Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Zámek Kravaře ve Slezsku byl sídlem známého alchymisty ze dvora Rudolfa II.

Zámek v Kravařích u Opavy je považován za slezský skvost. Nachází se na jihovýchodním okraji města a je obklopen rozsáhlým parkem, jehož většinová část dnes slouží jako golfové hřiště. Přímo na zámku je Zámecké muzeum s pozoruhodnou expozicí pojednávající o významném alchymistovi Michalovi Sendivojovi, který na původním kravařském zámku nějakou dobu žil. Pokud se chystáte na výlet na Opavsko, zámek Kravaře byste určitě neměli minout!

Historie zámku Kravaře

Zámek měl svou zajímavou historii. Původní tvrz vlastnili Páni z Kravař, kteří vymřeli roku 1466. Ve svém erbu měli zavinutou střelu, kterou má dnes ve znaku i město Kravaře. První písemný záznam o sídle pochází z roku 1377 a dokládá existenci původní postavené tvrzi, která se snad nacházela na místě, kde dnes stojí farní kostel. Místo současného zámku bylo poprvé zmíněno až v roce 1553, kdy již existovalo nové panské sídlo s pivovarem, sladovnou a hospodářskými budovami.

Nová přestavba zámku pak proběhla v letech 1721 až 1728 ve stylu baroka na popud majitele Jana Rudolfa, svobodného pána Eichendorffa. Ten také dokončil výzdobu kaple s kopulí, která uzavírala čtyřkřídlou budovu zámku. Přestavbu realizoval opavský zednický mistr Georg Gabriel Gans, na výzdobě kaple se podíleli sochař J. J. Lehner a malíř F. G. I. Eckstein.

Strážnice kdysi chránila Moravu před Uhry a Turky, dnes stráží lidovou kulturu

Sídlo významného alchymisty Sendivoje

Původní stavba byla rytířským sídlem známého alchymisty Michala Sendivoje ze Skorska (1566–1636), který působil na dvoře Rudolfa II. Sídlo získal díky vlivu císaře. Sendivojova dcera Marie Veronika se pak po otcově smrti provdala za Jakuba z Eichendorffu, jehož rod se později zasloužil o barokní přestavbu kravařského sídla. Eichendorffové vlastnili panství do roku 1782, kdy museli kvůli zadlužení majetek prodat a odstěhovat se do Lubowic, které tehdy patřily k Prusku.

Následně došlo k rychlému střídání majitelů. Byli to například hrabata Schaffgotschové, hrabě Gabriel Rudzinski a jeho sestra Eufemie, provdaná hraběnka Renardová. Posledním soukromým majitelem byl právník a poslanec Národního shromáždění Felix Luschka, který zámek vlastnil v letech 1911–1914.

Zámek Kravaře sloužil k praktickým účelům

V roce 1920 zámek v Kravařích koupil stát a zařídil v něm Hospodářskou a hospodyňskou školu. V roce 1937 však zámek díky neopatrnosti celý vyhořel, ušetřena zůstala pouze zámecká kaple. K opravám zámku se přistoupilo až po druhé světové válce v průběhu 50. let. Rozsáhlé práce byly dokončeny v roce 1970. Tehdy zde byla zřízena výstava s vojensko-politickou tématikou nazvaná Ostravské operace, na kterou se povinně chodili dívat žáci škol až do roku 1989.

Teprve po revoluci se zámku ujalo město Kravaře, které z něj postupně vybudovalo kulturní a společenské centrum a zřídilo v něm Zámecké muzeum se zajímavými expozicemi.

Procházka na zříceninu hradu Starý Jičín může být pěkná i v zimě

Ostravské bojové operace ve Slezsku

Zámek Kravaře přestál 2. světovou válku ve stavu vyhořelé, zchátralé a pouze provizorně zastřešené budovy, kterou ještě navíc poškodilo bombardování na jaře roku 1945. Za války zde ale bylo soustředěno 60 tanků a velký počet děl a minometů. Výstava Ostravské operace, která zde byla zřízena v 70. letech po rozsáhlých opravách probíhajících od roku 1952, nabízela dokumentaci místních probíhajících bojů za 2. světové války.

Ostravsko-opavská operace, což byla vojenská ofenzíva Rudé armády a vojenských jednotek 1. Čs. armádního sboru proti armádě Třetí říše, probíhala od 10. března do 5. května 1945 a cílem bylo osvobodit Ostravu s hutěmi a ostravsko-karvinskou uhelnou pánev. Během těchto vojenských operací padlo 24 tisíc sovětských a československých vojáků a 150 tisíc německých.

Celou tuto operaci připomíná Památník druhé světové války v nedaleké Hrabyni se stálou expozicí Doba zmaru a naděje Slezského zemského muzea v Opavě, symbolickým hřbitovem, Skanzenem bojové techniky a nástupní plochou, kde se konají pietní akty a přísahy vojáků Armády České republiky.

Prohlídky a expozice na zámku Kravaře

V restaurovaných místnostech je k dispozici mobiliář zapůjčený ze zámků v Jeseníku a Slezského zemského muzea v Opavě, protože veškeré vybavení zámku bohužel shořelo v osudném roce 1937. Expozice představují historii zámku. Prohlédnout si můžete Rytířský sál, zámeckou kapli z roku 1662 zasvěcenou archandělu Michaelovi, která má nově zrestaurovanou stropní fresku Nanebevzetí Panny Marie, alchymistickou dílnu Michala Sendivoje, Hospodářskou a hospodyňskou školu z 20. let, ukázku ze života místních obyvatel z přelomu 19. a 20. století a také expozici nazvanou Za dveřmi je pravěk, která představuje místní archeologické vykopávky.

Zámek nabízí i speciální prohlídky pro děti, spoustu sezónních akcí a letní kino. Občerstvit se pak můžete v zámecké kavárně. Na zámku se konají i svatby, a to buď v parku, anebo v rytířském sále.

Hrad Helfštýn po 40 let tradičně vítá kováře. Nyní je nově zrekonstruován

Zámecký park Kravaře a golfové hřiště

Zámek obklopuje rozsáhlý zámecký park, který byl zřízen jako zahrada francouzského typu na konci 18. století. Zaujmout mohou staré stromy, jezírka nebo stará dubová alej vedoucí od zámku k rybníku. Větší část parku však slouží od roku 1998 jako golfové hřiště, které bylo v roce 2012 rozšířeno na 18 jamkové s rozlohou 80 hektarů.

Zdroje: wikipedie, zamekkravare.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Kravaře ve Slezsku byl sídlem známého alchymisty ze dvora Rudolfa II.