Žďár nad Sázavou není jen o ikonickém kostele. Nabízí i nejkreativnější muzeum ve střední Evropě!
Petr Gorás
16. 6. 2022
Žďár nad Sázavou je větší městečko s 20 000 obyvateli v kraji Vysočina, zhruba na půl cesty mezi Prahou a Brnem. V centru si můžete prohlédnout obrovský železniční model či regionální muzeum, avšak tím hlavním tahákem je poutní kostel na Zelené hoře i nedaleký zámek mezi dvěma rybníky. A odsud už je to navíc jen kousek od CHKO Ždárské vrchy, kam si můžete udělat cyklovýlet.
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Pokud se řekne Žďár nad Sázavou, většině lidí se nejspíš vybaví chrám s půdorysem hvězdy, který byl dostavěný v roce 1722. Propojuje dobové baroko s gotickými prvky a celá stavba je už jen pomocí samotné geometrie protkaná náboženskou symbolikou. Iniciativou stavby byl nález v hrobě Jana Nepomuckého v katedrále sv. Víta tři roky předtím – nalezena byla zachovaná tkáň světce. Původním jménem Jan z Pomuka (později to město přejmenovali na Nepomuk) žil v druhé polovině 14. století. Zemřel následkem mučení při jistém politikaření mezi Václavem IV. a církví.
V roce 1994 byl kostel zařazen do seznamu UNESCO a v loňském roce byla dokončena jeho dlouhodobá a nákladná rekonstrukce. Čerstvě restaurovaný kostel si tak můžete v plné kráse prohlédnout například v rámci komentované prohlídky v sezóně od března do konce září v jakýkoli den, včetně svátků. V dubnu a říjnu už se prohlídky konají jen o víkendech, nebo po domluvě pro větší skupinky. V každém případě se doporučuje se na případnou prohlídku vždy předem rezervovat, abyste měli jistotu a nemuseli ten den případně i zbytečně čekat.
Třebíč je přehlídkou památek UNESCO. Co zde určitě nevynechat?
Zámek Žďár nad Sázavou
Zámek je nerozlučně spjat s cisterciáckým klášterem, který zde začal vznikat již v roce 1252. Mniši tu na počátku bydleli v prostých srubech a jen pomalu pak vyrůstal z kamene. Během husitských válek byl dokonce roku 1458 vypálen. Několik let na to dal pak olomoucký kardinál přebudovat obydlí opata na zámek. Po dalších historických událostech se pak z kláštera stává panské sídlo, které dnes patří rodu Kinských. Ti jej otevřeli veřejnosti.
Můžete si tak vybrat z několika prohlídkových okruhů a expozicí. Okruh Za zdmi kláštera se věnuje především oné středověké minulosti, kdy zámek byl ještě klášterem a v rámci něj se podíváte i do baziliky Nanebevzetí Pannny Marie či do Studniční kaple. Okruh Po stopách Santiniho vám zase ukáže místní odkaz proslulého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho. Jeho největším dílem je právě onen poutní kostel na Zelené hoře. A nakonec je tu nový okruh Po stopách zámeckého hospodáře, který vás zasvětí do dějin hospodářství od středověku po současnost a vede především přes exteriéry. Proto se koná pouze v letních měsících.
Nejkreativnější muzeum střední Evropy
V Zámku Žďár nad Sázavou se nachází také Muzeum nové generace, které si získalo za svůj neotřelý muzejní přístup několik ocenění a nominací – včetně ocenění ŽIVA za kreativitu. Muzea totiž nemusí být jen o vystavení starých kostí a nakřáplých džbánů v nějakých tichých prostorech. Jde to i pomocí moderních multimediálních technologií.
Společnost vám budou dělat pomocí sluchátkového audioprůvodce cisterciácký mnich s holičkou ze současnosti. V první části muzea se seznámíte s běžným dnem cisterciáckého mnicha z 13. století v době, kdy se ve zdejších temných hvozdech budoval první klášter. K poznání vám pomůže magické divadlo, virtuální kronika i skutečné exponáty. Ze středověku se pak ráem přesunete do zdobného baroka. Zde se kromě ústřední postavy architekta Santiniho (tvůrce kostela na Zelené hoře) seznámíte i s celkovým duchem tohoto prazvláštního období 17. a 18. století. Součástí vyprávění je i animovaný film, videomapping a interaktivní instalace.
Pelhřimov = město rekordů i historických památek. Co přesně tam najdeme?
Žďár nad Sázavou – Regionální muzeum
Pokud se chcete seznámit s historií Žďáru, můžete využít komentovanou prohlídku Regionálního muzea v Moučkově domě. Najdete jej v centru města, přibližně dva kilometry od Zelené hory a zámku. Prohlídka vás během 50 minut provede po prvorepublikovém obchodě, měšťanským salónem, a nakonec nechybí ani cechy a řemesla, která se ve městě vykonávala. V budově středověké Tvrze – údajně již z 12. století – pak můžete navštívit nějakou střednědobou výstavu. Momentálně tu až do půlky května trvá výstava zbraní a zbrojí z období třicetileté války.
Modelové království Žďár
Ve žďárském Domě kultury se nachází jedno z největších vláčkových kolejišť u nás, které má 600 metrů kolejí a stále se rozšiřuje a zdokonaluje. Soustavně se na něm pracuje už přes 10 let, avšak podle samotných modelářů nebude nikdy hotové. Předlohou krajin a modelů staveb je samozřejmě Vysočina. Součástí železnice je i model viaduktu Dolní Loučky dlouhý 2,3 metrů. Kromě místních železničních stanic tu jsou i precizní modely místních památek, jako je hrad Pernštejn či ikonický kostel sv. Jana Nepomuckého.
Po celý rok je model železnice otevřen veřejnosti každý víkend od 10 do 17 hodin, během letních prázdnin pak vždy ve středu, čtvrtek a neděli. Za dospělé je vstupné 90 Kč, za děti 50 Kč, přičemž rodiny s dětmi dostávají slevu. Součástí železnice je pak i modelářská prodejna.
Zdroje: zdarns.cz, muzeum.zdarns.cz, zamekzdar.cz, mkzdar.cz, zelena-hora.cz