Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Větrný mlýn Jalubí připomíná dávné řemeslné umění

V obci Jalubí, která se nachází ve Zlínském kraji, stojí nově postavený větrný mlýn. Ale ne jen tak ledajaký mlýn! Je přesnou replikou historického mlýna holandského typu, který zde kdysi na vrchu zvaném Větřák stával. Místo se těší velké návštěvě turistů a navštívit jej můžete také vy. Na co všechno v okolí se ještě můžete těšit?

Turistický ruch v Jalubí a Modré

Jalubí je obec vzdálená přibližně 4 km severozápadně od Uherského Hradiště. K významným historickým památkám patří bezesporu kostel svatého Jana Křtitele, který stojí na návrší ve východní části obce. U něj se rozkládá hřbitov obehnaný zdí. Hlavní turistickou atrakcí je však větrný mlýn Jalubí – ten si turisté mohou prohlédnout nad obcí na vrchu pojmenovaném Větřák, ze kterého se lze porozhlédnout po krásách okolních pohoří. Turisté si mohou užít výhled na nedaleké Chřiby, ale i na Vizovické vrchy, Hostýnské vrchy, Javorníky, nebo dokonce i Bílé Karpaty.

Poblíž Jalubí se nachází Modrá – turisticky vyhledávaná obec s mnoha zajímavostmi. Turisté se mohou těšit na archeologický skanzen s vyhlídkovou věží, replikou velkomoravského kostelíka a rovněž na vykopávky. Užít si lze také atrakci nazvanou Živá voda – ta poskytuje kouzelnou procházku proskleným tunelem po dně rybníka. Další rybník s vyhlídkovým molem nabízí výhled na klášter s bazilikou svatého Cyrila a Metoděje ve vzdálenějším Velehradě a též na hrad Buchlov.

Historie větrného mlýna Jalubí

Větrný mlýn Jalubí pochází z 2. poloviny 19. století. Ještě před 2. světovou válkou byl však zbourán a kameny z něj byly použity na stavbu koupaliště. Zastupitelstvo obce Jalubí se ale později rozhodlo postavit nový mlýn a v roce 2003 zakoupilo pozemek, na kterém mlýn kdysi stával. Na základě archeologického průzkumu bylo přesně zjištěno, kde mlýn původně stával – našly se základy a mlýnský spodní kámen. Samotná nová stavba pak byla zahájena v létě roku 2007 a dokončena v prosinci roku 2008. Kolaudace proběhla v roce 2009 a v témže roce získal větrný mlýn Jalubí ocenění v soutěži Stavba roku Zlínského kraje.

Kamenické práce provedl místní kameník František Švec, šindelové pokrytí střechy zajistilo Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm. Na stavbě větrného mlýna Jalubí se dále podíleli: Dřevovýroba Vlachynský, Karel Malovný a Jan Vávra. Cílem bylo ukázat tradiční řemeslné umění. Díky nezištné pomoci občanů Jalubí a bezplatně získaného stavebního materiálu vyšla stavba větrného mlýna pouze na 1 milion korun.

Původně se mlýnu přezdívalo Smolkův větřák podle příjmení jeho majitele a jeho původní podoba se dochovala například z fotografie pocházející z roku 1900. Mlýn holandského typu byl vysoký 8 metrů – i se střechou to bylo přibližně 11 metrů. Dnešní mlýn je jeho dokonalou replikou a určitě stojí za vidění. Pokud se vypravíte do Zlínského kraje, neměli byste Jalubí vynechat – dojet se dá až přímo ke mlýnu. Kromě Jalubí a Modré a vydejte i směrem na Buchlovice – státní hrad Buchlov už není daleko.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Větrný mlýn Jalubí připomíná dávné řemeslné umění