Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Zámek Bučovice nabízí unikátní malby zajíců, kteří převzali vládu nad lidmi

Renesanční zámek Bučovice se nachází v Bučovicích v okrese Vyškov kousek od jihomoravské metropole Brna. Městečko se rozkládá na okraji Ždánického lesa a protéká jím řeka Litava. Zámek je pověstný unikátním zdobením takzvaného Zaječího pokoje, ale i dalších tematických místnosti s překrásnými a zajímavými výjevy. Ale i v okolí je toho hodně k vidění, proto jsou Bučovice u Brna skvělým tipem pro prázdninové výlety.

Historie zámku Bučovice

Zámek Bučovice byl na místě původní gotické čtvrti vybudován v letech 1575–1585 moravským šlechticem Janem Šemberou Černohorským z Boskovic, o němž se tradují mnohé legendy. Protože byl velmi bohatý a miloval umění, na stavbě nešetřil. Povolal italského mistra Pietra Gabriho, který postavil renesanční zámek s využitím plánů Jacopa Strady, jehož nemanželská dcera Kateřina Stradová se stala milenkou císaře Rudolfa II.

Šembera neměl mužského dědice, ale dvě dcery. Jeho mladší dcera Kateřina, které otec slíbil, že si může vzít toho, koho si sama vybere, se pak provdala za Maxmiliána z Lichtenštejna, který zámek vyženil a nechal na nádvoří postavit krásnou kamennou kašnu podle návrhů Giovanniho Giacoma Tencally. Také byly přistaveny čtyři rohové věže s kovovými lucernami. Kašnu zdobí dračí hlavy opírající se o bedra mořských panen. Nahoře je socha Dionýsa. Těžké kovové lucerny musely být ale sejmuty, protože by je sloupy neudržely. Vodotrysk kašny pak dosahuje výšky až 8,5 metru.

Od roku 1681 přestal zámek sloužit jako obytný dům a stal se sídlem správy a účtárny rodu Lichtenštejnů, kteří zámek vlastnili až do zestátnění. Další úpravy už neprobíhaly. Za 2. světové války měl být zámek na svou ochranu natřen neodstranitelným zeleným nátěrem, ale naštěstí k tomuto devastujícímu kroku nedošlo. Také zde měl být umístěn depozitář uchovávající cenné předměty. Pro jistotu však byly cennosti v krizovém roce 1944 odvezeny do Rakouska. Po válce Lichtenštejnům vláda pak zámek zabavila. V roce 2001 byl vyhlášen národní kulturní památkou a je hojně navštěvován turisty, kteří se těší, že uvidí zajíce na stropě.

Vědecký park VIDA! v Brně. Pokusy a hrátky s vědou zaujmou nejen děti

Zaječí pokoj v Bučovicích a další unikátní zdobené stropy a pokoje

Co je tedy všechno na zámku Bučovice k vidění? V prvé řadě je to proslulý Zaječí pokoj, který nabízí opravdu zajímavé výjevy. Zajíci tvořící fresky vystupují v různých lidských rolích, obsluhují krále, válčí spolu nebo pořádají hostinu, dokonce i loví lidi. Jsou to výjevy ze světa zajíců, kteří přebrali vládu nad světem lidí: Útok zaječí jízdy proti lidské pěchotě, Bitva zajíců se psy, Oslavy zaječího vítězství, Lov lidí a Hostina královského zaječího páru.

Další tematické pokoje vás rovněž nenechají chladnými, k vidění je třeba Ptačí pokoj s plastikou Dia na orlu, ptačími motivy a namalovanou sítí na stropě, na jejímž vrcholu je Amor s ptáky. Sál pěti smyslů s antickými výjevy zase nabízí personifikace alegorie smyslů ztvárněné postavami žen a zvířat. Největší je Císařský pokoj s malovanými výjevy z Homérovy Odyssey a postavami císaře Karla V., Europy, Diany, Marta a Venuše a bustami císařů Augusta, Nera, Antonia a Marca Aurelia. Na výzdobě se pravděpodobně podílel sochař Rudolfa II. Hans Mont. Venušin pokoj pak zdobí antické fresky malířů benátské školy.

Znáte letiště Brno–Tuřany? Praktické informace, co nabízí a jak se tam dostanete

Pokoje v prvním patře byly spíše pro služebnictvo, nachází se zde i kaple z roku 1637 zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie, který byla postavena na popud Šemberovy dcery Kateřiny. Zaujmout může i arkádové nádvoří, které tvoří 90 sloupů. Patří tak k největším na území naší republiky. Sloupy jsou bohatě zdobeny nejrůznějšími mýtickými výjevy. K prohlédnutí je také zbrojnice, která je zaměřena na období 30leté války. Návštěvníky může zaujmout i park s kašnami a zahradou.

Moravský aristokrat v labyrintu světa

Od konce června roku 2017 je na zámku otevřena interaktivní expozice nazvaná Moravský aristokrat v labyrintu světa. Je věnována světu moravské renesanční aristokracie 16. a 17. století a hlavním představitelům tohoto období.

Svatby na zámku Bučovice

Na tomto krásném zámku můžete prožít i nezapomenutelný den svého života. A to buď v zámecké kapli, Císařském sálu, anebo Dlouhém sálu. Posezení pak nabízí útulná kavárna s restaurací na zámeckém nádvoří.

Tipy na výlety v okolí Bučovic

A jaké tipy na výlety se nabízí v okolí zámku Bučovice a co je k vidění ve městě Bučovicích? Ani historie městečka nezůstává pozadu, jeho vznik se datuje už do 12. století. Z památek si můžete prohlédnout židovský hřbitov, radniční budovu, která je původní barokní stavbou z roku 1772 a farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na procházku se můžete vydat do Ždánického lesa, kde vede i spousta cyklostezek. Nedaleko je pak přírodní park Chřiby a zaniklá středověká osada Konůvky. Za návštěvu v blízkém okolí stojí určitě propast Macocha nebo Slavkov u Brna.

Zdroje: kudyznudy.cz, zamek-bucovice.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska, Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Bučovice nabízí unikátní malby zajíců, kteří převzali vládu nad lidmi