Menu
JenProCestovatele
Portugalsko

Vinařská turistika: Ochutnejte tekutý poklad z Portugalska – Portské víno

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 8. 2018

Lahodné portské víno je také označováno jako perla Portugalska. Hrozny, ze kterého se vyrábí, se sklízí na severu země u řeky Douro, která ústí ve městě Porto. Pokud se chystáte navštívit tuto zemi na březích Atlantiku, musíte víno minimálně ochutnat, a ještě lépe si nějakou lahev dovést domů. Vydejte se do krásného kraje na skleničku lahodného místního vína alespoň prostřednictvím našeho článku.

Portské víno je fortifikované neboli dolihované víno. Jeho hlavním rysem je to, že během kvasného procesu se do hroznové směsi přidává vysoceprocentní alkohol. Právě proto vám při pití portského vína zůstává na jazyce sladká a těžká chuť a je to i důvod, proč má toto víno větší obsah alkoholu než běžná vína (většinou 16 až 24 %).

Kde se portské víno pěstuje?

Vinná réva používaná na výrobu vína pochází z vinic kolem řeky Douro, od východních hranic Portugalska se Španělskem sto kilometrů na západ. Tato oblast je vymezena 335 patníky. Nikde jinde se víno na portské nesmí pěstovat. V oblasti je ideální počasí. Teplé a suché léto a deštivá zima. Část vinic byla v roce 2002 zapsaná do seznamu světového dědictví UNESCO.

Vinaři sklízejí více než 80 druhů hroznů a ty pak ukládají do vinných sklepů. Těm se říká „quintas“. Některé vinné sklepy jsou otevřené i pro turisty. Můžete se zde dokonce setkat ještě s tradičním zpracováním hroznů, kdy se nechávají vykvasit v obrovských kamenných vanách. V nich muži a ženy šlapou rmut ponoření až po stehna. Musí být samozřejmě bosí a poslouchají lidovou hudbu.

Portské víno

Portské milují i Angličani

V regionu Douro má vinařství velkou tradici. Při archeologických vykopávkách se našlo mnoho důkazů o tom, že vinná réva se zde pěstovala už při obléhání Pyrenejského poloostrova Římany. Velký rozmach ale pěstování vína zaznamenalo ve 12. století, kdy byla vyhlášená nezávislost.

Postupně začalo být známé nejen v Portugalsku, ale i za hranicemi. Nárůst obliby i v zahraničí zažilo hlavně v 17. a 18. století, když probíhala válka Anglie a Francie. Kvůli ní si nemohli Angličané dopřát francouzská vína a začali se porozhlížet po jiných zdrojích. V Portugalsku našli své tekuté zlato, protože ho tam mohli směnit za anglickou vlnu. V podstatě kvůli tomu vnikla dnešní portská vína, která musela být upravená tak, aby přežila dlouhou plavbu z Portugalska do Londýna.

Anglická poptávka po lahodném víno rostla a v Portugalsku se začali usazovat angličtí obchodníci. V roce 1756 založila královská honorace Asociaci pěstitelů hroznů oblasti Alto Douro.

10 míst, která musíte vidět v Portugalsku! Tipy na moře i památky

Jaké jsou typy portského vína?

K nejkvalitnějším portským vínům patří tzv. Vintage. To obsahuje hrozny jen z jedné sklizně, a ještě v nejlepších letech úrody. Kvalitu daného roku musí posvětit Institut Portského Vína. Děje se tak dvakrát až třikrát za deset let, kdy je možné tento druh vína vyrobit.  Vintage víno zraje dva roky ve velkých sudech a pak se bez filtrace stojí do láhve a zazátkuje pevným korkovým špuntem. Většina vín je tak uzavřena a nedá se otevřít jen rukou.

Víno s označením Vintage můžete dále skladovat, stále totiž zraje a s věkem získává na kvalitě. Doporučuje se mít ho uskladněné alespoň 20 let, ale i po padesáti letech bude vynikající. Žádná zvláštní pravidla pro uchovávání nejsou, může se skladovat stejně jako ostatní.

Až ho se budete chystat otevřít, nejdříve ho postavte, aby se sedlina, která je běžná a nijak nevadí, usadila na dně láhve. Před podáváním by se víno mělo opatrně přelít do karafy a počkat alespoň třicet minut. Pak si ho konečně můžete vychutnat. Pamatujte na to, že na jeho vypití máte několik desítek minut, pak kysne. Čím je víno starší, tím je tento proces rychlejší.

Guimarães – portugalská perla s dlouhou a slavnou historií

Late Bottled Vintage

Klaiscké víno Vintage není příliš vhodné pro restaurace, proto se začalo vyrábět i víno LBV – Late Bottled Vintage. To také pochází z jediné sklizně, ale zraje v sudech čtyři až šest let. Pak se dává do lahve již po filtraci a používá se zátka, kterou otevřete i jednou rukou. Víno se buď ihned zkonzumuje po otevření nebo může zůstat otevřené i několik týdnů. Víno v láhvi už dále nezraje a mělo by se tedy vypít do dvou let od stočení do láhve. Na etiketě najdete vždy dva letopočty – rok sběru a rok stočení.

Ruby a Tawny

Na pultech obchodů i v restaurací se nejčastěji setkáte s druhy Ruby a Tawny. Ruby je rubínové červené víno s ovocnou svěží chutí. Pije se mladé, protože zráním se jeho kvalita spíše snižuje.

Tawny Port se skladuje v sudech tak dlouho, dokud nezíská svou typickou jantarovou barvu. Má výraznou chuť s vůní dubového dřeva, oříšků a koření. Každý rok jeho skladování se do sudu přidá víno z nové úrody a tím se dosahuje vyvážené chuti. Je možné si zakoupit i dražší ročníkové víno Tawny, které může zrát i čtyřicet let a pak se nazývá Old Tawny.

Portské víno

Porto branco

Portské víno nemusí být jen červené, ale také bílé. Většinou se označují anglickým „White Port“. Bílé portské se vyrábí jak z bílých, tak i z červených hroznů. Bílé portské se dá vyrobit z bílých i červených hroznů. O barvě rozhoduje včasné přidání pálenky během kvasného procesu a stočení do láhve. Bílé portské bývá sušší než červené a používá se často jako aperitiv.

Nejlepší ročníky portského vína

V oblasti portského vína se za nejlepší ročník století považuje rok 1994. Vína Vintage z tohoto roku svou cenou převyšují i o mnoho let starší ročníky. Výborným rokem byl i rok 2000. Tento rok podle odhadů dosáhnete kvality roku 1994. Kdo vína sbírá, měl by nakupovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vinařská turistika: Ochutnejte tekutý poklad z Portugalska – Portské víno