Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Zámek Horšovský Týn skýtá 5 hodin prohlídek. Město má i historické kostely, poutní místo a pěkné výhledy

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

13. 10. 2022

Horšovský Týn a okolí je celkově oblast plná pamětihodností i jiných turistických cílů. Dovolenou na Domažlicku doporučujeme započít právě v historickém Týně, který má rozhodně co nabídnout. Hlavním lákadlem je zámek s pěti prohlídkovými okruhy. Turista však jistě ocení i městskou památkovou zónu, poutní místo či naučné stezky s vyhlídkami.

Jakou má hrad a zámek Horšovský Týn historii?

Podle nejstarších záznamů stál v dnešním Horšovském Týně hrad od poloviny 13. století. Objekt byl slohem gotický a založil jej pražský biskup Jan III. z Dražic. Samotné město vzniklo o pár dekád později. Hrad vlastnila do husitských válek pražská diecéze, přičemž de facto správci byli purkrabí. V roce 1426 dostal hrad do zástavy purkrabí Zdeněk z Drštky za to, že ho bránil před husity. Dalšími pány byli jeho strýc a bratranci, než se hrad navrátil církvi.

Prvním šlechtickým rodem, který řádně panoval na Horšovském Týně, byli Ronšperkové. Král Jiří z Poděbrad ho zastavil Dobrohostu z Ronšperka. Ten zajistil, aby zástava po smrti přešla i jeho synům. Syn Volf, který hrad nakonec získal, jej odkázal své ženě Kateřině z Lobkovicz. Její bratr, významný úředník Jan mladší Popel z Lobkovicz, sídlo v roce 1539 koupil, čímž se Lobkoviczové stali jeho řádnými majiteli.

Jan se zasloužil o rozsálou přestavbu hradu na dnešní renesanční zámek. Její motivací bylo poškození budovy, stejně jako mnoha budov ve městě, požárem v roce 1547. Rekonstrukce se završila za Janova syna Viléma, který ale o sídlo přišel trestem za stavovské povstání. Zkonfiskovaný zámek koupil hrabě Maximilian Trauttmansdorff. Jeho rod zde žil až do konce druhé světové války. Trauttmansdorffové provedli spoustu důležitých úprav, hlavně uvnitř, ale zachovali původní podobu objektu ze 16. století.

Manětín – unikátní barokní zámek na Plzeňsku

Co uvidíte na zámku Horšovský Týn, otevírací doba a další info

Dnes je zámecký komplex, tedy celý areál, národní kulturní památkou. Jde u nás o jeden z hradů a zámků nejvíce zpřístupněným veřejnosti. Nabízí 5 prohlídkových okruhů, jejichž absolvování dohromady trvá okolo 5 hodin. Web zámku zodpovědně informuje, kolik na jakém okruhu musíte zdolat schodů – většinou je to něco přes 70.

První okruh nazvaný Hrad obsahuje nejstarší části zámku, tedy ty, jež patřily k původnímu gotickému hradu. Uvidíte sklepení, loveckou halu, pár dalších místnosti, a také snad nejcennější část celého komplexu – raně gotickou hradní kapli. Druhý okruh, Zámek, se věnuje zdejšímu pobývání šlechty od 16. do 20. století.

Dále je tu k vidění také expozice Purkrabství, na které se zámek spolupodílel s městským muzeem, a okruh Kuchyně – z tajů depozitáře s více než 2500 kusy nádobí, látek i jiných předmětů, jakožto i dobovými kuchyňskými spotřebiči. Za zhlédnutí také stojí prohlídkový okruh Mitsuko. To je sbírka z pozůstalosti hraběnky Mitsuko, již si z Japonska koncem 19. století přivezl jako manželku hrabě Heinrich Coudenhove-Kalergi. Žili spolu na zámku v Poběžovicích.

Zámek přijímá po celý rok rezervace prohlídek skupin o více než 10 členech. Hlavní sezóna jinak probíhá klasicky v létě, kdy jsou přístupné všechny okruhy. Ve vedlejší sezóně je návštěvní doba zredukována. Dva hlavní okruhy jsou například spojené do hybridní prohlídky zvané Hradozámek. V říjnu už je otevřeno jen o víkendech. Můžete však každopádně navštívit rozsáhlý zámecký park, jenž je volně přístupným a příjemným místem.

Historické jádro Horšovského Týna: Náměstí a významné stavby

Kromě svého největšího pokladu, tedy zámku, má Horšovský Týn kostely a další historické památky. Centrum města je oficiální městskou památkovou zónou. Na Náměstí Republiky hned před zámkem je klasicistní zvonička a historické měšťanské domy. Také se tam nachází barokní kostel svatého Petra a Pavla, jenž ale původně vznikl v době rané gotiky. Jeho součástí je 38 metrů vysoká věž, odkud si můžete prohlédnout město z výšky.

V 17. století v Týně vznikl také kapucínský klášter s kostelem sv. Víta, Václava a Vojtěcha (původně sv. Víta, Františka a Antonína Paduánského). Konvent nefunguje od roku 1950, budovy od té doby chátraly. V roce 2014 vznikl nápad v klášteře vybudovat byty a chráněnou dílnu. Jistě si však nenechte ujít kostel sv. Apolináře mezi centrem a vlakovým nádražím. Ten pochází z poloviny 13. století.

Město Přimda u Tachova: Spatříte zde romantickou zříceninu i bývalé popraviště

Na procházku po Horšovském Týně: Naučné stezky a vyhlídky

Díky tvaru krajiny potkáte v okolí Horšovského Týna rozhlednu snad v každé druhé obci. Samotné město jich má také několik. Už jsme se zmínili o veřejně přístupné věži kostela na náměstí. Další vyhlídkové místo najdete kousek na sever, v zámeckém parku. Jde o vyhlídkovou věž na místě, kde stávala gotická hláska. Parkem vás provede naučná stezka Královská role.

Na náměstí začíná druhá naučná stezka, která turisty také zavede na vyhlídkové místo. NS Šibeniční vrch měří necelé 2 kilometry a končí na stejnojmenném kopci. Po cestě vás čeká šest informačních panelů. Na Šibeničním vrchu se tyčí oblíbená rozhledna, odkud uvidíte Český les a Šumavu. Stával tam také kostel, který zchátral po odsunu Němců a v 60. letech až na základy zanikl.

Zámek a zřícenina hradu Klenová: Pokochejte se historií a výstavami umění

Osady na kraji Horšovského Týnu: Obora i významné poutní místo

Město se v současnosti skládá z 21 městských částí a je celkem 3. největší ve svém okresu. Článek se dosud v podstatě věnoval centrální části a jejím předměstím, ale ještě jsme nevyčerpali výčet toho, co může návštěvníka v Týně zajímat. I vesnice patřící pod Horšovský Týn mají svá kouzla.

Severozápadně od zámku leží velmi stará vesnice Horšov, založená už někdy v pozdním 12. století. Právě po ní se město jmenuje. Horšov je domovem jednoho z nejcennějších západočeských kostelů. Kostel Všech svatých vznikl zhruba ve stejné době jako samotná osada. Původní románský chrám později prodělal gotické a barokní úpravy. Kromě artefaktů uvnitř je hodnotný také například unikátním krovem. Prohlídku kostela si můžete předem zarezervovat u správy zámku. V Horšově je také obora s naučnou stezkou a lovecký zámeček, kde občas pořádá město Horšovský Týn akce.

Zajímavý „ocásek” na mapě katastru Týna tvoří oblast od Dolního Metelska po Oplotec. Kromě pár kapliček v této oblasti můžete vidět i zříceninu středověké tvrze Tasnovice. Na západ odtamtud stoupá cesta do kopce, na němž bývalo středověké slovanské hradiště. Dnes tam stojí kostel sv. Vavřince se hřbitovem a pomníkem obětem 1. světové války.

Za nejvýznamnější místní událost považuje web města Horšovský Týn anenskou pouť. Ta se koná v osadě Svatá Anna a jde se při ní k tamějšímu anenskému kostelu. Dostanete se tam z centra Horšovského Týna cyklostezkou, kousek před kostelem je třeba odbočit z ní do lipové aleje. Křížová cesta, jež k němu vede, začíná už u týnské železniční stanice. Kostel vznikl v raném 16. století, později nabyl barokní podobu. Vedle něj se nachází kaple Božího hrobu a pohřební kaple rodu Trauttmansdorffů.

Okolí Horšovského Týna: Výlety a procházky

Potom, co si užijete v Horšovském Týnu vyhlídky i historické památky, máte ještě ve zbylém čase možnost zajet si například na některá z těchto míst:

  • terénní zbytky hradiště Blížejov
  • kostel sv. Martina v Blížejově
  • zbytek příkopu a hradeb hradu Osvračín
  • rozhledna Čermná
  • Křenovská váha – nejmenší muzeum v ČR
  • tvrz Puclice
  • rozhledna Puclice
  • zřícenina hradu Lacembok
  • muzeum venkovských řemesel v Mířkově
  • Muzeum Chodska v Domažlicích
  • CHKO Český les

Chodsko, kraj tradic a Jiráskových Psohlavců. Co zde navštívit?

Zdroje:

Mapy.cz, Město Horšovský Týn, Zámek Horšovský Týn, Kudy z nudy, Naučné-stezky.cz, Wikipedia,

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Horšovský Týn skýtá 5 hodin prohlídek. Město má i historické kostely, poutní místo a pěkné výhledy