Nedaleko Třebenic a Lovosic na čedičovém vrchu Košťálov (481 m. n. m.) stojí stejnojmenný hrad, tedy dnes již spíše jeho zřícenina. K hradu se váže spousta pověstí a v 19. století přilákal hrad také Karla Hynka Máchu, který si jej nakreslil. Co zřícenina nabízí turistům dnes?
Historie hradu Košťálov
První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1372, ale pravděpodobně vznikl o něco málo desítek let dříve. Z kronik pochází hned několik zápisů. Například kronikář Beneš Krabice z Weitmile se zmiňuje o tom, že do hradu udeřil blesk a purkrabímu Aleši mladšímu ze Slavětína a jeho manželce upálil špičky střevíců. V souvislosti se jménem tohoto správce hradu bylo ještě na konci 14. století zapsáno něco o uvalení do klatby kvůli sporu s duchovním. Přesný majitel hradu, o který se purkrabí Aleš ze Slavětína staral, však není znám.
Z dob husitských válek se pak dochoval záznam, že v roce 1422 pod hradem tábořilo vojsko. Pánem Košťálova byl v té době zřejmě Jan Kaplíř, který byl v té době i majitelem nedalekých Třebenic. V roce 1486 si hrad rozdělili tři bratři Kaplířové tak, aby měl každý samostatnou část. Zdislav sídlil v paláci horního hradu, Dobeš a Jan každý v samostatném domě v dolním hradě. Kaplířové hrad vlastnili do roku 1609, kdy připadl Adamu ze Vchynic. V té době už údajně nebyl obydlený. Hrad zřejmě neodpovídal nárokům na bydlení a tak si Kaplířové postavili zámeček v Košťálově pod hradem. Již v roce 1622 se hrad uvádí jako zpustlý a zchátralý.
Košťálov a Karel Hynek Mácha
Velice brzy se tedy z Košťálova stávala zřícenina a už v 19. století lákala romantické umělce, stejně jako dnešní turisty. V roce 1833 si Košťálov tužkou naskicoval Karel Hynek Mácha, a to hned dvakrát. Jeden obrázek je s Třebenicemi a hradem Skalkou, na druhém je Košťálov vyobrazen samostatně. Košťálov několikrát na počátku 50. let maloval i Emil Filla v cyklu obrazů Českého středohoří, které maloval technikou lavírované tuše.
Které hrady navštívil Karel Hynek Mácha? Vydejte se po jeho stopách
Pověst o založení Košťálova
Pověst o založení Košťálova, ke kterému dle ní došlo v polovině 8. století, vymyslel a zapsal Václav Hájek z Libočan ve své kronice, která vyšla roku 1541. K hradu se ale váže více pověstí a samozřejmě nechybí ani ta, v níž se praví, že je na hradě ukrytý poklad.
Původní vzhled hradu Košťálova
Jak kdysi hrad vypadal? Jednalo se o hrad donjonového typu, palác měl obdélníkový půdorys a tři patra. Horní hrad tvořil palác, dolní hrad dvě obytné budovy a další hospodářské objekty. Ve druhém patře paláce horního hradu byl rytířský sál se čtyřmi okny. Dolní hrad měl opevnění. Archeologické vykopávky v 19. století odhalily zbytky kuchyně dle nalezených kachlí a nádobí, dále kovárnu dle zbytků klíčů, podkov či uzd pro koně.
Jak se dostat k hradu Košťálov?
Jak se dostanete k hradu? V okolí hradu je několik turistických značek, žlutá vede z vesnice Boreč, červená z Třebenic, zelená z Radostic a navazuje na cyklotrasu. Posledního půl kilometru k hradu představuje strmý terén.
Hrad Košťálov dnes
Dnes hrad slouží jako oblíbené výletní místo, které turistům poskytuje nádherný výhled na celé České středohoří. Od roku 1964 je chráněnou kulturní památkou.
Zdroje: hrady.cz, kudyznudy.cz, wikipedie