo v obřadní síni zámku. Stačí si jen vybrat. Každý první víkend v srpnu se v areálu zručského zámku konají oblíbené Historické slavnosti a spousta dalších akcí.
Psí hřbitov v zámeckém parku
Součástí zámeckého parku je i psí hřbitov, kde Schebkové pohřbívali své lovecké psy. Podle dochovaných historických záznamů bylo na tomto hřbitově původně osm náhrobků, dnes zbyly pouze dva. Uprostřed hřbitova stojí pomníček s králíkem a loveckou brašnou.
Tipy na výlety v okolí
V okolí Zruče nad Sázavou je spousta dalších turisticky zajímavých cílů. S dětmi můžete navštívit Vodní dům a Včelí svět v Hulicích, Parazoo ve Vlašimi, kde žijí volně žijící zvířata, která byla léčena v záchranné stanici a už se nemohou vrátit do volné přírody. Milovníky historie mohou zaujmout zámky Vlašim či Kácov a hrady Ledeč nad Sázavou nebo Český Šternberk. Největší výstava lidových krojů České republiky se nachází jen 11 km od Zruče nad Sázavou v Muzeu Ostrov lidových krojů, a ta rozhodně také stojí za návštěvu.
Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz, zamek-zruc.cz