Trondheim: Turistika, gastronomický ráj i největší katedrála Skandinávie
Rhiana Horovská
21. 11. 2023
Láká vás cesta do Norska? Pokud míříte někam dál na sever, doporučujeme zajet do třetího největšího města v zemi. Trondheim má dávné dějiny, malebné červené domy u moře i bohatou kulturní scénu. Ne nadarmo býval kdysi hlavním městem. Zaujmout může rozhodně i gastronomický význam města a příznivce outdooru skaliska a borové lesy v okolí.
Jakou má město Trondheim historii?
Trondheim se nachází zhruba mezi první a druhou jižní třetinou délky území Norska. Vzhledem k tomu, kolik lidí obývá jih země a kolik sever, lze říct, že město leží celkem dost daleko na severu. Slunce tam zapadá, ale polární záři v zimě zahlédnete. Historie Trondheimu začíná koncem 10. století obchodní osadou zvanou Kaupangen. Ve středověku se jí pak také dlouho říkalo Nidaros podle zdejší řeky Nid. Do roku 1217 fungovalo toto místo jako sídlo monarchů a hlavní město.
Rozrůstající se metropole byla od roku 1152 také sídlem arcibiskupství. Jeho působení v 16. století významně narušil příchod protestantství, které v Norsku mezi věřící populací převládá dodnes. Novověký Trondheim charakterizují četné požáry (dávno před vznikem black metalu), ale také modernizace. Stopu zanechala i pětiletá okupace města nacisty v letech 1940–1945.
Jak se mluví na Islandu. Jazyk, který se nezměnil za 1000 let
Ze všeho nejvíce zajímá turisty v Trondheimu katedrála zvaná Nidarosdomen. Atrakcí číslo jedna je díky tomu, že se jedná o největší gotický chrám na Skandinávském poloostrově a v severní Evropě. Pozitivním hodnocením se těší hlavně díky tomu, že vskutku vypadá velkolepě. Katedrála stojí od 14. století, ale vzhledem k zubu času i poškození požárem už to není ten samý kostel. Aktuální podobu má z 20. století. Výzdoba se inspiruje jak Biblí, tak norskými dějinami. Chrám má spoustu zajímavých detailů a prý i svého ducha.
Ve městě najdete i spoustu dalších cenných starých budov. Naprosto ikonická je čtvrť Bakklandet a její barevné dřevostavby na břehu moře, kde bydlelo dělnictvo. Vidět chcete také starý most ze 17. století a další památky. Ukažme si top seznam!
- katedrála
- Gamle Bybro – most z roku 1681
- Bakklandet – přístavní dělnické domy ze 17. století
- pevnost Kristiansten festning a hradby – skvělé výhledy
- kostel Vår Frue – původně ze 12. století!
- kostel Lade Kirke – také z 12. století
- kostel Byneset kirke – rovněž
- Erkebispegården – arcibiskupské muzeum
Zábava a atrakce v Trondheimu – co vidět s rodinou
Město skýtá spoustu naučné zábavy pro dospělé i pro rodiny s dětmi. Vydejte se na exkurzi školy hrou i pohodlí a odpočinku. Navštivte v Trondheimu muzea, parky či kulturní centra.
- skanzen Sverresborg Trøndelag Folk Museum
- akvapark Pirbadet
- interaktivní vědecké muzeum Vitensenteret
- botanická zahrada Ringve
- Rockheim – muzeum popu a rocku
- Norsk Døvemuseum – muzeum hluchých
- židovské muzeum
- muzeum umění Gråmølna
- muzeum justice
- námořní muzeum
- památník Olava Tryggvasona
- Trondheim arena – největší centrum pro kulturní události
Kultura v Trondheimu: Festivaly hudby i jídla
Kulturně je Trondheim známý nejen svým hudebním a uměleckým děním, ale také gastronomií. Ve městě se nachází několik michelinských restaurací. Tradice dobrého jídla a titul „domov severských chutí“ vlastně začíná už ve středověku. Místní obyvatelstvo mělo k dispozici úrodnou půdu, dary moře, ale také přístav, kam se z ciziny vozily všelijaké novinky. V Trondheimu můžete zažít všelijaké velkolepé akce související s jídlem:
- Trøndelag Food Festival
- Norway Seafood Festival
- Trondheim Brewery Festival
- Olavsfest
- ročník 2024 světové soutěže Bocuse d’Or Europe
Z hudebního a jiného kulturního veselí pak můžeme namátkou vybrat třeba:
- Trondheim Jazz Festival
- Kosmorama Trondheim International Film Festival
- Barokkfest tidligmusikkfestival
- Trondheim Calling
- Torucon
Túra kolem Trondheimu, fjordy a kopce
Když vám v Trondheimu počasí přeje, vyražte do přírody. Není to daleko – samotné město obklopuje velká zalesněná oblast. Klima ovlivňuje oceán, takže v zimě čekejte teplotu jen mírně pod nulou, v létě se však drží pod 20 °C. Díky četnosti fauny můžete v mokřadech pozorovat ptáky, případně zahlédnout jezevce, vydru nebo třeba losa. V zimě si nenechte ujít lyžování.
K nejpopulárnějším či nejhezčím outdoorovým destinacím patří:
- vyhlídka St. Olavsspranget
- trail Ladestien
- oblast Bymarka celkově
- Tusseløypa
- hora Våttakammen
- Burmaklippen
- Solemsvåttan utsiktstårn
- zřícenina Kari Per-stua
Lyžování v Norsku: ochutnejte parádní sjezdovky a věřte, že už nebudete chtít jinam
Jak a kudy do Trondheimu – letenky a cesty po Skandinávii
Populární a snadná cesta vede z letiště v Praze: do Oslo nebo do Kodaně a potom druhým letadlem do Trondheimu. Ceny letenek začínají už na 4000 korun, dokážete-li se vejít do nízkonákladových možností. Pokud se už nacházíte v Norsku, využijte transport místních společností. Skandinávie je velká, takže se po ní dá létat na větší vzdálenost letadly. Případně můžete využít síť vlaků a dálkových autobusů – sice jsou celkem drahé, ale to je v Norsku všechno.
Společnost Hurtigruten vás do města dostane trajektem z Bergenu, jedná se však spíš o drahý a nákladný zážitek sám o sobě. Cesta trvá tři dny a skýtá četné romantické pohledy na fjordy norského pobřeží.
Nejdříve uvítá návštěvníky Trondheimu letiště položené 40 kilometrů východně od města. Do samotného Trondheimu se dostanete vlakem nebo autobusem. Autobusy jezdí častěji a vycházejí o něco levněji. Po městě se pak můžete snadno pohybovat pěšky nebo na půjčeném kole, se kterým lze zamířit i do kopců. V kioscích nebo přes appku AtB seženete také lístky na MHD – autobusy a tramvaj.
Zdroje:
Mapy.cz, Visit Trondheim, Trip Advisor, RealCampLife, Avinor, Rome2Rio, Kiwi, Cestuj levně,