Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Workcampy 2013 v zahraničí. Šance nebýt běžným turistou a zažít dobrodružství

Redakce

Redakce

15. 4. 2013

Připadá vám týden v hotelu u moře jako nuda? Potom můžete opravovat hrad ve Francii, hrát Vikinga na festivalu v Islandu, pečovat o mořské želvy nebo cokoli jiného z nabídky mezinárodních workcampů INEX-SDA. Stačí si vybrat.

FOTO: Workcamp Inex-sda

Kdo chce zažít akční léto, workcampy ho určitě nezklamou. Zdroj: Archiv org. INEX-SDA

I letos nabízí nezisková organizace INEX-SDA možnost strávit dva až tři týdny na vybraném dobrovolnickém projektu, tzv. workcampu. Nabídka workcampů na rok 2013 byla zveřejněna 21. března a najdete jich kolem dvou tisíc. Vybírat je možné podle oblasti zájmů, třeba archeologie, ekologie, příprava festivalů a koncertů, výuka cizích jazyků, práce s uprchlíky, dětmi či zvířaty, výtvarné a sportovní aktivity, ale i podle místa, které by dobrovolník rád navštívil.

Podmínky

Kromě účastnického poplatku ve výši 2200 až 3000 korun a nákladů na dopravu dobrovolník již nic neplatí. Stravu, ubytování a někdy i výlety po okolí hradí a zajišťuje zahraniční nezisková organizace. Z České republiky do světa na workcampy každoročně vyjíždí kolem 800 dobrovolníků.

Jak vlastně takový workcamp vypadá? Třeba takto. Honza si v Praze sbalí batoh a jede nebo letí nejčastěji do Itálie, Francie či Německa. Dalších čtrnáct dní totiž stráví s neznámými mladými lidmi ve věku 18 až 26 let z různých zemí světa. Budou společně třeba renovovat keltské pohřebiště na severu Francie.

FOTO: Workcamp v Broumově, stavba stezek

Na workcamp můžete jet i do České republiky jako vedoucí skupiny dobrovolníků. Zdroj: Archiv org. INEX-SDA

Z letiště či z nádraží nastoupí Honza na místní linku autobusu, který jede do menší francouzské vesničky, o které nikdy předtím neslyšel. Kromě Francouzů s ním jede i pár dalších stejně „podezřele“ vypadajících lidí s batohy, kteří francouzsky ani nevypadají ani nemluví. Všichni se neklidně rozhlížejí kolem sebe.

Vedle něj sedí cizí dívka středomořských rysů, která se anglicky představí jako Irmak z Turecka a ptá se, kam Honza jede. Honza odpoví a k jejich konverzaci se přidá Španěl Jordi z Barcelony a Ital Tiziano z Milána, kteří stejně jako Honza a Irmak jedou na stejný workcamp.

Co je workcamp?

Účast na mezinárodním workcampu  v zahraniční je skvělá příležitost, jak si během 14 dnů procvičit angličtinu, poznat zajímavé a akční lidi z různých koutů Evropy, udělat kus dobré práce pro místní neziskovou organizaci a ještě u toho poznat kulturu dané země a místní lidi. Výhoda workcampů je především v nízkých nákladech – ubytování a strava je zdarma, pracuje se 6 hodin denně a zbývající čas trávíte společným vařením, cestování po okolí, setkáním s místními atd.

V kostce: pomůžete, zlepšíte se v jazyce, získáte kontakty a zkušenosti k nezaplacení. Dobrovolničit můžete v Evropě, Africe, Asii ale také tady v ČR.

V cílovém místě setkání se potkají všichni dobrovolníci – bývají převážně z Evropy. Vedoucí workcampu je odvede do přes léto opuštěné školy, kde budou dva týdny spát, společně si vařit jídlo a v nedalekém lese se pokusí renovovat zbytky keltského hřbitova.

První večer si ještě Honza nepamatuje jména všech nových přátel, ani netuší, že příští léto pojede navštívit Jordiho do Barcelony. Neví ani, že Mary z Malawi bude skoro každý večer zpívat u ohně gospelové písně, že Johann z Německa je při práci s lopatou či jakýmkoli nářadím nebezpečný a že Tiziano umí anglicky pouze dvacet slov.

Nemůže už vůbec tušit, že o víkendu navštíví festival keltské hudby a celý pobyt zakončí třemi dny v Paříži, ubytován zadarmo u známé vedoucí workcampu. Honza usíná a vlastně vůbec neví, co má od svého prvního workcampu čekat, protože jeho dobrodružství teprve začíná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Workcampy 2013 v zahraničí. Šance nebýt běžným turistou a zažít dobrodružství