Menu
JenProCestovatele
Slovensko

Zřícenina Strečno v Malé Fatře: Středověká vesnička v podhradí a výhledy na Váh

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

29. 7. 2023

Na kraji slovenského pohoří se nachází malebná historická vesnice Strečno. Cesta sem je příjemným výletem ke zřícenině hradu a do hor, ale také ke slovenské nejdelší řece Váhu, po kterém se můžete projet na loďce či voru. Jaké dějiny se ke Strečnu váží a která místa vás mohou zaujmout na toulkách okolím?

Jakou má obec a hrad Strečno historii?

Malofatranská vesnice Strečno se poprvé dokládá v roce 1321. Hradiště však podle nálezů obývali už pralidé a v 9. století tu měli sídliště Slované. Už od dávných dob se zdejší obyvatelé živili také přepravou zboží po řece Váhu. Na jejím protějším břehu stával ve 13. století hrad. Strečno podle pramenů na počátku 14. století bylo místem vybírání mýta na cestu, která tu také vedla. Vznikl tu další strážní hrad a ten původní se přestal používat. Nejvýznamnější osobností v rané historii hradu je Matúš Čák Trenčiansky, o kterém se někdy píše, že mohl stát za tím nápadem hrad postavit.

Strečenský hrad měl ve středověku i raném novověku mnoho různých majitelů a správců. Za Zikmunda Lucemburského jej dobyl polský král Vladislav, ale to nemělo dlouhého trvání. Panovníci Strečno často pronajímali svým oblíbeným šlechticům. Od 15. století má hrad i majitele, ale také se hodně střídali. Od 40. let do roku 1469 to byli Pongrácové, pak například Jan Korvín, Ján Zápoľský, Kostkové, později rod Vesselényi a Löwenburg.

Nejkrásnější zajímavosti Nízkých Tater, které musíte vidět!

Ostatky populární baronky Bosnyákové přežily staletí

Nejslavnějším urozeným obyvatelem byla na hradě Strečno Žofia Bosniaková neboli Bosnyák Zsófia, manželka Františka Vesselényie. Manželé na svém panství založili chudobinec, sociálním cítěním je známá hlavě Žofie. Ta dávala chudým chleba, kupovala farnostem sakrální předměty, napsala spišskému županovi stížnost ohledně nespravedlnosti týkající se vraždy… zkrátka dobrá žena. Zemřela v roce 1644 na Strečně a pochovali ji pod hradem.

V 80. letech 18. století se odehrálo stavovské protihabsburské povstání Imricha Tökölyho. Rebelové se skrývali právě zde. Císařské vojsko však vzpouru potlačilo a přitom nenávratně pobořilo hrad. V 19. století přišel objekt do rukou Strečnianského hradného panstva. Ruina se dlouho rozkládala a rozkrádala. Co se nerozložilo, byly ostatky baronky Žofie – to zjistili vojáci při drancování hradu několik dekád po její smrti. I o staletí později shledali odborníci tělo pozoruhodně zakonzervovaným. V minulém století byla Žofie navržena na blahořečení.

Dominanta Strečna = hrad. Prohlídku si nenechte ujít

Co dnes uvidíte na hradě Strečno? Vstupné 6 € vás dostane na jeden z nejvíce opevněných hradů Slovenska. Věže a zdivo už se sice po zničení nedaly zachránit, ale i po té dlouhé době dostatečně reprezentují, jak asi hrad dříve vypadal. Zřícenina prodělala v 90. letech minulého století rozsáhlé bezpečnostní úpravy a je dnes oblíbenou turistickou atrakcí. Spravuje ji Považské múzeum. Základní vstupenka vás dostane na komentovanou prohlídku objektu s průvodcem. Kromě toho si můžete projít expozici Odkrytá minulosť s archeologickými i historickými předměty a expozici věnovanou Žofii Bosniakové.

Víte, jaké se povídaly o hradu Strečno pověsti? Jedno takové bájné tvrzení je, že existuje mezi Starým a novým hradem podzemní tunel. Ten by samozřejmě musel být hluboko, jelikož mezi hrady teče údolím řeka. Také existuje příběh o Marience. Děvče bylo zamilované do Milka, pána ze Starého hradu, ale vzít si mělo Vladimíra ze Strečna. Vladimír Milka proto zabil. Marienka chodila truchlit na Milkův hrob v rytířském brnění, aby ji nikdo nepoznal. Vladimír se však vyděsil, že nějaký tajemný rytíř ze Starého hradu plánuje pomstu, tak nebohou dívku zabil. Když mu došlo, že to byla ona, udeřil do něj blesk a zemřel také.

