Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Zámek Nebílovy byl postaven špatně a udržován ještě hůř. Přesto je architektonickým pokladem

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

16. 2. 2023

Většinu českých hradů a zámků najdete v obcích, jež mají status města a chráněné historické jádro zástavby. Nebílovské sídlo je na tom trochu jinak. Leží v malé vesničce o třech stech obyvatel. Přesto ročně přitáhne stovky a tisíce turistů. Hlavním důvodem bude to, že vídeňskou barokní architekturu, která tu je zastoupena, v Čechách jen tak neuvidíte.

Jakou mají Nebílovy historii a kdy tu vznikl zámek?

Obec Nebílovy rozhodně má bohatou historii. Osadu v době vzniku nejstarší dochované písemné zmínky spravoval jakýsi Racek z Nebílova. Konkrétně jde o rok 1327. Koncem století tu panují dva bratři: Vilém a další Racek. Rackův syn Vilém zakládá rod Netunických z Nebílova – po Netunicích, jež jeho rodina dříve získala jako věno Vilémovy matky. Za husitských válek stáli Netuničtí na straně katolíků a opačná strana Nebílovy značně zpustošila. Historici předpokládají, že tu ve středověku stála gotická tvrz, která však je s jistotou doložená až v roce 1555.

Dalším rodem jsou zde Nebílovští z Drahobuze, pak v 16. století rytíři Jan a Hynek z Netunic, Petr Hertenberger a Jan Hradištský z Hořic. Na delší dobu se tu ohřáli až Kokořovci – od roku 1604 do roku 1670. Z raných dob kokořoveckých se dochovaly dokumenty popisující dvůr se sýpkami, pivovarem, zkrátka hojné a dobře stavěné sídlo. Po Kokořovcích zde pobýval nový majitel Servác Ignác Engel z Engelflusu, to už tu prý byla stavba na způsob barokního zámku. Ne však toho současného. Ten vznikl až poté, co Servácův dědic prodal Nebílovy zpět rodu Kokořovců a konkrétní majitel jej pro finanční tíseň prodal hraběti Adamovi ze Steinau.

Adam ze Steinau byl válečný veterán, dokonce velitel, který si zjevně chtěl odpočinout v přepychu. V roce 1705 si koupil sídlo v Nebílovech a nechat zahájit stavbu nového zámku podle návrhu vídeňského architekta Johanna Lucase Hildebrandta. Ten však ani na podzim 1712, v době jeho smrti, není hotový. Dědí jej jeho dcera Marie Terezie (neplést!) a ta jej prodává Antonii, hraběnce přivdané do rodu Černínů z Chudenic.

Vývoj sídla v Nebílovech: Zámek zažil několik úpadků

Dokončení se zámek dočkal v roce 1719. Objekt má unikátní dvoukřídlý půdorys ve tvaru podkov, terasy, dvůr, zahradu… V urbáři však stojí, že zadní budova je špatně postavená a nepoužitelná. Zámek celkově vykazuje statické problémy, a tak na něm až do 80. let raději nikdo nebydlí. A hlavně proto, že páni mají jiná místa, kde se pro ně pobyt celkově výhodnější. Teprve Jan Vojtěch Černín nechal provést na zámku Nebílovy rekonstrukci, která nedostatky spravila. Kromě toho v této době nastala úprava tanečního sálu a vznikly rozsáhlé nástěnné malby.

Grandiózní obroda zámku však nemá vděčného pokračování. Jan Vojtěch v roce 1816 umírá bez dětí a Nebílovy dědí jeho prasynovec Kristián Valdštejn. Jeho rod pobývá jinde, takže nebílovský zámek opět pustne. V druhé půlce 19. století už tu nejsou cenné předměty, prostory slouží jako sklady a chlévy. Vesnice však zažívá rozkvět – hlavně společenský a dopravní.

Manětín – unikátní barokní zámek na Plzeňsku

Po 1. světové válce nebílovský zámek se zahradou a sadem získává místní ovocnářský spolek. Jako o historické památce se o zámku pořádně uvažuje až o něco později. Ve 30. letech minulého století se zřítil strop v zámecké kapli s nikdy nevyfocenou freskou. Roku 1940 vzniká Spolek pro záchranu nebílovského zámku, pak začínají opravy. Na zámku jsou však stále byty, sklady, obchody, kanceláře i stání traktorů.

Návštěva státního zámku Nebílovy – vstupné a co tu uvidíte

Pořádná záchrana této pěkné, leč zanedbané historické památky začala až v pozdních 60. letech a trvala dlouho. Obec ji dostává spravenou v roce 1992, od roku 1998 je z ní veřejně přístupný státní zámek.

