Menu
JenProCestovatele
Slovensko

Vlkolínec. Malebná slovenská osada vás ohromí

Redakce

Redakce

11. 9. 2019

Osada Vlkolínec je hrdým členem Seznamu světového dědictví UNESCO. Roubenky s kamennými podezdívkami, tesanými trámy a šindelovými střechami krásně zapadají do romantické krajiny pohoří Velká Fatra.

Kde Vlkolínec najdete?

Ve Vlkolínci najdete nejzachovalejší původní lidové stavby. Tento unikát získal v roce 1977 nálepku památkové rezervace lidové architektury a roku 1993 byl zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Městskou část slovenského Ružomberoku najdete v severovýchodní části pohoří Velká Fatra v nadmořské výšce 718 m. Od centra města Ružomberok je Vlkolínec vzdálený pouhých 6 km. Nejlepší cestu z vašeho domova vám ukáže na Vlkolínec mapa.

Historie sahá až do 14. století

První dochované zmínky o Vlkolínci pochází z roku 1376. Dřevorubecká a uhlířská osada vznikla mezi druhou polovinou 14. století a první polovinou 15. století. Až do roku 1950 byla osada součástí hradního panství Likavského hradu. Konec 2. Světové války znamenal plánovaný odchod místních obyvatel do Ružomberoku. K tomu však nikdy nedošlo, a tak mohou návštěvníci osady na vlastní oči vidět místní obyvatele, kteří žijí v tradičních srubových domech dodnes.

Vlkolínec a jeho architektura

Jedná se o typickou horskou osadu s 55 roubenými dřevěnicemi, kterou protíná potok pramenící pod Sidorovem. Poznávacím znamením Vlkolínce je zástavba s dlouhými dvory, vysoké kamenné podezdívky, otesané trámy a bílé nátěry domů. Charakteristickým prvkem jsou šindelové střechy s lomenými krovy, prkenné štíty a dýmníky pro odvod kouře. Každý dům tvoří malá vstupní síň s kuchyní v zadní části. Na pozemcích stojí většinou stodoly, stáje a chlévy.

Čtěte také: Osada Štrbské pleso láká turisty na panenskou přírodu a to v každé roční období

Vlkolínec – zajímavosti

  • Z 55 domků je trvale osídleno pouze 18.
  • Mezi nejvzácnější stavby patří roubená zvonice o dvou podlažích z roku 1770, roubená rumpálová studna z roku 1860 a barokně klasicistní kostel Navštívení panny Marie přestavěný v roce 1865.
  • Podlahy v předsíních a komorách jsou z udupané hlíny, obývací pokoje mají dřevěné podlahy.
  • Název Vlkolínec odkazuje na častý výskyt vlků v okolí. Lokalita však nabízí domov i jiným zvířatům. Vlkolínec hostí také medvede, lišky, a dokonce rysy.
  • Na vlkolínském hřbitově stojí staré kamenné a litinové kříže.
  • Domy č. 16 a 17 patří Liptovskému muzeu s expozicí kultury bydlení, kde najdete typické předměty používané v domácnostech i zemědělství.

Vlkolínec – vstupné a prohlídka

Při prohlídce můžete obdivovat jedinečnou atmosféru osady, kterou dotváří malebná krajina Velkých Fater.

  • dospělí: 2 EUR
  • děti, studenti a skupiny (40 osob): 1 EUR
  • galerie: 0,50 EUR
  • parkovné: 1 EUR/1 hod.

Vlkolínec – doprava na místo

Do Vlkolínce se dostanete snadno. V Ružomberoku odbočíte na silnici E77 směrem na Bánskou Bystricu. Po 3 kilometrech narazíte na odbočku doprava na Vlkolínec. Správnou cestu poznáte podle toho, že silnice vedoucí na místo, je úzká a ke konci velmi strmá. Do Vlkolínce se dostanete také autobusem, nejbližší zastávkou je Biely Potok. Můžete ale dorazit také pěšky. Od hlavní cesty po žluté značce se na místo dostanete do 30 minut.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vlkolínec. Malebná slovenská osada vás ohromí