Túra na Roháče. Západní Tatry mají nejkrkolomnější hřebenovku Slovenska
Rhiana Horovská
27. 6. 2020
Začíná léto, navštivte třeba Roháče! Tatry jsou pro Čechy taková klasika, že o tom sami Slováci vtipkují. Zatímco Vysoké Tatry dosahují největších nadmořských výšek, ten pravý adrenalin a námahu zažijete v Západních Tatrách. Roháče jsou jejich nejvýznamnější součástí pro své úžasné výhledy ze zubatého hřebene a výjimečný sportovní zážitek.
Srdce Západních Tater – Roháče. Slovensko na ně může být hrdé
Ne nadarmo jsou nejvíce populární částí Západních Tater Roháče. Turistický průvodce vás informuje o podrobnostech různých tras, začněme však obecnými informacemi. Roháče jsou horský celek zahrnující některé vrcholy západotatranského hlavního hřebene. Stejně jako v ostatních Tatrách i zde tvoří skálu krásná prvohorní žula.
Pro původ jejich názvu netřeba chodit daleko. Jejich vrcholy jsou špičaté a údajně připomínají čertovy rohy. Na pohled je to opravdu velice malebná oblast plná zajímavých útvarů a výhledů. Roháče jsou také velmi významné z hlediska botaniky. V rámci tatranské oblasti roste právě zde nejvíce druhů rostlin, mnoho z nich je endemických a vzácných. I na zvířata je to zde bohaté, a tak není divu, že se území Tatranského národního parku táhne až sem na západ.
Chcete-li zdolávat v Západních Tatrách vrcholy, toto byste měli vědět!
Víme, že svahy Roháčů patří do Tatranského národního parku. Dodržujte proto při pohybu na území pravidla. Toto znamená nejen nescházet ze stezky, nerozdělávat ohně a netrhat rostliny. Musíte si také udělat časový rozvrh a naplánovat nocování.
V případě několikadenního výšlapu je třeba se na noc odebrat do jedné z horských chat, protože přespávání v přírodě se zde trestá pokutou. V tomto ohledu je to snazší, jdete-li do hor jen na pár hodin.
Hledáte poblíž Roháčů ubytování? Hostům je nakloněno především městečko Zuberec. Leží severozápadně od Roháčů a je z něj nejlepší přístup do hor. Odtud vede cesta kolem lanovky. Zuberec představuje zkrátka bránu do Západních Tater.
A co takhle túra z jiné strany? Jižně od Roháčů mapa ukazuje horské obce vedoucí do Liptovského Mikuláše. Také tam je teoreticky možné svůj výlet začít a ubytovat se, i když nejspíš ujdete větší vzdálenost.
Troufáte si na Roháče? Přechod je náročná záležitost
Z Roháčů náročnost skalnatého a krkolomného terénu činí cennou trofej na seznamu hřebenových tras. Ve Vysokých Tatrách by sice šlo překonávat hřebeny ještě hůře, ale to už není trek, nýbrž horolezectví. O Roháčích se říká, že místní trasa vedoucí po horském hřebeni je nejtěžší na celém Slovensku.
Po hlavním hřebeni Roháčů vede červená trasa, na kterou je možno se napojit ze západní nebo jižní strany. Úsek Salatín-Ostrý Roháč je asi 8 kilometrů dlouhý, k tomu je třeba připočíst velkou tělesnou námahu a sestupy do nocležiště. Přejít hřebenovku zpravidla vychází na pár dní. V zimě bývá trasa uzavřena kvůli zvýšenému nebezpečí, přesto se tam náruživí dobrodruhové vydávají.
V překonávání skal vám na náročných místech pomohou řetězy a žebříky. Kdo ví, kolik lidí by trasu překonalo a přežilo, kdyby nebyla možnost chytit se řetězu… Zajištěn je například úsek u vrcholu Baníkova, nejvyšší roháčské hory. Své schopnosti otestujete také na Třech Kopách a Ostrém Roháči.
Čeká vás adrenalin, pot a možná také slzy. Stát na skále a mít pod sebou kus krajiny však přináší některým lidem osvobozující pocit k nezaplacení. Na Roháčích se snoubí pěší turistika s krásami, jaké zažívají horolezci.
Na Roháče s dětmi: Lehčí trasy pro méně zdatné
Přechod Roháčů je jen pro silné a zkušené. Ale to neznamená, že si nemůžete v krásných Západních Tatrách udělat dobrodružný rodinný výlet. Najdou se i stezky, po kterých bezpečně a pohodlně vyjdete k vrcholům i s dětmi. Přesto se silně doporučuje, aby všichni členové rodiny byli na hory zvyklí. Západní Tatry mají větší převýšení než vyšší, ale pozvolnější Tatry Vysoké.
Jaké podniknout na Roháčích túry, aby se mohly přidat i děti? Krásným místem jsou například Roháčske plesá. Nemusíte stoupat na vrcholy, abyste se nadýchali horského vzduchu. Trasa nemusí být stoprocentně schůdná pro nejmenší děti, ale malý školák by ji měl zvládnout. Cesta začíná u Ťatliakovy chaty, kde můžete zaparkovat nebo vystoupit z autobusu. Pokračujte na jihovýchod. Po necelých 4 kilometrech můžete odbočit na žlutou značku a potkat po cestě krásný Roháčsky vodopád. Zanedlouho dojdete ke čtyřem jezerům.
Další ze snazších túr je také výšlap na menší horský masiv na západní straně Roháčů. Přístup je od jihu, po cestě z obce Jalovec. Dále po modré stezce kolem jeskyně zvané Partizánsky bunker. V jeskyni se v roce 1945 skrývalo devět mužů. Na skalním převisu visí rámečky s jejich dobovou fotografií a svědectvím sepsaným v roce 2006 posledními dvěma žijícími z nich. Na křižovatce se můžete vydat buď doleva na vrchol Babky, nebo doprava k horské chatě Červenec. Dále na sever jsou vrcholy Malá Kopa, Ostrá a Malá Ostrá.