Malebný řecký ostrov Korfu je jako vystřižený z pohádky. Anebo snad z knížek Geralda Durrella? Rozhodně jej má v oblibě řada známých osobností, a bylo tomu tak i v historii. Například císařovna Sisi zde nechala vybudovat nádherný zámeček Achillion. Určitě neváhejte a ostrov navštivte! Krásný je i na podzim.
Smaragdový ostrov jako památka UNESCO
Korfu se přezdívá “smaragdový”, “olivový” nebo “zelený” ostrov kvůli kouzelné přírodě, mnoha stromům a rostlinám, například orchidejím. Díky překrásnému historickému jádru je od roku 2007 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Korfu náleží k Řecku a je druhým největším ostrovem v Jónském moři. Hlavním městem je Kerkyra, ale výletníci navštěvují také další města, například Sidari, Kassiopi nebo Lefkimi. Turisté Korfu milují a dokonce zde žije i poměrně dost Čechů.
Kumquat, olivy a moře
Cestovní ruch je na ostrově velký a jezdí se sem hlavně v létě kvůli koupání v moři. Pokud si chcete udělat výlet, určitě je lepší bydlet v soukromém apartmánu, živit se čerstvým ovocem, kterého je na ostrově celoročně dostatek, a podnikat výlety na vlastní pěst. Pro Korfu je třeba typické lahodné malé ovoce zvané kumquat, ze kterého se vyrábí vynikající likér, nebo také džem. Kromě toho zde najdete spoustu oliv a přírodní kosmetiky vyrobené z olivového oleje.
Řecká hymna a filharmonické soubory
Zajímavostí je, že právě na Korfu vznikla řecká hymna, jejíž hudbu složil hudební skladatel a zakladatel filharmonického souboru Nikolaos Mantzaros, slova napsal řecký národní básník Dionýsios Solomos, který na ostrově také žil. Na Korfu je v každé vesnici kapela dechových nástrojů, která často putuje ulicemi a vyhrává.
Na ostrově se také v roce 1921 narodil princ Filip, manžel britské královny Alžběty II. a strávil zde prvních 8 let svého života. V jeho rodném paláci Mon Repos je v dnešní době muzeum.
Císařovna Sisi se na Korfu uzdravila
Dominantou vesničky Gastouri, která je vzdálená asi 10 km od hlavního města, je zámeček Achillion, který nechala vybudovat rakouská císařovna Alžběta Bavorská zvaná Sisi. Byl postaven v neoklasicistním slohu v roce 1890. Nachází se na vyvýšeném místě, odkud je krásný výhled na město, nejvyšší horu Korfu Pantokrator, která měří 914 m. n. m., řeckou pevninu a albánské pobřeží. Palác císařovně sloužil především k odpočinku v posledních letech jejího života. Dělalo jí dobře přímořské klima a často se zde zotavovala ze svých zdravotních potíží.
Palác Achillion pojmenovaný podle řeckého hrdiny
Své sídlo Alžběta pojmenovala podle antického hrdiny Achilla. Zámeček je vyzdoben mnoha uměleckými předměty s antickými motivy. Náleží k němu i velká zahrada, která se táhne až k moři. Deset let po smrti Sisi, která byla zavražděna, se zámek vůbec nevyužíval. Nakonec jej císař František Josef I. prodal německému císaři Vilému II. Během 1. světové války pak zámek zabavila řecká vláda a po dobu obou válek sloužil jako nemocnice.
Po 2. světové válce v něm bylo dokonce i kasino. Nyní je zámeček přístupný turistům kromě 2. patra, kde byly původně pokoje Alžbětiny dcery Marie Valerie a jejího manžela císaře Františka Josefa I.
Durrell a jeho korfská trilogie
Anglický spisovatel a zoolog Gerald Durrell na Korfu pobýval v 30. letech 20. století se svou rodinou. O svých vzpomínkách na dětství, milovaných zvířatech a nejrůznějších vtipných, i méně vtipných, zážitcích napsal několik humorných knih, které jsou velice kvalitním čtivem. Na motivy těchto románů byl také natočen seriál Durrellovi, který poměrně nedávno uvedla i Česká televize. Na Korfu se nachází autorova pamětní deska.
Kromě seriálu Durrellovi se na Korfu natáčela i řada jiných filmů, třeba Ukradli torzo Jupitera nebo James Bond. Ze známých herců zde pravidelně pobývá například Bruce Willis.