Zámek Nové Hrady ve východních Čechách: Proč se mu přezdívá české Versailles?
Taťána Kročková
10. 10. 2020
Zámek Nové Hrady ve východních Čechách nese sice stejné jméno jako zámek a hrad v jižních Čechách ve stejnojmenném městě u Novohradských hor, ale jedná se o zcela jiný objekt jiných vlastníků, kteří jej nechali vystavět v 18. století. Je pověstný tím, že se mu říká české Versailles. Co je na něm tak výjimečného a na co se turisté mohou těšit?
Zámek Nové hrady a památky v zámeckém parku
České Versailles se nachází v obci Nové Hrady nedaleko měst Vysoké Mýto a Litomyšl v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Tento rokokový zámek s nádherným velkým parkem pochází z 18. století. V anglickém parku jsou též zbytky původního hradu nazvaného Boží dům, protože tak se původně jmenovala i obec Nové Hrady. Nechybí ani barokní kostel svatého Jakuba z roku 1724 se hřbitovem a farou. Místo původně sloužilo jako panská hrobka. Nad kostelem svatého Jakuba stojí památná lípa, která má obvod kmene přes 5 metrů.
Naproti kostela je také socha svatého Jana Nepomuckého a od kostela ke zřícenině hradu Boží dům pak vede pověstná křížová cesta z roku 1765.
Historie zámku Nové Hrady na Pardubicku
Rokokový zámek, kterému se také říká české Versailles nebo i Malý Schönbrunn, byl vystavěn v letech 1774–1777 na přání hraběte Jeana Antoina Harbuvala de Chamaré dle stavebního návrhu tyrolského architekta Josefa Jägera po vzoru letních sídel ve Francii. V okolí zámku se rozkládá bohatě vybavený areál se zahradami a anglickým parkem, který právě díky své rozlehlosti a množství prvků připomíná zámky typu Versailles, kde dominantu představují právě zahrady.
Zámek byl vytvořen pod původní gotickou stavbou, ze které zůstaly již jen ruiny. Roku 1779 byl přistavěn pozdně barokní špýchar na uskladňování zrní a v západním křídle zámku přibyla ještě zámecká kaple s oltářem zdobeným řezbářem J. J. Procházkou. Zadní část zámeckého areálu pokračuje do francouzské zahrady s kuchyňskou zahradou a altánem. Zadní nádvoří pak uzavírá půlkruhová zeď s branou, kterou zdobí plastiky Léta a Podzimu od Karla Devotyho.
Posledním majitelem zámku byl textilní továrník Josef Bartoň z Nového Města nad Metují. Po roce 1989 byl zámek v restituci vrácen vnukům posledního majitele, ale ti jej v roce 1997 prodali manželům Kučerovým, kteří zámek procházející dlouhodobou rekonstrukcí vlastní dodnes.
Zahrady českého Versailles v Nových Hradech
Dominantou zámku Nové Hrady jsou bezesporu zahrady rozkládající se na obrovském pozemku. Kromě rozsáhlého anglického parku lze v okolí zámku najít nejrůznější druhy zahrad, z nichž některé nově založili majitelé zámku manželé Kučerovi.
Prohlédnout si můžete velké rozárium, francouzskou a italskou zahradu s nádherně rozkvetlou levandulí a piniemi, bílou zahradu s vodními kaskádami, bylinkovou zahradu, jezírka s rybičkami, leknínové jezírko s pergolou, zeleninovou zahradu, parkánovou zahradu s klasicistním altánem a kopií barokní sochy Matyáše Bernarda Brauna a zelené divadlo – přírodní amfiteátr s kapacitou 150 míst, kde se konají svatební obřady, koncerty a barokní večery v rámci každoročního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Obzvláště pro děti je zajímavé bludiště, v jehož středu se údajně ukrývá nějaký netvor – kdo to je, se musí již návštěvníci přesvědčit sami. Cestou od zámku ke křížové cestě se nachází i poměrně nová ostrovní zahrada, která byla zpřístupněna v roce 2017. V roce 2019 bylo na louce za anglickým parkem nově vysázeno arboretum.
Svatba v zahradách českého Versailles
Zahrady českého Versailles jsou jako stvořené pro konání svatebních obřadů, které se pořádají také v hlavním rokokovém sále.
Farma a stáje na zámku Nové Hrady
Přímo v zámeckém areálu se můžete setkat s daňky a jeleny, kteří žijí na zámecké farmě nacházející se na pastvině nad muzeem cyklistiky u barokní sýpky za zámkem. Zde je také umístěna dřevěná vyhlídka pro pozorování zvěře. Daňci a jeleni jsou na návštěvníky zvyklí a jsou ochočení.
