Tajemný, těžko přístupný a izolovaný vulkanický ostrov v Polynésii je pro mnohé snovou destinací, kterou chtějí neohrožení cestovatelé navštívit. Od jihoamerického kontinentu je vzdálen 3700 km. Nejbližší obydlený ostrov je od něj takřka 2000 km. Ale tento izolovaný kousek pevniny je obestřen tolika záhadami jako málokterý jiný kout světa.
Velikonoční ostrov je znám po celém světě díky své kultovní a obrovské paleolitické stavbě ve tvaru lidských hlav. Národní park Rapa Nui byl zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO v roce 1995.
Nevyřešené záhady
Odkud pochází původní obyvatelé nebo jak vznikly sochy moai o tom stále koluje řada domněnek. Nikdo také neví, co místní inspirovalo ke vzniku velkých soch i jak je dokázali přemístit z kráteru vulkánu Rano Raraku na pobřeží.
Představovaly sochy zemřelé předky nebo bohy, ke kterým se lidé modlili? Mohly být postaveny i proto, aby chránily ostrov a odrazovaly jiné kmeny, které k pobřeží připlouvali. Sochy o své minulosti a vzniku mlčí a dráždí badatele už spoustu let.
Rovnováha mezi popularitou a ochranou
Záhadnost ostrova láká nejen badatele, ale i turisty z celého světa. A jak to tak bývá, čeho je moc, toho je příliš. Proto se na ostrově nyní rozhodli nastolit a zachovat rovnováhu mezi popularitou a ochranou. Vznikla nová iniciativa, která omezuje počet lidí, kteří mohou ostrov navštívit. Omezena je i délka pobytu.
Turisté mohou nyní na Velikonočním ostrově zůstat pouze po dobu 30 dní. Dříve byl povolen pobyt na 90 dní. Toto nové pravidlo platí jak pro mezinárodní cestovatele, tak i pro obyvatele Chile, kteří nejsou součástí původního obyvatelstva Rapa Nui. Zatímco pravidlo omezující dobu pobytu začalo platit 1. srpna letošního roku, Chile dosud nestanovilo, kolik návštěvníků bude na ostrově povoleno.
Podívejte se na 10 domorodých kmenů, kterým hrozí zánik
Omezení turismu po celém světě
Tento nový model, který se začal aplikovat na Velikonočním ostrově, je brán jako dobrý příklad po celém světě. Existuje čím dál víc lokalit, které se snaží omezit turismus. Jejich počty jsou také přísně omezeny a návštěvníci musí platit denní poplatek. Vybrané peníze se později použijí na zachování krásy dané země.
Některá místa s obrovským náporem turistů, jako je Barcelona či Benátky, omezily počet návštěvníků ve velkém rozsahu. V poslední době se také objevují výzvy k tomu, aby byl omezen i počet návštěvníků, kteří se mohou vydat na nejvyšší horu světa, Mt. Everest, aby se zde také nestal dopad cestovního ruchu významným problémem.
Ruka v poušti nebo Kočičí ostrov. Podívejte se na 19 nejpodivnějších míst na světě
I když zatím chilská vláda nevydala formální prohlášení o důvodech, které je k uvedeným opatřením vedly, podle většiny odborníků je to proto, aby jedinečnost a nedotčenost místa byla ochráněna a nedošlo k jeho narušení.