Video: Ve vesmíru má vzniknout první luxusní vesmírný hotel
Martina Mádlová
28. 3. 2019
Cestování po celém světě je dnes dostupné prakticky pro každého. Můžeme libovolně létat z jednoho konce na druhý, šplhat na vysoké a majestátní hory, poznávat různorodé kultury nebo se potápět do mořských hlubin. Na těchto cestách také musí mít cestovatel nějaké ubytování. Nyní ovšem mohou mít zájemci o fantastický zážitek naději na něco opravdu speciálního. Je to pobyt v prvním luxusním hotelu ve vesmíru. Jedná se o velmi ambiciózní projekt, ale s nejistou budoucností.
Vesmírný hotel Aurora chce otevřít americká společnost Orion Span v roce 2021 ve zkušebním provozu a o rok později by toto zařízení mělo fungovat už normálně. Do „hotelu“ se vejdou maximálně čtyři hosti a dva členové posádky. Cena za takovouto dovolenou je ovšem závratná. Za dvanáctidenní pobyt zaplatíte 9,5 milionů dolarů což dělá v přepočtu více než 195 milionů korun. Za noc zaplatíte kolem 791 tisíc dolarů. Každý zájemce navíc musí zaplatit vratnou zálohu už při rezervaci.
Aurora Station, jak zní celý název zařízení, má návštěvníkům nabídnout skutečně unikátní zážitek. Fantastické výhledy na jejich rodná města, užívání si nulové gravitace, vyzkoušet si různé vědecké experimenty apod.
Unikátní zážitek na celý život
Stanice Aurora, pokud skutečně bude fungovat, by měla obíhat kolem naší planety ve výšce 200 kilometrů. Na své oběžné dráze obletí Zemi za 90 minut a návštěvníci budou moci spatřit za den až 16 východů a západů Slunce, uvidí polární záři z úplně jiné perspektivy, užijí si fantastické výhledy na svá rodná města, vyzkouší nulovou gravitaci i různé vědecké experimenty.
Na stanici nebude chybět neustále spojení se Zemí, aby mohli turisté ihned zásobit své blízké informacemi a fotkami.
Nutný je výcvik
Každý zájemce se musí účastnit odpovídajícího výcviku v délce tří měsíců. Začínat by měl online kurzy, které budou zaměřené na základy kosmických letů, orbitální mechaniku a tlakové prostředí ve vesmíru. Další výcvik se mimo jiné zaměří i na nácvik zvládnutí nouzových situací. Jedná se o velmi zkrácený kurz. Obvyklá příprava astronautů trvá 24 měsíců. Firma si hodlá klienty vybírat a přednost určitě budou mít zapálení milovníci astronomie.
Generální ředitel a zakladatel společnosti Orion Span, Frank Bunger, je přesvědčen o tom, že ambiciózní plán jeho firmy je jen prvním krokem v kolonizaci vesmíru. V budoucnosti má v plánu nabízet k prodeji i „vesmírné nemovitosti“. To by měly být vesmírné moduly, které by se prodávaly jako domy. Ceny zveřejněny nebyly, ale běžný smrtelník by si něco takového dovolit určitě nemohl.
Je ovšem otázkou, zda se celý plán podaří realizovat, protože výstavba takové vesmírné stanice, je finančně velmi náročná. Firma tak musí mít dostatek investorů, kteří budou ochotni ji přispět. Nakonec se může stát, že Orion Span dopadne stejně, jako mnoho jejích předchůdců. Existují společnosti, které plánovaly postavit vesmírný hotel už před desítkami let.