Slovenský zámek Bojnice patří mezi nejkrásnější stavby střední Evropy. Svým vzhledem nápadně připomíná zámky na řece Loiře a ukrývá bohatou historii.
Klenot Slovenska
Romantický zámek s původně gotickým a renesančním základem hradu se nachází v trenčínském kraji. Vnitřní a venkovní hrad s třemi nádvořími je postavený na travertinové skále na západním okraji města Bojnice. Od roku 1970 hrdě nese označení Národní kulturní památka. Zcela typické jsou pro tento zámek portály, otvory v hradbách, atiky a kované detaily.
Z hradu zámek
Dějiny Bojnic jsou spjaté se středověkým hradem, který vlastnily nejvýznamnější uherské rody. Původní hrad v Bojnicích stál až do roku 1888, kdy se architekt Josef Hubert pustil do velké přestavby hradu v zámek. Peníze na nákladnou přestavbu daroval cestovatel a znalec umění Jan Pálffy. Ten interiér doplnil o skvosty, které si přivezl ze svých dalekých cest. Práce na zámku však byla velmi nákladná a po smrti investora byla na celý objekt uvalena nucená správa. V roce 1938 se zámek stal vlastnictvím Baťových závodů.
Čtěte také: 10 nejlepších míst na Slovensku, která musíte navštívit
Zámek Bojnice – interiér a exteriér
Pokud se na zámek Bojnice ve středním Slovensku vydáte, nezapomeňte si udělat čas na prohlídku interiéru. Rozhodně si nenechte uujít bojnický oltář ze 14. století, zlatou síň a raně barokní kapli. Hned u zámku narazíte na zámecký park se vzácnými a starými stromy. Hned před vchodem se majestátně tyčí Lípa krále Matyáše, která zde roste už 700 let a je označená za nejstarší strom na Slovensku.
Bojnický zámek má své pověsti
Stejně jako většina historických budov a komplexů má i tento zámek svou pověst. K zámku Bojnice se váže pověst o černé paní. Mladý zámecký pán obvinil svou ženu z nevěry. Ta ale chtěla dokázat svou nevinu, a tak se rozhodla skočit z Hunyadyho věže do kamenného příkopu. Místo skoku do hlubin však prý vzlétla do nebe. Všichni, kdo ženě přáli smrt, byli poté potrestáni.
Druhá posvěst praví, že kdo usedne na křeslo připomínající trůn, velmi zbohatně, ale nakonec zemře osamělý, bez rodiny a lásky. Na křesle prý sedával sám Pálffy, jehož osud dopadl přesně podle legendy.
Zámek Bojnice znáte z mnoha slavných filmů a pohádek
Víte, jaká pohádka provázela zámek Bojnice? Roku 1968 se tu natáčela Šíleně smutná princezna s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem v hlavních rolích. Místo učarovalo také tvůrcům pohádek Fantaghiró, Pán a hvězdář, Spadla z oblakov a Leť, ptáku, leť.
Léčivé prameny a termální koupaliště
Nedaleko se nachází i termální koupaliště Čajka s jedním plaveckým bazénem, dvěma bazény pro děti a 58metrovou skluzavkou. V okolí Bojnic navíc vyvěrají termální vody s léčivými účinky. Hydrogenuhličitanové vápenato-hořečnaté prameny mají teplotu od 30 – 48 stupňů Celsia a jsou výborné jako podpora léčby revmatických a nervových onemocnění.
Vzácná hradní jeskyně
Během prohlídky zámku narazíte na neobvyklý přírodní útvar, který byl objeven při kopání studny. Je jím kruhová síň o průměru 22 m vyzdobená hráškovitými až bochníkovitými útvary. Jeskyně vznikla tím, že se sladkovodní vápenec vysrážel v okolí minerálního pramene.
Čtěte také: Kam vyrazit na výlet? Třeba za krásami Žiliny
Zoologická zahrada
Chystáte se do Bojnic s dětmi? Pak si nesmíte nechat ujít nejstarší zoologickou zahradu. Zoo Bojnice funguje už od roku 1955. Žije v ní více než 300 druhů zvířat a nechybí ani stánky s občerstvením, dětská hřiště a různé atrakce pro děti.
Bojnický zámek – otevírací hodiny
1. října až 30. dubna – otevřeno denně kromě pondělí od 10:00 do 15:00
květen – otevřeno denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00
1. června až 30. září – otevřeno denně od 9:00 do 17:00
polední přestávka – od 12:00 do 12:30
Zámek Bojnice a nadcházející události
Restaurátor – lékař starožitností
Výstava pro veřejnost trvá od 7. 6. do 31. 8. 2019, a to od středy do neděle v čase od 9:00 do 17:00 v prostorách bývalé zámecké restaurace.
Vědecká konference Familia Pálffy
Konference o rodině Pálffyovců se koná 25. 9. 2019 v muzeu SNM
Bojnický světlonoš na zámku
Prohlídka nočního zámku s podzimní výzdobou a rozzářenými dýněmi se bude konat 1. – 2. listopadu 2019.
Svatý Mikuláš a Vánoce na zámku
V čase vánočním se prostory zámku zaplní vůní jehličí a leskem vánočních ozdob. Tradiční vánoční prohlídky budou probíhat v době od 6. 12. 2019 do 4. ledna 2020.
Bojnice a ubytování
Jestliže se budete chtít v blízkém okolí Bojnic zdržet déle, můžete využít některý z mnoha penzionů a hotelů. Milovníci přírody pravděpodobně dají přednost ubytování v kempu, který se nachází jen pár kilometrů nad zámkem Bojnice.