Menu
JenProCestovatele
Norsko

V Norsku se otevře první energeticky soběstačný hotel. Stojí za návštěvu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 3. 2018

Když se přiblížíte k pobřeží Helgeland, v severním Norsku, nemůžete, přehlédnou ledovec Svartisen, který se rozprostírá po boku hory Almlifjellet. O kousek níže fjord Holandsfjorden – rozšíření Norského moře – odráží modrou barvu hory jako zrcadlo.

Energeticky soběstačný hotel

A právě v tomto nádherném a neporušeném prostředí má stát první energeticky soběstačný hotel na světě. Otevření se předpokládá v roce 2021. Hotel Svart projektuje mezinárodní architektonická firma Snøhetta, kterou vlastní společnost Artic Adventure of Norway. Celá stavba má být projektována tak, aby mohla využívat geotermální a sluneční energii. Přebytek solární energie pak bude směřován zpět do sítě. Nejen, že tento nový hotel sníží svou roční spotřebu energie asi o 85 % ve srovnání s moderním hotelem, ale také vyrobí svou vlastní energii – absolutní „nutnost“ v tomto arktickém prostředí. Hotel se také stane nejsevernější takovouto budovou na světě.

„Příroda v Arktidě je křehká a nedotknutelná. Musíme respektovat přirozenou krásu místa a ne zničit to, co ji činí přitažlivou,“ prohlásil Zenul Khan, projektový manažer společnosti Snøhetta. „Vytvořením takové udržitelné budovy se snažíme podporovat lepší přístup k cestovnímu ruchu tím, že si lidé uvědomí, jakým způsobem zatěžujeme jiné lokality.“

Fascinující design

BUILDING OF THE WEEK: Norwegian architecture firm, Snøhetta has revealed plans for a sustainable ring-shaped hotel, that will be nestled at the base of Norway's Almlifjellet mountain, within the Artic Circle. The Svart Hotel, which takes its name from the nearby Svartisen glacier, will be energy-positive – meaning it will produce more energy than it consumes. See more on our tumblr. #arcticcircle #thesvarthotel #architecture #buildingoftheweek #norway #norwegianndesgin #hoteldesign #energyefficient #environmentallyfriendly #arctic #glacier #blueplanet #energypositive #interiordesign #consciousdesign #archilover `#archidaily #landscape #mountains #architectureinnature #nature #eliskadesign #tumblr #designblog #Snøhetta #northernlights

A post shared by Eliská Design Associates Ltd (@eliskadesign) on

Arktický kruh láká cestující na svou tajemnou krásu. Každý rok sem přijíždí stále více turistů. Vzestup popularity v regionu zapříčinila zejména cestovní kancelář Artic Adventure z Norska, která vytvořila lepší možnosti, jak zkoumat krásy Norska. Rostoucí cestovní ruch ale nesmí zničit to, co dělá tuto zemi jedinečnou. Proto vznikl i plán na vytvoření hotelu Svart.

Jako budova Powerhouse bude „produkovat více energie z obnovitelných zdrojů (během své životnosti) než jakou spotřebuje při výrobě, provozu, renovaci a demolici“. Powerhouse je skupina norských nevládních organizací a společností včetně společnosti Snøhetta, která se zabývá energeticky pozitivní architekturou. Hoteliéři musí být schopni přijmout odpovědnost a ujistit se, že turisté chápou svou roli při návštěvě prostředí, jako je toto.

První podvodní restaurace v Evropě. Oběd pod mořskou hladinou si brzy dáte v Norsku

Každý detail hotelu je promyšlený

Aby vyhověl standardu Powerhouse, musel pracovní tým optimalizovat využití energie v každém aspektu hotelu. V první fázi se rozhodli vybudovat ho z přirozeně se vyskytujících materiálů, jako je dřevo. Zároveň ale musí hotel odolávat i povětrnostním vlivům. Racionalizace stavebních systému, včetně větrání, chlazení a vytápění, také udrží náklady na energii v nízkých číslech. Zastíněné terasy například odstraní potřebu klimatizace v létě, zatímco geotermální studny ohřívají budovu v zimě.

Energie čerpaná ze slunce

Solární energie je to, proč bude nový hotel tak energeticky efektivní. Díky severní šířce, přibližně 66 stupňů severně od rovníku, svítí na tomto místě v létě až 20 hodin slunce. Architekti provedli rozsáhlé mapování slunečního záření v regionu a jeho chování ve vztahu k hornaté krajině, aby tento zdroj využili co nejúčinněji.

Na základě úhlů slunečních paprsků dospěl tým k závěru, že hotel ve tvaru kruhu bude ideální k získávání sluneční energie – Svartův primární zdroj energie. Na střechu hotelu se umístí solární panely, které poskytnou více než dostatek energie pro každodenní provoz hotelu.

Jak vypadá noc na skále? V Peru to můžete vyzkoušet osobně

Jedinečný design naláká každého

Konstrukce hotelu je inspirována místní lidovou architekturou ve tvaru „fiskehjell“ (dřevěná konstrukce ve tvaru A používaná na sušení ryb) a „rorbue“ (tradiční sezónní dům, který používali rybáři). Hotelová nosná konstrukce je postavena z dřevěných stožárů odolných vůči povětrnostním vlivům. Budova fyzicky jen minimálně zasahuje do nedotčené přírody.

Vzácná příroda v okolí hotelu je přístupná pouze lodí, ale plánuje se zavést energeticky neutrální lodní kyvadlová doprava z města Bodø do hotelu.

Nejkrásnější hory světa. Které by měli mít na bucket listu milovníci horské turistiky?

Nenapodobitelný výhled

Zvláštní poloha hotelu a kruhový tvar lemovaný okny znamená, že každý pokoj a restaurace budou mít nepřetržitý výhled na fjord. Jeho 360-stupňový výhled je opravdu jedinečný a žádný pohled z okna nebude nikdy nudný. Uvidíte fjord, hory a oblohu.

A i když samozřejmě bývá hodně chladno, skutečně se nemusíte bát obrovské zimy. Díky Golfskému proudu zde panují mírnější zimní teploty kolem 0 °C – ideální pro poznávání a užívání si okolní krajiny. Navíc okolní hory fungují jako větrný štít. V létě je 23 °C ideální pro pěší turistiku a výlety.

V chladných zimních měsících mají návštěvníci největší šanci vidět tanec aurora borealis (polární záře) nad ledovcem Svartisen a sněhem zakrytými horami. Tyto druhy přírodních jevů představují určitým způsobem nový typ luxusní dovolené. Sice kolem sebe nemáte pozlacená umyvadla, vany a dlouhé písečné pláže, ale prožijete přírodu v její nejčistší podobě.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

V Norsku se otevře první energeticky soběstačný hotel. Stojí za návštěvu?