Velké Pavlovice: Víno, meruňky a krajina jako dělaná na cyklistiku
Rhiana Horovská
30. 12. 2022
Malé město Velké Pavlovice patří k typickým reprezentantům tradičně úrodné Jižní Moravy. Pyšní se titulem „města vína a meruněk“, takže vítá přespolní turisty zejména v letním období. Tehdy si můžete užít spoustu kulturních akcí – ale jak se říká, jez do polosyta a pij do polopita. Naštěstí se tu je kde projít a provětrat. Kdo si zachoval čistou hlavu, může vyrazit třeba na kolo. I okolní obce skýtají spoustu turistického vyžití včetně památek světového významu.
Jakou mají Velké Pavlovice historii?
Nejstarší doklad obce je z roku 1252 pod názvem Pawlowicz. Už tehdy se tu produkovalo víno – onen dokument dokládá vinný desátek Bočka z Jaroslavic a Zbraslavi žďárskému klášteru. Posledním členem Bočkova rodu, který obec vlastnil, byl Smil z Obřan. Po jeho smrti v roce 1312 se tu vystřídalo mnoho majitelů, například z Lipé, pak z Kravař, z Cimburka a z Pernštejna.
Na počátku 16. století Pavlovice získal Jindřich z Lipé a připojil je k hodonínskému panství. I rody v Hodoníně se rychle střídaly. Chvíli měl panství Julius ze Salmu a Neuburku, pak Štěpán Illyesházy, pak několik dalších a konečně manžel Marie Terezie, František Lotrinský. Pavlovice však měly své majitele i odděleně. V roce 1676 vznikl podcelek Velké Pavlovice, kam patřily stávající Pavlovice a pár menších okolních osad. V roce 1786 tento celek získává vlastní vrchnostenský úřad. Po změně státní správy roku 1850 se tato obec přidala do okresu Hustopeče. František Josef I. jí v roce 1891 udělil status městysu, městský status má až od roku 1967.
Proč navštívit Znojmo? Čeká vás víno, zábava i velký kus historie
V samotných Pavlovicích máme z roku 1592 doloženu stavbu farního kostela a z roku 1610 existenci mlýna. V roce 1623 přitáhlo uherské vojsko, vydrancovalo obec a poničilo kostel. Koncem 18. století mají poddaní upřesněné a ustanovené povinnosti dle urbariální fase a v Pavlovicích vzniká sýpka pro odevzdávání úrody z celého katastru. V letech 1790, 1823 a 1839 postihly obec požáry – úřad, školu i faru přebudovali, ale mlýn po požáru zaniká. V 19. století jsou také doloženy tři vlny cholery, pak však začíná modernizace.
Jaké jsou dnes ve Velkých Pavlovicích památky?
Octnete-li se kdykoliv ve Velkých Pavlovicích, co navštívit za historické monumenty? Povězme si něco málo o zámku. Neví se o něm tolik významného, aby nutně patřil do minulé sekce, ale přece jen jde o historickou budovu. Na místě měla nejdříve stát tvrz – dohady tvrdí, že ji tu měli už ve 14. století žďárští cisterciáci, ale písemný důkaz ji dokládá jakožto renesanční budovu až v 17. století. Když hodonínské panství získali Habsburkové, nechali ji přestavět na barokní zámeček. V roce 1866 tu byli ubytovaní důstojníci pruské armády včetně pruského prince Friedricha Karla Hohenzollerna. Škoda je velkých a zdobných zámeckých zahrad, které měly být podobné těm v Lednici. Dnes je na jejich místě městská zástavba. Budovu zámku si znárodnil stát a v roce 1993 ji koupila místní zemědělská firma. Od roku 2012 sídlí v nově zrekonstruovaném zámku Ekocentrum Trkmanka.
Prohlédněte si jednoduchou a prostou fasádu bývalého zámku a vězte, že to tu bývalo honosnější. O interiéru budovy bude ještě řeč, ale v souvislosti se zemědělskou produkcí. Teď se přidržme historických památek. Z baroka se dochovala ve Velkých Pavlovicích sýpka – také je zrenovovaná a slouží jako hotel. Pro její velikost, pět pater a umístění ji lze poovažovat za dominantu jižního konce města. Velmi pěkná je také radnice na sever odsud, která ale vznikla až v polovině minulého století.
Pak jsou tu církevní památky Velkých Pavlovic. Bohoslužby se slouží v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který vznikl na konci 17. století, za hraběte Oppersdorfa, na místě původního vyhořelého. Je to chrám typicky barokní, s věží a bočními výklenky s kaplemi. U kostela je pár barokních soch a městský hřbitov. Pak jsou ve městě dvě výklenkové kaple – poklona sv. Antonína a sv. Rozálie. Na procházce po pavlovických kopcích si také můžete prohlédnout zajímavou a originální kapli sv. Urbana, patrona vinařů, z roku 2008.
Poslední historická památka, kterou si uvedeme, je pro Pavlovice vlastně nejtypičtější a v určitém ohledu možná nejcennější. Jsou to dva staré vinné sklepy, jež dnes patří stále fungujícím vinařským firmám. Tyto sklepy jsou legislativou chráněné podobně jako jiné staré budovy.
