O legendárním Oktoberfestu v Mnichově slyšel ledaskdo. Aby také ne. Je to největší pivní festival na světě. Ale pozor. Nenechte se zmýlit. Rozhodně není jen o pivu. Zážitků si odsud přivezete mnohem víc.
Festival piva se koná každý rok na podzim v německém Mnichově. Jeho hlavním tématem je rozhodně pivo, které tam teče proudem obvykle 16 dní. Končí vždy první říjnovou neděli. Letos bude probíhat od 22. září až do 7. října. Pokud ještě letos nemáte žádný plán, rozhodně se sem vydejte. Podle některých informací se jedná o největší pivní festival na světě. Možná je to pravda a možná ne. Každopádně se zde vytočí ohromné množství pivních sudů. Návštěvnost festivalu se pohybuje každý rok kolem šesti milionů.
Historie Octoberfestu
Historie festivalu sahá až do roku 1810. Tehdy se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Královský dvůr na oslavu sňatku pozval celé město. Oslavy trvaly od 12. září až do 17. října. Ukončeny byly koňským dostihem. Protože se lidem slavnosti hrozně zalíbili, začali slavit výročí svatby každý rok až dodnes. Postupně docházelo k různým změnám a posouváním data podle počasí. Historie ale stále velí, že se akce musí ukončit první říjnový víkend.
Návštěvníci z celého světa
Návštěvníci tráví čas na Tereziánské louce, která má rozlohu 64 akrů. V poslední době se ale do akce zapojují i restaurace a pivnice v dalších částech Mnichova. Přijíždějí turisté z Bavorska, ale i z jiných evropským měst. Dokonce se na festivalu objevují i turisté z USA nebo jiných vzdálenějších zemí. Místní návštěvníky ale velmi dobře mezi ostatními poznáte. Alespoň zaryté nadšence. Většinou mívají na sobě klasické bavorské klobouky s chomáčkem kozí srsti a tradiční kroj.
Jak se dostat do tropů za pár hodin autem? Navštivte Tropical Islands
Nejen pivo ale i tradiční německá kuchyně
Během festivalu se vytočí takřka 30 % roční produkce pivovarů. Na celé organizaci se podílí asi 12000 lidí. Z toho je asi 1500 číšníků a servírek a k dispozici je 100 000 míst k sezení. Snadno si asi spočítáte, že sednout si na festivalu je velké štěstí, a ještě větší je si místo udržet, pokud ho nemáte rezervované.
Na místě se netočí jen pivo. Samozřejmostí je různorodé jídlo a pochutiny. Můžete si dát párky, pečená kuřata, bavorské klobásy a další dobroty vhodné k pivu.
Na Oktoberfestu si užijí i děti. Je tu totiž i velká pouť s hromadou kolotočů, různých atrakcí a vystoupení.
Pivní stany
To hlavní se na festivalu odehrává v pivních stanech umístěných na Tereziánské louce. V nich si ale rozhodně rezervujte místa dopředu, jinak máte smůlu. Můžete to udělat na oficiálních stránkách, telefonicky či emailem.
Největší stan na místě se nazývá Hackerbräu-Festhalle. Do něj se vejde až 9300 hostů. O něco menší je Hofbräu-Festzelt a Augustiner-Festhalle. Ve třetím zmíněném vám natočí pivo z klasických sudů z dřevěnou zátkou.
Ve stanu s názvem Fisher-Vroni si můžete pochutnat na preclíčkách, pečeném kuřeti, rybách připravovaných na tyči – Steckerlfisch.
Mnichov na podzim. To je Oktoberfest, kožené kalhoty a kroje
Praktické informace o Oktoberfestu
Do areálu Tereziánské louky se můžete dostat pouze oficiálních vchodem a až po absolvování bezpečností prohlídky. Vstup je zdarma a stejně tak i do stanů. Celý areál lemují ploty a chodí policejní hlídky. Pod zvýšeným dohledem je v období konání festivalu celé město.
Do areálu si můžete vzít jen batoh o objemu do tří litrů. Děti sebou vzít můžete, ale pouze do 20 hodin. Dovnitř nesmí brusle, kola apod. Pokutu dostanete za kouření ve stanech nebo když půjdete na záchod mimo toalety. Ovšem vždy se najde v každém stanu místečko, kde se tajně kouří.
Počítejte s tím, že Oktoberfest rozhodně není za hubičku a ceny jsou zde vyšší. Více zaplatíte i za ubytování apod. Každý rok se také pravidelně zdražuje pivo. To se nejčastěji pije z tupláků, které mají objem 1l. Jeden tuplák pak vyjde na částku kolem deseti eur.
Pokud zahrnete Oktoberfest do svých plánů, jeďte raději ve všední den, kdy je přeci jen o něco klidněji než o víkendu.
Ve stanech se podává pivo pouze těm, kdo mají stůl a servírují přidělení číšníci. Večer se zavírá ve 22 hodin a o víkendu ve 22:30 hodin. Co se týká otevírací doby, jsou číšníci a také policie nesmlouvaví. Jakmile nadejte čas, už vám nikdo nenalije.
I když je Oktoberfest hektickou záležitostí, která vyjde trochu dráž, rozhodně stojí za to. Jeho neopakovatelná atmosféra, dobré jídlo, pivo a lidé v tradičních krojích. Každý, kdo si občas dá rád pivo, by místní festivalový vzduch měl alespoň jednou zažít. Zážitek je to určitě neopakovatelný.