Ať už se chystáte do Krkonoš s dětmi nebo bez nich, připravila jsem pro vás několik tipů na výlety, které zde můžete absolvovat. S manželem cestujeme s 3 dětmi, nejmladší v kočárku či nosítku a nejstarší je jen 5 leté. Trasy se tak snažíme přizpůsobit tomu, abychom si je užili a především zvládli. Co tedy v Krkonoších navštívit?
1. Sněžka
Byl by asi hřích, vydat se do Krkonoš a nenavštívit naši nejvyšší horu Sněžku. Pokud si chcete výlet na Sněžku opravdu užít, doporučuji si dopředu prověřit předpověď počasí. I v letních měsících zde může být opravdu chladno a jak tomu na horách bývá, v případě deště nakonec nebudete odměněni očekávaným výhledem.
Na Sněžku se nejsnáze dostanete lanovkou, která ale při špatných povětrnostních podmínkách nejezdí, nebo alespoň ne po celé trase. Lanovku jsme se na první cestu na Sněžku s dětmi rozhodli využít i my. Z Pece pod Sněžkou vyjedete nejprve na mezizastávku na Růžové hoře. Odtud můžete přestoupit na lanovku až na vrchol. Ta v daný den kvůli silnému větru bohužel nejezdila, tak jsme museli dál po svých. Z Růžové hory je trasa na vrchol dlouhá 3,5 km. Zhruba polovina je relativně po rovince, ale na druhé půlce se určitě zapotíte, i když nebude zrovna teplo.
Další možné trasy můžete najít zde.
2. Pančavský vodopád
Pančavský vodopád je nejvyšším vodopádem v České republice, bohužel dnes je přístupná pouze jeho horní část, a tak není možné obdivovat celou jeho krásu. Často se také potýká s nedostatkem vody, a proto nečekejte nic mohutného. I přesto určitě stojí za návštěvu a výhledy od něj do krajiny jsou překrásné.
Nejsnáze se k němu dostanete z Horních Míseček. Zde můžete nechat auto na parkovišti a dále se vydat pěšky k Vrbatově boudě, nebo využít místní autobusovou dopravu, která vám pomůže zdolat převýšení 400 m. Autobus v sezóně o víkendech jezdí každou půl hodinu do 16:45, zpět poslední v 17 hodin. V pracovní dny si můžete počkat i hodinu. Jednosměrná cena jízdného je 40 Kč a autobusy zde jezdí od 30. dubna do konce října.
Od Vrbatovy boudy se vydáte po červené. Délka trasy je 1,3 km a dá se zvládnout i s teréním kočárkem, pokud počítáte s tím, že se opravdu zapotíte při cestě zpět. Lépe je ale využít na menší dítě nosítko.
Pokud se pokocháte výhledem na vodopád a krajinu, lze pokračovat po červené směrem k Labské boudě. Po cestě si můžete užívat vyhlídky na Labský důl, údolí kolem začátku toku řeky Labe. Červená trasa k Labské boudě již určitě není vhodná pro kočárek. V Labské boudě je možné se občerstvit a pokračovat buď směrem k prameni Labe, nebo strmě do kopce na Sněžné jámy. Pokud pro vás byla tato procházka náročná, či máte málo času, tak od pramene Labe se můžete pohodlnou cestou vrátit zpět k Vrbatově boudě, odkud jste vyšli.
2. Pramen Labe
Pramen Labe
Cesta k prameni Labe je vhodným výletem pro rodinu s kočárkem. Stejně jako u Pančavského vodopádu, výchozím bodem je Vrbatova bouda, na kterou se dostanete z Horních Míseček. Od Vrbatovy boudy máte možnost jít celou dobu po upravené cestě, místy dokonce asfaltce, až k prameni. Dále se cesta zhoršuje.
Jednosměrná délka trasy je 3,2 km a na zdolání pramene vám tak bude stačit méně než hodina chůze. Od pramene se pak můžete vydat k půl kilometru vzdálené Labské boudě, nebo pokračovat na cestu česko-polského přátelství. Jedná se o cestu táhnoucí se z velké části po hřebenech hor a umožňující dechberoucí výhledy na českou i polskou stranu. My jsme pokračovali s dítětem v nosítku kolem vrcholku Violík (skalní útvar pokrytý vzácnými druhy lišejníků) až k Sněžným jámám. Odtud je možné sejít k Labské boudě a zpět k Vrbatově boudě nebo pokračovat dál cestou česko-polského přátelství na další místa.