Ovoce z Velkých Pavlovic: Zámek má naučnou expozici o meruňkách
Zpátky k bývalému zámku ve Velkých Pavlovicích. Trkmanka, tedy organizace pojmenovaná po místní říčce, především zajišťuje environmentální vzdělávání. Ve dvorním křídle budovy vznikla v roce 2013 česky a německy psaná stálá expozice o pavlovických meruňkách. Toto ovoce totiž neoodělitelně patří k historii i současnosti tohoto zemědělsky významného města. Meruňky asi nejsou to první, po čem v ovocnářské sekci obchodu sáhnete, ale pěstitelé z Pavlovic jsou přesvědčeni, že je to škoda. Dokonce byste měli ochutnat meruňky velkopavlovické – je to už téměř od středověku geneticky samostatný kultivar. Tyto meruňky jsou méně plodné než klasické, zato jsou sladší a objektivně velice kvalitní.
Jak víme z historické sekce, víno se na území tohoto města vyrábělo už ve středověku. I dnes je tu kolem patnácti vinných sklepů, což samozřejmě spoluutváří místní kulturu. Zajímá-li vás víno z Velkých Pavlovic, degustace se pořádají opravdu často. Vinařství jsou sdružená do spolku, na jehož webu se dozvíte všechny podrobnosti.
Pivaři nemusí být smutní, neboť mají Velké Pavlovice pivovar, i když pivo není zdaleka to, čím je město proslulé. Jedná se o malý a inovátorský řemeslný podnik sídlící nedaleko zámku. Vznikl teprve v roce 2021, ale má našlápnuto.
Vinařská turistika: Ochutnejte tekutý poklad z Portugalska – Portské víno
V sezóně lákají turisty do Velkých Pavlovic kulturní akce
Spolek vinařů koná ve Velkých Pavlovicích Otevřené sklepy – to je právě onen „festival”, v jehož rámci lze ochutnávat vína a prohlížet si sklípky zevnitř. Podle rozpisu jsou některá vinařství otevřená v daném období denně, jiná dle jiné otevírací doby, je tu i možnost domluvit se předem telefonicky. Je to zkrátka příležitost koupit si k popíjení něco lokálního, o čem víte předem, že vám chutná.
Oslavy a veselí se týkají také vyhlášených meruněk z Velkých Pavlovic. Meruňkobraní se pořádá od roku 2014. Na místě jsou k dostání meruňky i všechny možné pochutiny a nápoje – nejen tradiční meruňkovica, ale také třeba džemy, knedlíky, a dokonce i soutěž v jezení meruněk a další aktivity.
Také se pořádají ve Velkých Pavlovicích hody, stejně jako v mnoha jiných jihomoravských obcích. Nejstarší doklad tohoto tradičního zemědělsky motivovaného svátku v Pavlovicích je v časopise Česká včela z roku 1843. Krojované hody mají vlastně určitý průběh skoro přes celé léto a jsou nejvýznamnější místní folklorní slavností. Pavlovičané v červenci volí stárky, kteří si pak k sobě hledají partnerky. Hlavní část hodů propuká v srpnu, mezitím je však ještě třeba postavit májku a provést různé další rituály. To abyste rozuměli, až budete o prázdninách v Pavlovicích, co se to tu koná za parádu.
Velké Pavlovice a okolí se hodí k procházkám
Městem prochází několik značených cyklostezek. K cyklistice se krajina hodí svou přívětivou geomorfologií i romantickým vzhledem vinic, kterými budete projíždět. Pro pěší turisty mají Velké Pavlovice naučnou stezku Zastavení v kraji vína a meruněk. Je to desetikilometrový okruh (s pár zacházkami), který vám ukáže ta nereprezentativnější místa ve městě.
Je tu typicky plochá jihomoravská krajina, ale to nám nezabrání užít sipěkný výhled nejen na Velké Pavlovice. Rozhledny, kterých je po okolí hojně, tomu dost pomáhají. V Pavlovicích je jedna, ke které vás dovede i naučná stezka – vyhlídková věž Slunečná. Někdy je z ní vidět až na Vídeň či dokonce Alpy. Také se můžete projít do sousedních Bořetic k rozhledně Kraví hora či do Přítluk na rozhledny Dalibor a Maják.
Lednicko-valtický areál. Co vše tvoří nejrozsáhlejší kulturní krajinu na světě?
Co dál po návštěvě Velkých Pavlovic? Kam na výlet v okolí?
Zažili jste ve Velkých Pavlovicích akci a prohlédli si historické i přírodní turistické cíle, ještě však máte před návratem domů čas. Možná někde poblíž dokonce trávíte dovolenou. Stavíte se ještě někam? Jisté je, že vhodná místa v okolí rozhodně existují. Co takhle:
- vlastivědné muzeum ve Velkých Bílovicích?
- větrný mlýn Starý Poddvorov?
- Bylinkový ráj v Čejkovicích?
- Čejkovické sklepy?
- CHKO Pálava?
- vodní nádrž Nové Mlýny?
- zámek Lednice?
Zdroje:
Mapy.cz, Město Velké Pavlovice, Wikipedia, Město Hodonín, Ekocentrum Trkmanka, Víno z Velkých Pavlovic