Zázračné prameny a léčivé studánky v ČR pomáhají léčit potenci i slepotu
Rhiana Horovská
4. 8. 2019
Studánka je posvátným místem pro pohana, křesťana i žíznivého turistu. Voda osvěží zvenku, zevnitř, a často také léčí… Chystáte-li se někam do hor, určitě nějaký ten pramen potkáte – a nebo se za ním cíleně vydejte.
Kolik je v Česku vodních zdrojů?
Počet pramenů a studánek v českém online registru se blíží 13 tisícům. Číslo je samozřejmě pohyblivé. Přece jen si nemůžeme být jisti, že bylo objeveno všechno, navíc různými procesy v přírodě prameny stále vznikají a zanikají. Zánik může bohužel nastat nejen přirozeným vyschnutím, ale i přičiněním člověka. Kvůli chemickým zásahům lidstva do ekosystému se navíc u mnoha studánek stalo pití vody zdravotně riskantním.
Jak pomoci s údržbou vodních zdrojů, můžete zjistit třeba na stránkách Národního registru pramenů a studánek. Kromě toho tam najdete mnoho jiných užitečných informací a také mapu českých vodních zdrojů. Možná budete překvapeni, kolik toho vyvěrá v okolí vašeho bydliště…
Léčivá minerální voda
Se studánkami se pojí mnoho příběhů o zázračném uzdravení. Snad také proto byly u některých postaveny kaple. A i když čarovná moc pramenů mohla po staletí vyprchat, klidná atmosféra svatého místa má pozitivní vliv sama o sobě.
Přítomnost zdraví prospěšných látek nelze popřít, ať už se jedná o vodu užívanou vnitřně, či zevně. A zdaleka se nejedná jen o prameny, na kterých byly postaveny lázně, nebo o proslulou Vincentku. Prameny s léčivou vodou vyvěrají i v lesích, kde jsou většinou řádně udržovány, označeny cedulí a často navštěvovány. Voda s obsahem síry například příznivě působí na trávení, jodová voda pomáhá štítné žláze a dýchací soustavě, voda s vápníkem prý může dokonce působit protizánětlivě…
Nezkoušejte ale objevit novou léčivou studánku metodou pokus-omyl. Pití vody je vždy na vlastní nebezpečí a není-li pramen oficiálně pitný na základě rozboru, můžete se leda zbavit zácpy a zadělat si na jinou zdravotní obtíž.
Posvátné studánky v Česku
Naše hlavní město Praha má celkově na svém území kolem sta studánek, ale většina není zrovna v ideálním stavu. Pár z nich se však těší oblibě návštěvníků, zejména ty magické. Nejznámější pražskou léčivou studánkou je bezesporu pramen v Lysolajích, o který se starají jeptišky z místního kláštera.
Častým motivem pověstí o studánkách je navrácení zraku nevidomému. V Česticích (okres Strakonice) vytéká ze země pramen, který údajně uzdravil nevidomou holčičku. Další taková studánka byla například v Malenisku nedaleko od Luhačovic. Pramen je uzavřen, ale jeho poutní místo můžete navštívit. Slepotu prý vyléčila také voda ze Svákova u Soběslavi, a to tesaři, kterému se ve snu zdálo, že se má u studánky pomodlit k panně Marii. Známější je ale příběh ženy generála Rouvroye, které tento pramen pomohl od zimnice.
Zázračná studánka s antibiotickými účinky
Pod vrchem Křemešník v Novém Rychnově na Vysočině se nachází studánka s mocným názvem Zázračná. Její lehce radioaktivní voda obsahuje stříbro, díky čemuž se nejen nekazí, ale také může působit protizánětlivě. V 19. století v okolí vypukla cholera a lidé pili tuto vodu, aby potlačili šíření nemoci.
Voda ze studánky je díky stříbru dosud pitná a velmi čistá. Napít se můžete přijít od prosince do června – po zbytek roku se můžete jen pokochat kaplí sv. Jana, pramen totiž na toto období vysychá. Traduje se, že pokud poteče i na podzim, nastane válka.
O pár kilometrů dále můžete navštívit studánky Stříbrná a U Ivanin. Pitná voda Stříbrné studánky pravděpodobně teče z místních stříbrných štol, v tom případě v ní též najdete stopy stříbra.
Studánky pomáhají plodnosti
V Horažďovicích v podhůří Šumavy se nachází prastarý pramen, kterého kdysi užívali dokonce staří Slované. Později tam byly založeny i lázně, které fungovaly do 19. století. V současnosti na něm stojí kaple svaté Anny. Zdejší vápenitá voda měla léčivé účinky na játra, klouby, a dokonce působila pozitivně i na potenci. Chcete-li ji ale vyzkoušet, raději si ji vyčistěte – podle rozboru obsahuje trochu koliformních bakterií, které mohou a nemusí být neškodné.
Ženskou neplodnost zase podle lidové moudrosti léčí Studánka sv. Barbory v Nebílovech u Plzně, stejně jako ledviny a játra. Podobné účinky má mít i Vřesová studánka v Jeseníkách a pramen ve středočeském Neveklově.
A kdyby nic z toho nefungovalo, krásná příroda okolo vás na duchu i na zdraví povznese určitě.