Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Velhartice jsou součástí Šumavského trojhradí. Co nabízí a na co se zaměřit v okolí?

Obec Velhartice v klatovském okrese nabízí stejnojmenný hrad nacházející se na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Ostružná ve výšce asi 640 metrů nad mořem. A jak už název hradu napovídá, založen byl pány z Velhartic, a to někdy ve 13. století. Toto místo je vyhledáváno turisty, kteří se mohou těšit jak na proslulou věž zvanou Putna, tak také renesančně zařízenou zříceninu obyvatelné části nazvanou Rajskou dům. A co okolí? Nabízí se toho spousta, takže pokud plánujete prázdninový výlet, máte se na co těšit.

Historie hradu Velhartice

Velhartice jsou od roku 1964 chráněnou kulturní památkou v péči Národního památkového ústavu. První zmínka o hradu pochází z roku 1318. Tehdy byl jeho majitelem Bušek z Velhartic. Pánové z Velhartic ale museli ohledně vlastnictví hradu čelit potížím, když se hradu zmocnil Hertvík z Degenberka, který i unesl dceru Jana z Velhartic Annu, za níž žádal jako výkupné právě velhartické panství. Na pomoc Janovi se tehdy postavil Oldřich z Rožmberka, který i po Janově smrti hrad získal. Ten pak po své smrti hrad odkázal Janovým dcerám Kateřině a Anně. Zajímavostí je, že v roce 1449 byly na hradě ukryty korunovační klenoty Menhartem z Hradce, který chtěl zabránit korunovaci Jiřího z Poděbrad.

V dalších staletích se na hradě vystřídala spousta majitelů a hrad postupně chátral. Ze zajímavých majitelů to byli například španělský generál Don Baltazar Huerta de Marradas, který Velhartice obsadil v roce 1622, nebo plukovník Martin de Hoeff-Huerta, který prováděl násilnou rekatolizaci. V 19. století pak proběhla řada oprav v duchu tehdejšího romantického stylu a po 2. světové válce byl hrad zestátněn a využíván jako rekreační středisko. Posledními majiteli byli Henberg-Spiegelové, kteří nechali v roce 1930 palác upravit dle plánů architekta Karla Pecánka.

Prohlídkové okruhy Velhartice

Hrad tvoří věž Putna a Rajský dům s renesančním křídlem, které spojuje dvaatřicet metrů dlouhý, tři metry široký a deset metrů vysoký most. Prohlédnout si dnes můžete dva okruhy: renesanční zámek zařízený ve stylu 17. století a gotický hrad, který zahrnuje věž, vyhlídku z kamenného mostu, bývalé interiéry Rajského domu, hradní cisternu a sklepy. V bývalém hradním pivovaru pak můžete najít pohoštění ve stylovém prostředí restaurace U hradního sládka. Hrad nabízí také pořádání svatebních obřadů nebo pronájem hradních prostor.

Co navštívit ve Velharticích?

Na hrad se dá dostat autem či autobusem z Klatov i Sušice, parkoviště se nachází asi 200 metrů od vstupní brány hradu. V okolí je dost cyklostezek, takže je možný i výlet na kole. V okolí hradu je též ledacos k vidění a za návštěvu stojí i památky obce Velhartice. Zaujmout vás může třeba židovský hřbitov a synagoga přestavěná na hasičskou zbrojnici, kašna na náměstí, fara, kaplička v zahradě obecního úřadu nebo se sochou Jana Nepomuckého v jiné části obce, velhartické památné lípy, vodní pila na řece Ostružné, památník obětem 2. světové války nebo kostel Narození Panny Marie a kostel svaté Máří Magdalény se hřbitovem, k němuž se váže řada nechvalně proslulých pověstí.

V 16. století se u Velhartic také těžily žíly se stříbronosným galenitem a zlatem, což dokládá štola v údolí Ostružné na úpatí vrchu Borek, kde se nachází přírodní rezervace. Koupat se dá v rybníku Bušek a projít si můžete třeba naučnou stezku Velhartice, která končí u chaty, jež si nechal v roce 1938 postavit Jan Werich. Navštívit můžete i řezbářskou dílnu s obchodem šumavského řezbáře Karla Tittla. K vidění je Velhartický betlém, v Muzeu Šumavy v Sušici je pak i vystaven Tittlův Sušický mechanický betlém. V zimě se dá zase lyžovat v lyžařském areálu Veselice.

Perly Šumavy. 4 tipy na méně známé šumavské lokality

Kostel Máří Magdaleny a temný hřbitov, na kterém straší

Podle pověsti se v dobách, kdy v okolí řádili loupežníci ukryly v tehdejším dřevěném kostele Božího těla ženy a děti z projíždějící karavany, která byla lupiči přepadena. Šumavští lupiči ale kostel zapálili a nechali v něm všechny uhořet. Na stejném místě pak byl postaven nový kostel zasvěcený Máří Magdaleně a údajně byl také propojen podzemní chodbou s hradem, který v té době vlastnil španělský šlechtic a dobrodruh Martin de Hoeff Huerta. Ten velmi krutým způsobem obracel místní lidi na katolickou víru a trestal je mučením. K smrti prý umučil desítky osob.

Z 19. století pak pochází příhoda, kdy šli dva sedláci kolem přilehlého hřbitova a přepadly je oživlé mrtvoly, přičemž jeden ze sedláků při potyčce zemřel. Na tomto hřbitově prý údajně straší a prováděly se zde obřady černé magie a nekromancie. Nacházejí se zde temné energie, které citliví lidé vnímají a psychotronici varují před návštěvou tohoto místa. Traduje se i to, že je zde někde neoznačený hromadný hrob se sudetskými Němci, kteří byli zabiti při odsunu po skončení války.

Další pověst, která se ke kostelu váže, je o krásné dívce, do které se zamiloval jeden z vojáků procházejících s vojskem Velharticemi v 16. století. Voják však padl a jeho kamarád přišel nešťastné dívce tuto smutnou novinu oznámit. Zároveň jí navrhl, aby si vzala jeho. Dívka odmítla a zhrzený voják se dívce pomstil pomocí keltské kněžky, která vyvolala ducha mrtvého vojáka a nařídila mu, aby dívku posedl. Ta těžce onemocněla a podařilo se jí vyléčit až pomocí exorcismu. V té době se ale na stěně kostela začala objevovat ženská tvář. Lidé to chápali jako zlé znamení a chtěli kostel nechat zbourat. Údajně je tato tvář na kostele vidět stále i přes nové nátěry a opravy zdí. Touto pověstí se prý inspiroval K. J. Erben při psaní své balady Svatební košile…

O temných pověstech velhartického hřbitova byl i natočen dokument z roku 2014.

Šumavské trojhradí

V okolí stojí za návštěvu další tři hrady a zámky. Jsou součástí takzvaného Šumavského trojhradí. Kromě Velhartic je to hrad Rabí a hrad Kašperk, které se nacházejí v blízkosti města Sušice.

Hrad Kašperk v tajemných Kašperských Horách. Co zajímavého v okolí můžete navštívit?

Zámek Nemilkov

Přímo ve Velharticích je i zámek Nemilkov, který najdete ve stejnojmenné části obce 2 km západně od Velhartic na levém břehu řeky Ostružné. Jedná se o zchátralý zámeček s parkem a kašnou, který je v soukromém vlastnictví, ale přístupný veřejnosti.

Zdroje: kudyznudy.cz, hrad-velhartice.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska, Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Velhartice jsou součástí Šumavského trojhradí. Co nabízí a na co se zaměřit v okolí?