Na hrad Strečno se jde od parkoviště necelý kilometr po cestě zvané Hradná. O trochu kratší trasa vede svahem nad cestou. Pokud zvolíte tuto zkratku, uvidíte několik malebných dřevěných chaloupek. Ty vznikly v roce 2013 podle tradičních postupů a mají autenticky reprezentovat středověkou architekturu. Chaloupky pod Strečnem – Stredoveká dedinka Paseka – jsou také autenticky vybavené jako obydlí bylinkářky, rybáře, pekaře, a jeden má představovat útulnu. Kromě toho tu najdete oddechové lavičky a amfiteátr. Domky jsou přístupné veřejnosti ve středy a o víkendech.

Co dál navštívit v obci Strečno: Kostel, pltě a pomník partyzánů

Ve zbytku obce se můžete projít, zajít si na pivo nebo si prohlédnout hřbitov, než se vydáte do hor. Kulturní památkou, kterou jsme ještě nezmínili, je kostel sv. Žofie (ne však baronky, ta není svatá) z 19. století. Dále má Strečno pomník francouzských partyzánů, který je moc pěkně postavený a má dobrý výhled.

Důležitá je pro Strečno kompa – tedy přívoz. Podnik funguje už sto let a navazuje na starou říční tradici. Nejen že vás dostane na druhou stranu řeky, ale také provozuje říční bufet. Stojíte-li však o zážitkovou plavbu, pak vás budou zajímat pltě neboli vory. Ty vyjíždějí z místa jižně od Domašína a poplujete na nich asi hodinu, přičemž mívá vorař nějaký ten doprovodný komentář, aby to bylo ještě zajímavější.

Nezapomeňte na to, že se konají ve Strečně akce. Ve středověké vesničce můžete zažít různé přehlídky a řemeslné trhy. Hrad také nabízí speciální noční prohlídky či programy pro děti. Samozřejmě se můžete nachomýtnout i na nějakou tu obecní akci typu kácení máje nebo hody…

Vlkolínec. Malebná slovenská osada vás ohromí

Strečno a okolí nabízejí aktivní odpočinek. Kam na túru?

Není třeba chodit daleko, aby si člověk užil přírodu. Ani ne půldruhého kilometru od kostela se například tyčí rozhledna Špicák. Strečno i okolí z ní máte jako na dlani. Nacházíte se však v příhodně položené bráně do Malé Fatry. Přece si nenecháte ujít možnosti turistiky v přírodě… A nejsou to jen lesy, co na vás tam v horách čeká.

Při výšlapu na Rakytie, vrchol nad vesnicí, si zajděte po značené trase také na ostroh v meandru řeky. Těmito končinami vás provede Náučný chodník Strečnianskym chotárom. Naproti přes řeku se pak nachází v Nezbudské Lúčce, nerozlučném sousedovi Strečna, Starý hrad. Zdivo, které patřilo středověkému strážnímu objektu, romanticky ční z lesa a je od něj krásný výhled na Domašínský meandr i jinam.

Na východním břehu také najdete – hned kousek od nádraží Nezbudská Lúčka-Strečno – rozprávkový les. Děti si mohou nejen prohlédnout modely pohádkových postaviček, ale také malý zoopark s oslíky a dalším zvířectvem.

A co jiného ještě vidět v okolí?

  • Múzeum Malofatranskej operácie
  • via ferrata Hoblík
  • horská chata Pod Suchým
  • dětský zábavní park Mojš
  • hvězdárna Žilina
  • klášter kapucínů v Žilině
  • Budatínský zámek
  • Múzeum slovenskej dediny
  • hasičské a železniční muzeum Vrútky

Zdroje:

Mapy.cz, Považské múzeum, Obec Strečno, Hrady.cz, Kam na výlet, Hrady-Zámky.sk, Relaxos.sk, Plte Strečno

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zřícenina Strečno v Malé Fatře: Středověká vesnička v podhradí a výhledy na Váh