Ve městě Benátky nad Jizerou nad pravým břehem řeky Jizery v okrese Mladá Boleslav se nachází zámek, který je proslulý tím, že v něm pobýval slavný astronom Tycho de Brahe, a později i hudební skladatel Bedřich Smetana. Dnes je zámek vyhledáván především kvůli oblíbenému muzeum hraček a nabízí i další zajímavé muzejní expozice. Jakou má zámek historii a co stojí za návštěvu v jeho blízkém okolí? Určitě jde o skvělé místo pro rodinnou dovolenou s dětmi.
Vznik Benátek nad Jizerou
Historie zámku Benátky nad Jizerou se úzce pojí s osudy nedalekého hradu Dražice. Osada Benátky nad Jizerou vznikla nejspíše ve 13. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1259. V roce 1264 vznikl hrad Dražice, který nechal přestavět pražský biskup Jan IV. z Dražic v letech 1333 až 1334. Nejprve Benátky nad Jizerou náležely k sousednímu dražickému panství, ale později se zřejmě kvůli nevýhodné poloze původních Starých Benátek na levém břehu Jizery osada přenesla protější pravý břeh a byla povýšena na město. Došlo k tomu někdy kolem roku 1343. Tyto Nové Benátky, dnešní Benátky nad Jizerou založil synovec Jana IV. z Dražic.
Následně toto město začalo vzkvétat a v roce 1349 založil synovec pražského biskupa Jana IV. z Dražic na vrcholu kopce ještě i klášter cyriaků, k němuž přibyl i kostel a škola. Bohužel v době husitských válek byl klášter vypálen, stejně tak i dražický hrad, protože tehdejší majitel Dražic, Aleš Škopek z Dubé, patřil mezi stoupence katolíků. I když o rok později přestoupil k přijímání podobojí, nijak mu to nepomohlo, protože hrad byl znovu vypálen, a tentokrát katolíky. Poté byl hrad dobyt ještě v polovině 15. století a následně již jen pustl.
Rokytnice nad Jizerou: Výlety v krkonošském centru rekreace
Historie zámku Benátky nad Jizerou
Zámek Benátky nad Jizerou vznikl kolem roku 1526, z trosek kláštera jej přestavěl Bedřich z Donína. Stavební úpravy pokračovaly až do konce 16. století. Následně jej koupil panovník Rudolf II., který sídlo doporučil slavnému hvězdáři, který přijel do Prahy a vstoupil do císařových služeb. Nebyl jím nikdo jiný než Tycho de Brahe, který na zámku pobýval kolem roku 1600, a kde si také zařídil alchymistickou dílnu. Ve stejném roce jej zde navštívil astronom Johannes Kepler.
Dalším majitelem zámku se stal Jan z Wörthu, který provedl další úpravy zámku a přistavěl nové barokní křídlo. V roce 1656 bohužel toto nové křídlo vyhořelo a budovu zcela poničilo. Ve stejné době vznikl i kostel Narození Panny Marie. Ke konci 17. století zámek vlastnil rod Schützenů, který uskutečnil opravu a přestavbu celého zámku, jež budově dala dnešní vzhled. Dalšími majiteli zámku pak byli ještě pánové z Klenové a Janovic, kteří se věnovali úpravě zahrad, ale i hudbě. Ignác Zikmund z Klenové měl svou zámeckou kapelu a svou hudební kariéru zde začínal i místní houslový virtuóz František Benda, pozdější kapelník pruského krále Bedřicha II. Velikého. Celá Bendova rodina patří mezi vynikající hudebníky s významnou hudební kariérou.
Dalším majitelem zámku byl pražský arcibiskup Antonín Příchovský z Příchovic. Po jeho smrti na konci 18. století byl interiér zámku upraven v rokokovém stylu podle plánů architekta Filipa Hegera. V 19. století zámek opět změnil majitele a významné bylo například to, že zde v letech 1844 až 1848 pobýval Bedřich Smetana jako mladý učitel a také zde složil svou první klavírní sonátu.
Zámek Benátky nad Jizerou v 19. a 20. století
V 19. století však začal proslulý zámek již poněkud pustnout a moc se o něj nedbalo. Nejprve jej vlastnil vídeňský bankovní dům Länderbank, který začal zámek zanedbávat. Posledním majitelem byl významný rod Kinských, kterému se však nepodařilo zámek obnovit a některé vybavení zámku dokonce prodal v dražbě. Po první světové válce byly odvezeny cenné plastiky hraběte Šporka, v 50. letech 20. století pak na zámku bylo restaurováno a umístěno šest sošek. Od roku 1920 vlastnilo zámek město, které se snažilo dát zámek do pořádku. Budova se kolem roku 1937 stala sídlem městské správy, ale během druhé světové války zámek opět ztratil na významu.
V 50. letech 20. století pak probíhaly řádné opravy, bylo zřízeno městské muzeum, kde se nachází i pamětní síně místních hudebníků, například Bedřicha Smetany nebo rodiny Bendů. Další zásadní opravy probíhaly po roce 1989. Budova zámku ale nadále slouží k ekonomickým a správním účelům, stala se sídlem městského úřadu a společnosti AVE CZ. Dnes především vyhrazené části zámku slouží jako muzeum.
Zámek Mnichovo Hradiště – výlet nejen za historií rodu Valdštejnů
Zámek Benátky nad Jizerou jako muzeum
Zámek Benátky nad Jizerou se stal vyhledávaným muzeem. Nahoře jsou umístěny nejrůznější zajímavé historické expozice pro veřejnost týkající se významných osob pobývajících na zámku a je tam též depozitář městského muzea. Spatřit můžete i Benátecký poledník, který pro císaře vyměřil Tycho de Brahe. Nechybí ani nejrůznější interaktivní hry pro děti. V přízemí zámku je pak soukromé muzeum historických hraček Jiřího Fialy, a to již od roku 1999.
Zámek je obklopen parkem, kde se nacházejí různé sochy. Součástí zámku je i kostel Narození Panny Marie.
Tipy na výlety v okolí
Benátky nad Jizerou jsou skvělým tipem na dovolenou s dětmi. V okolí Benátek nad Jizerou je spousta cyklostezek a turistických tras. Kromě bohatého programu v muzeu na zámku si můžete udělat procházku na nedalekou zříceninu hradu Dražice, projet se na koních či na lodi po Jizeře, anebo si zahrát golf v Golf Club Resortu Paradise. Zaujmout může i naučná stezka Krajinou Rudolfa II., která vede podél Jizery přes Lysou nad Labem do Brandýsa nad Labem. S dětmi se lze vypravit třeba i do pohádkové země zábavy a poznání Mirakulum v nedalekých Milovicích.
Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík