Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Co vidět ve Vilniusu. 5 věcí, které byste ve městě kostelů neměli minout

Redakce

Redakce

6. 10. 2018

Druhé největší město Pobaltí a hlavní město Litvy není zrovna nejoblíbenější destinací Čechů, což je škoda. Jistě, není to Paříž ani Londýn, nenajdete tu světoznámé památky a muzea. Ale i přesto Vilnius skrývá monumentální stavby a místa, která si zamilujete.

Nezbytné informace o Litvě

Litva je jednou z pobaltských republik, ležících na východě Evropy, a je zároveň největší z nich. Čítá okolo 2,8 milionu obyvatel na rozloze 65 200 km². V zemi se platí eurem a ceny jsou dost podobné těm českým.

Na co si dát pozor při cestování? Určitě na počasí. Nemusíte se bát žádných gangů, Litevci jsou poměrně milí a pohostinní lidé, ale počasí umí být zákeřné. V zimě bývá až -20 °C, v létě sice můžete chodit v tričku, ale teplota je dost proměnlivá. Nezapomeňte proto na teplé oblečení, ať už je jakékoliv roční období.

Úředním jazykem je litevština, jazyk z baltské větve. Upřímně řečeno, nepřipomíná to nic, co jste zatím slyšeli (pokud jste nebyli v Lotyšsku), ale nemusíte se bát, zvlášť mladá generace mluví výborně anglicky. Navíc je v zemi silná ruská menšina a část Litevců (hlavně ve Vilniusu) mluví rusky, takže pokud nevládnete angličtinou ani litevštinou, zkuste ruštinu.

Pokud byste se chtěli naučit nejdůležitější litevské fráze, jsou to tyto:

Labas! – Ahoj!                  Laba diena! – Dobrý den!            Atsiprašau! – S dovolením/promiňte!
Nashledanou. – Viso gero.          Ačiū. – Děkuji.                 Ano/Ne – Taip/Ne

Vilnius, město kostelů

Vilnius leží na jihovýchodě země, na soutoku dvou řek Neris a Vilnia a má přes 570 tisíc obyvatel. Kromě spousty památek a hlavně kostelů, které najdete na každém rohu, vás čeká také spousta zeleně a parků.

Traduje se, že město založil kníže Gediminas, který do oblasti zabloudil při lovu a ve spánku se mu zdál sen o železném vlkovi. Zašel proto za knězem pro vysvětlení a ten mu řekl, že na kopci musí postavit hrad. Zda je to pravda, to nikdo neví, každopádně hrad na kopci tam stojí dodnes a patří mezi symboly Vilniusu.

Jak se dostat do Vilniusu

Existuje mnoho variant, jak se dostat do Vilniusu. Nejpohodlnější a nejrychlejší je cesta letadlem, která ale je dražší. Neexistuje žádný přímý letecký spoj do Vilniusu, vybrat si můžete z letů přes Rigu, Varšavu, Vídeň nebo třeba Brusel. Možností a kombinací je spousta.

Další low-cost možností je cesta autobusem, které od nás do Pobaltí jezdí. Tam už je cena příznivější, jenom musíte počítat s dlouhým nepohodlím. Například cesta s baltskou společností Lux Express trvá zhruba 15 hodin a 30 minut.

Existuje také vlakové spojení, které ale jezdí přes Bělorusko, proto vás čeká poplatek za transportní víza. Cesta vede přes Varšavu. Variantou je také samozřejmě spolujízda, např. přes BlaBlaCar.

Co neminout při návštěvě

Ať už si na Vilnius vynahradíte jeden den nebo pět, určitě existuje 5 věcí, které byste neměli při své návštěvě minout.

1. Katedrální náměstí

Srdcem Senamiestis, Starého města Vilniusu, je rozlehlé Katedrální náměstí. Jeho dominantou je nádherná římskokatolická katedrála sv. Stanislava a sv. Vladislava, střízlivě zdobená zvenčí a bohatá uvnitř.

Před katedrálou můžete najít speciální načervenalou dlaždici s nápisem „Stebuklas“ (Zázrak). Legenda praví, že když si na ní stoupnete v 10 hodin ráno a něco si přejete, přání se vám vyplní.

Vedle katedrály stojí zvonice, na jejíž vrcholek můžete vystoupat a rozhlédnout se po celém Starém městě. Ale mnohem lepší výhled získáte ze zvonice kostelu sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty, který se nachází u starého kampusu Vilniuské Univerzity.

V zadní části náměstí je vstup do Královského paláce a také pomník zakladateli města, knížeti Gediminasovi.

Vilnius

Katedrála sv. Stanislava a sv. Vladislava

2. Gediminasův hrad

Výhled na celý Vilnius jako na dlani se nabízí z nepřehlédnutelného kopce uprostřed města. Je to přesně ten kopec, pod kterým Gediminas přespával a na kterém dodnes stojí Gediminasův hrad, respektive zbytek z něj – červená věž.

Cestu si budete muset vyšlápnout (variantou je lanovka, která ale aktuálně nefunguje), ale odměna nahoře stojí za to.

Nicméně v lednu 2018 začaly rozsáhlé rekonstrukce kopce, který se začal sesouvat, je proto možné, že hrad bude uzavřen. Trošku víc kroků, ale podobnou vyhlídku a úžasnou atmosféru najdete na vedlejší hoře Tří křížů. Stačí překročit řeku a vydat se klikatou cestou nahoru.

Vilnius

Gediminasův hrad

3. Kostel sv. Anny a Užupis

Při své toulce Vilniusem byste určitě neměli minout krásný příklad baltské gotiky, cihlový kostel sv. Anny. Za ním se rozkládají Bernardiny zahrady, oáza klidu a přírody. Je to skvělé místo na romantickou procházku.

Hned vedle kostelu sv. Anny se přes řeku nachází čtvrť Užupis, která 1. dubna 1989 vyhlásila svou nezávislost jako Republika Užupis. Má nejenom svojí vlajku, ale také ústavu i prezidenta. Ústavu můžete najít v jedné postranní uličce, kde je hned několik kovových desek s ústavou v různých jazycích (v češtině nikoliv).

Užupis je rozvernou čtvrtí umělců, kteří dokázali rozpadlou část města přeměnit v pulzující společenské místo plné kaváren a obchůdků.

4. Prezidentský palác

Několik kroků od Katedrálního náměstí se skrývá bílý Prezidentský palác, sídlo litevských prezidentů. Jako jiná sídla, i tento palác nabízí prohlídky interiérů a nakouknutí do života hlavy země. Hned vedle je starý kampus Vilniuské univerzity.

5. Muzeum obětí genocidy

Nejznámější litevské muzeum se nachází v bývalé budově velitelství KGB a přináší silné příběhy. Na třech patrech se můžete seznámit s průběhem nacistické i sovětské okupace a životem lidí pod taktovkou Sovětského svazu.

Po druhé světové válce byla Litevská republika vzata jako součást SSSR a setrvala v jeho područí až do roku 1990, kdy jako první baltská republika vyhlásila nezávislost. Během let komunismu Litevci zažívali různé perzekuce včetně odsunů na Sibiř, a to vše muzeum připomíná.

Bonus: Park Verkiai

Na samotném východním cípu města leží rozlehlý přírodní park Verkiai s četnými jezery a lesy. Jeho hlavní atrakcí je velké jezero Balsys, které se v sluníčku leskne jako safír. Jezero Balsys je relaxační zónou – můžete se tam vykoupat, zapůjčit si loďku nebo rozložit piknik na dřevěném mole.

Vilnius

Park Verkiai

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co vidět ve Vilniusu. 5 věcí, které byste ve městě kostelů neměli minout