Zřícenina hradu Oheb se nachází v jihovýchodní části Pardubického kraje v chráněné krajinné oblasti Železné hory. Malebně vyčnívá na skalách nad vodní nádrží Seč, ve které si můžete bez problémů zaplavat a ubytovat se v kempu na jejích březích. Oheb je oblíbeným cílem milovníků romantických zřícenin i zajímavou zastávkou pro cestovatele, kteří chtějí prozkoumat oblast Železných hor.
Původ hradu Oheb
Počátky hradu Oheb jsou dnes už zahaleny mlhou dávné historie. Bezpečně se ví jen to, že na jeho místě původně stála stavba neznámého charakteru, kterou vlastnil vilémovský klášter. Někdy na přelomu 14. a 15. století získal objekt jistý loupeživý rytíř Ješík z Popovce, nejspíš jako zástavu, a vydával se odsud na loupežné výpravy. Někdy v té době byl postaven skutečný hrad obklopený hradbami a příkopem. Hrad pak rychle střídal majitele a párkrát byl ještě přestavěn a důkladněji opevněn.
Hrad Roštejn u Telče byl nedávno zrekonstruován. Co zde nově najdete?
Volně dostupná zřícenina
Úpadek hradu Oheb se pak pojí s jeho začleněním do Lichnického panství ke konci 15. století. Zřejmě se setkal s nezájmem majitelů, pravděpodobně nikomu nepřišlo lukrativní jej v době renesance rekonstruovat na pohodlnější zámek. Od té doby proto hrad jen pustl. Přesto však z něj dnes zbývá docela dost pozůstatků, alespoň ve srovnání s mnoha jinými zříceninami českých hradů, jež dopadly o poznání hůře.
Při vstupu stále ještě procházíte původním obloukem brány, zachovaly se i věže, dělové bašty a základy hradebních okruhů. Zřícenina je volně dostupná a poskytne vám nádherný výhled na Sečskou přehradu, unikátní ostrov v jejím středu a okolní lesy Železných hor.
Zřícenina Vildštějn
V těsném sousedství Ohebu, hned na vedlejším vrchu, stál v minulosti hrad Vildštejn (neplést se stejnojmenným hradem u Chebu). Historie tohoto hradu se přitom táhne nejméně do 13. století, a svého času jej vlastnil spolu s Ohebem zmiňovaný lupič Ješík z Popovce.
I Vildštejn po konci středověku jen ležel ladem a postupně chátral. Část zříceniny pak navíc musela ustoupit stavbě hráze, která využila jeho skalnatého podloží. Dnes tak z něj zbývají jen základy a část věže s gotickým oknem. Budete-li po sečské přehradě procházet, Vildštejn rozhodně neminete. Přímo pod zříceninou byl totiž vyhlouben průchozí tunel.
Žďár nad Sázavou není jen o ikonickém kostele. Nabízí i nejkreativnější muzeum ve střední Evropě!
Vodní nádrž Seč neboli Sečská přehrada
Dnes se zříceniny Oheb a Vildštejn vypínají nad velkou vodní plochou Sečské přehrady, nebylo tomu tak ale vždy. Původně zde pouze protékala řeka Chrudimka, kdysi nazývaná Ohebka podle svých meandrů. Odtud pak patrně vzešel i poněkud nevšední název hradu „Oheb“. Dnešní přehrada u obce Seč se stavěla v letech 1929-1934 a hráz vysoká 42 metrů je postavena mezi dvěma pevnými skalisky, na jednom z nich stojí právě Vildštejn.
Přehrada se stavěla z několika důvodů: vodárenství, vodní elektrárna, kontrola průtoku řeky Chrudimky a ochrana před povodněmi. Pochopitelně slouží i k rekreaci a přehrada je tak otevřená ke koupání, vodním sportům i pro loďky. V blízkém okolí naleznete hned několik autokempů, penzionů i hotelů. Zajímavostí je, že uprostřed přehrady se nachází jeden z největších ostrovů v Česku, dlouhý téměř čtvrt kilometru. Jedná se o chráněnou přírodní rezervaci.
Jak se dostat ke zřícenině hradu Oheb
Zřícenina Oheb se nachází nedaleko obce Seč v okrese Chrudim. Lze sem například dojet přímým autobusem z Pardubic za necelou hodinu. Vlakem se dá nejblíže dostat do obce Třemošnice směrem od Čáslavi. Odtud lze pak pokračovat po zelené naučné stezce „Krajem Železných hor“. Okolí Ohebu, stejně jako celé Železné hory, jsou ostatně hustě protkané sítí vyznačených turistických tras i cyklotras, takže se sem při treku pohodlně dostanete z jakéhokoli směru.
Zdroje: wikipedia.org, nasregion.cz, chrudimka.cz, hrady.cz, turistickamapa.cz, natreku.cz