4. Sněžné jámy
Sněžné jámy
Sněžné jámy se nachází na červené turistické trase, tzv. cestě česko-polského přátelství. Čeká vás výhled na mohutné skalní srázy hluboké až 200 m s jezírky ledovcového původu. Krajině v okolí dominuje Bouda u Sněžných jam, která v minulosti sloužila i jako luxusní hotel s vyhlídkovou věží a restaurací. Dnes již bohužel tuto funkci neplní a od 60. let je budova využívána jako televizní vysílač. Pro svou podobnost s krakowským hradem má mezi Poláky přezdívku Wawel.
Nejbližším výchozím bodem pro dosažení Sněžných jam je Vrbatova bouda. Od té se můžete vydat buď delší, ale pozvolnou cestou přes pramen Labe (délka trasy je asi 5,5 km), nebo výrazně náročnější cestou přes Pančavský vodopád a Labskou boudu (cca 4,3 km).
5. Mužské a Dívčí kameny
Dívčí kameny
Jedná se o krásné skalní útvary na hřebenech hor na cestě česko-polského přátelství. Pokochat je možné se jak samotnými skalami, tak i okolními výhledy.
Mužské a Dívčí kameny se nachází na červené turistické trase, chcete-li dojít k tomuto turistickému bodu, máte hned několik možností. První možnost je vyrazit od Vrbatovy boudy a pokračovat buď na cestu česko-polského přátelství přes Sněžné jámy dál, nebo u Labské boudy sejít do Labského dolu a následně vystoupat na vrchol k Dívčím kamenům. V obou případech vás čeká více jak 7 km dlouhá trasa.
Třetí možností, kterou jsme využili my, je vyrazit od Špindlerovy boudy. Na Špindlerovu boudu se pohodlně dostanete ze Špindlerova mlýna autobusem, který vás sveze asi 10 km. Zde hned můžete nastoupit na červenou trasu směrem k boudě Petrovka. Pokud cestujete s dětmi, doporučujeme na trase si udělat odbočku k Moravské boudě, kde je pro děti připravená lesní cesta se sochami zvířátek žijících v krkonošské přírodě. U Moravské boudy se zase snadno vrátíte na původní trasu. K Petrovce i k Moravské boudě se dá dojít i s kočárkem, dále to již není možné. Trasa od Špindlerovy boudy k Dívčím kamenům je dlouhá cca 3,3 km a můžete pokračovat po hřebeni až na Sněžné jámy. My se bohužel kvůli špatnému počasí museli vrátit.
6. Mumlavský vodopád
Mumlavský vodopád
Výlet na Mumlavský vodopád určitě doporučuji každé rodině s kočárkem. Vodopád je opravdu překrásný a dostanete se k němu od parkoviště v Harrachově po cca 1,3 km dlouhé asfaltce. Obdivovat ho tak můžete téměř v jakoukoli část roku.
7. Špindlerův mlýn a Labská přehrada
Labská přehrada
Nejen máte-li smůlu na neblahé počasí, naplánujte si výlet do Špindlerova mlýna. Městečko nabízí celou řadu útočišť, kde se můžete schovat a zahřát. Pro děti zde najdete např. muzeum lega. Také zde můžete využít lanovou dráhu na Medvědín. Po cestě do Špindlerova mlýna se můžete zastavit na Labské přehradě a projít si okolí této vodní stavby, která chrání okolní vesnice před záplavami z tajícího sněhu. Rodiče s kočárky mohou dokonce od Labské přehrady dojít až do Špindlerova mlýna a zpět hezkou procházkou, která zabere cca 2 hodiny.
8. Harrachov a sklárna
Pro děti i dospělé bych určitě doporučila návštěvu harrachovské sklárny, kde si můžete prohlédnout tradiční výrobu skla pěkně zblízka a nakoupit si i krásné suvenýry. Milovníci sportu mohou obdivovat známý skokanský můstek.
9. Vrchlabí či Jilemnice
Zámek ve Vrchlabí
Pokud už budete přesyceni horskými túrami, jako příjemnou alternativu využijte městečko Vrchlabí nebo Jilemnici. Jilemnice vám pro zpestření nabídne pěkné uličky a zámek, ve Vrchlabí si prohlédněte zámek se zámeckým parkem. Milovníci piva mohou navštívit i místní pivovar Medvěd a ochutnat některé ze zdejších piv. Pokud budete mít štěstí, můžete stihnout i prohlídku pivovaru.
Zámek v Jilemnici