S historickými detaily se blíže seznámíte na komentované prohlídce interiérů. Kromě informací, jež jsou i na internetu, máte možnost dozvědět se více, a hlavně prostory na vlastní oči vidět. Prohlídka zámku trvá necelou hodinu, uvidíte na ní velkou část zámeckých místností včetně všeho možného historického mobiliáře. Zakončením je prohlédnutí tanečního sálu, nedávno rekonstruovaného. Základní lístek stojí 150 Kč.

Dalším okruhem je zahrada zámku Nebílovy. Otevírací doba areálu se shoduje s návštěvní dobou zámku – podle sezón a omezeně. Vstupenka do zahrady stojí 50 Kč. Využít ji mohou ti, kdo nemají chuť na historický výklad, ale chtějí se projít po vlastní ose a vidět aspoň něco. Můžete se projít po nádvoří a prohlédnout si kapli i zámeckou galerii. Tam bývají různé výstavy.

Kultura v Nebílovech: Slavnosti jablek a bohatý program zámku

A když jsme u těch dočasných kulturních událostí, věděli jste, že bývá na zámku Nebílovy divadlo? I to je možná záminka se sem podívat. Jde o pravidelnou letní akci, která sestává ze série divadelních představení přímo na nádvoří.

Kromě toho také pořádá zámek Nebílovy akce hudební. Bývají to jak koncerty klasické hudby, tak také duchovní či třeba jazzové události. Významný je projekt Maison de Plaisance, jenž propojuje hudbu a výtvarno.

I mimo zámek se dá něco zažít. Dopřejte si trochu agroturistiky! Společnost, která pěstuje v Nebílovech jablka i spoustu jiného ovoce, koná přímo ve svých sadech Slavnosti jablek. Na těch se nekoná jen prodej plodin. Bývá tam i všelijaký doprovodný program, a poslední dobou je takto oslavováno i jiné místní ovoce. Nebílovské ovoce také bývá součástí Traktoriády. Nebílovy se v ten den mohou kochat různou technikou i vozidly včetně závodů, a dojde i na nějakou tu hudbu.

Kam za agroturistikou? 6 míst, kde poznat český venkov z blízka

Procházka po obci Nebílovy: Naučná stezka a pár drobných cílů

V případě zájmu vás provede po Nebílovech stezka se stejným názvem, jaký má obec. Je to pětikilometrový okruh začínající u zámku, který obsahuje šest informačních tabulí. Přestože tu nejsou kdovíjaké nadmořské výšky, trochu si máknete do kopce. A to rovnou několikrát, takže je vlastně jedno, kterým směrem okruh jít.

Řekněme, že se od zámku vydáte na jihozápad. To vás brzy čeká průchod lipovou alejí s křížem a lavičkou. Dostanete se na Prusiny. To je kopec s dlouhou historií osídlení – archeologové tu našli nejen slovanské hradiště, ale také předměty z doby bronzové. Ve středověku tu vyrostl kostel sv. Jakuba Většího, jehož součástí je hřbitov. Na místě v 18. a 19. století fungovala farní škola, po ní škola hospodářská.

Stezka vede dále na sever, míjí výklenkovou kapličku a turistický přístřešek. Další významné místo na ní je studánka s kaplí sv. Barbory. Voda je dokonce nedávno hodnocena jako pitná a čistá. Po přejití ještě jednoho kopečku se stezkou dostanete zpátky do zastavěné části obce. Kdo však nemá dost, může od studánky pokračovat po červené přes Kordán až na Nebílovský Borek.

Co vidět po náštěvě zámku Nebílovy? Výlety v okolí

Jako první asi přijde na mysl Plzeň, kam je to z Nebílov, co by kamenem dohodil. Také je však možné, že jste město dávno prochodili a teprve pak se rozhodli podívat sem na venkov. Vyjmenujme si tedy pár turistických cílů v okrese Plzeň-jih, zejména těch nejbližších.

  • rozhledna na Kožichu
  • kamenný kruh a lesní bludiště Dobřany
  • soukromé moto muzeum v Oselcích
  • zámek Kozel
  • zámek Hradiště
  • Dům historie Přešticka
  • myslivecké muzeum v Letinách

Zámek Kozel u Plzně. Odkud pochází jeho název a jaké skvosty zde můžete vidět?

Zdroje:

Mapy.cz, Obec Nebílovy, Zámek Nebílovy, Turistika.cz, Naučné-stezky.cz, Sady Nebílovy, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Nebílovy byl postaven špatně a udržován ještě hůř. Přesto je architektonickým pokladem