K zámku patří také jezdecká stáj, která byla zřízena v roce 2004 na místě původního ovčína. Majitelé zámku chovají české teplokrevníky a koně Kinských. Zájemci o jízdu na koních si mohou domluvit lekce pod vedením zkušených odborníků.
Umění nábytku v proměnách staletí
V zámku si lze prohlédnout stálou expozici historického nábytku, a to od baroka až po secesi. Vystavený nábytek pochází ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Navštívit lze i soukromé prostory majitelů a slavnostní sál za doprovodu komentovaného výkladu.
Muzeum motokol, mopedů a kol s pomocným motorem
V barokním špýcharu se nachází Muzeum cyklistiky s expozicí historických motokol z různého časového období tuzemského či mezinárodního původu. Jedná se o největší sbírku motokol v České republice, která je v soukromém vlastnictví sběratele Jana Čejchana. Nechybí ani moderní elektrokola značky Apache. Prohlídka muzea je bez průvodce.
Galerie klobouků na zámku Nové Hrady
Galerie anglických klobouků jistě potěší nejedno srdce i oko dámy. V expozici je vystaveno více než sto dámských klobouků nejrůznějších barev, materiálů i tvarů. Nechybí ani historické zajímavosti o výrobních technologiích, materiálech a o tom, jak a při jakých příležitostech se tyto klobouky nosily.
Některé klobouky je možno také osobně vyzkoušet. Prohlídka je rovněž bez průvodce. Výstava je umístěna v budově oranžerie naproti labyrintu, kde se nachází i voliéra s papoušky.
Návštěva českého Versailles s pejskem
Pokud vás zajímá, zda si na tento nevšední výlet můžete vzít s sebou svého pejska, odpověď zní ano. Po celém zámeckém areálu smí pejsek chodit na vodítku, majitelé si pouze nepřejí, aby měl pes přístup do zeleninové zahrádky a do labyrintu. Do interiérů smí pes však pouze v tašce. Pokud tedy nebudete mít s sebou dogu, vše se dá snadno vyřešit.
Kavárna s galerií na zámku Nové Hrady
V zámeckém areálu se také nachází kavárna a restaurace, kde si můžete dát něco dobrého k snědku a posedět při dobrém vínku nebo pivu. Posezení v kavárně si můžete i osladit domácími zákusky. Majitelé také nabízí výbornou Vilémovu kávu z rodinné pražírny z Pardubic. Sedět se dá uvnitř i venku na nádvoří. Kavárna zároveň slouží jako galerie s četnými a zajímavými výstavami.
Toulovcovy Maštale
Pokud si chcete udělat ještě další výlet, pár kilometrů jižně se nachází skalní oblast Toulovcovy maštale. Toto rozsáhlé skalní město je přímo protkané turistickými trasami a cyklostezkami. Skály se nazývají podle loupeživého rytíře Vavřince Toulovce, který žil ve 14. století a ve skalách se ukrýval i se svým lupem. Později byl ale váženým měšťanem, který neměl k dobročinnosti daleko. Byla po něm pojmenována i zdejší Toulovcova rozhledna.
Tyto nádherné skály vás jistě uchvátí. Skalní útvary mají své názvy a skalní městečko ukrývá také podzemní jeskyně, chodby a rokle. Zajímavostí je socha zajíce v nadživotní velikosti, kterou nechal v roce 1880 vybudovat novohradský lesmistr Knölle na počest zajíce, který statečně unikl honícím psům.
Muzeum dýmek v Proseči
Zaujmout by vás určitě mohlo i Muzeum dýmek v Proseči pár kilometrů od Nových Hradů, které se nachází v chráněném historickém stavení č.p. 61 s roubenou světnicí, na kterou navazuje kamenná část se zachovalou černou kuchyní a dalšími hospodářskými prostory. Dům byl postaven v 18. století. V roce 2007 zde byla provedena rekonstrukce a vzniklo tak turistické informační centrum, historická expozice města Proseč i expozice dýmek.
Muzeum dýmek nabízí ojedinělou výstavu více než 300 dýmek různých výrobců již od konce 19. století. Právě díky zámořským objevům a dovozu tabáku se jejich používání rozšířilo také v Evropě. Prohlédnout si můžete i dýmky známých osobností – Dušana Kleina, Jana Kanyzy, Stanislava Zindulky, nebo Františka Filipovského, kteří je muzeu věnovali. 13. října 2013 daroval Muzeu dýmek svou nejoblíbenější dýmku irského výrobce Peterson také Karel Schwarzenberg.