Cestování je pro mnohé koníček, pro jiné vášeň a slabost a pro další zkrátka životní styl. Avšak bez ohledu na to, co pro koho cestování znamená a jak se k němu staví, objevování cizích zemí nám může přichystat mnoho poťouchlostí.
Uchránit vás alespoň trochu před pořízením si nehezkého kabátu z ostudy a mezinárodních faux pas, vám JenProCestovatele.cz prozradí pár libůstek, před kterými je třeba se mít při vašich výletech na pozoru. Neboť, to co je jinde bez mrknutí oka přijato a bráno jako samozřejmost, může v krajině docela jiné vyvolat rozhořčení a opovržlivé pohledy. Inu, ne nadarmo se říká „jiný kraj, jiný mrav“.
Pozor na prsty, ať přes ně nedostanete
Ohněte zlehka palec a s pomocí ukazováčku dotvořte kolečko. Správně. Toto gesto je známo i v našich vodách a neverbálně jím vyjádříme souhlasné „ok“. Není ovšem právě vhodné takto souhlasit kupříkladu v Turecku, Brazílii či jen za humny v Německu. Zde je totiž toto gesto považováno za obscénní.
I u počítání se může cestovatel pěkně zapotit. V Evropě je zcela běžné, že palec symbolizuje počet jedna, ukazováček dva atd.. Ve Spojených státech byste se ale takto nedopočítali. Zde je jedničkou ukazováček, dvojkou prostředníček a palec je rovných pět.
Všechnu sůl na hrad. Klidně, ale polévku si s ní sami nesolte
Připadá vám neslaná hostina krále Já I. ze známé pohádky Byl jednou jeden král jako nelidské mučení, protože si tu svou porci vždy rádi pořádně osolíte (nebo i opepříte)? Této své zvyklosti se potom raději zřekněte ve Švýcarsku. Dochucení solí a pepřem si totiž švýcarští kuchaři vykládají jako do nebe volající hanění jejich kulinářského umu a mohlo by se tak klidně stát, že příště by vám do té, dle vás poněkud mdlé porce, bonusově plivnuli.
Jak slaví konec roku ve světě? Poznejte zajímavé tradice na Silvestra a Nový rok
Nevyplazuj ten jazyk, zůstane ti to
O Tibeťanech je známo, že jsou národem velice vřelým a přátelským. Přesto o tom může mnohý cestovatel rychle zapochybovat. Sotva tu vstoupíte do vesnice, dříve než se pořádně rozkoukáte, už na vás vyplazují jazyk. Proč ale? Vždyť jste jim nic zlého neprovedli. Nebojte. Nejde vůbec o žádnou infantilní inzultaci. Takto se tu jen v některých částech zdraví, takže si své „dobrý den“ hezky spolkněte a jazyk ven.
Pořádně pomotat hlavu vám mohou i místní při cestování po Albánii. Kývání hlavou totiž znamená nesouhlas a naopak kroucení souhlas. V tomto případě lze snad jen doporučit, abyste hlavou jen nekoordinovaně škubali, ať si tak každý rozhodne dle své fantazie, zda souhlasíte či nikoliv. Možná se tak vyvarujete některých prekérních situací.
Ať už s jazykem vyplazeným či za zuby schovaným, hlavou kývající či kroutící, za svým cílem se cestovatelé dopravují různými způsoby a i v této oblasti není cestovatelský svět na perličky skoupý a JenProCestovatele.cz vám jich pár prozradí.
Bez ohledu na přibližovadlo, na cestě k cíli narazíte na mnohé perličky
Pro řadu aerolinií je zcela běžné, ba dokonce povinné, aby každý z pilotů měl jiné jídlo. Důvod je prostý. Tímto jednoduchým opatřením se má zabránit tomu, že by bylo všem ve stejný okamžik zle.
Smraďavka či Kozodírky. 10 nejvtipnějších a nejkurióznějších názvů českých vesnic
Na cestě 2 minuty i 7 dní, ale hlavně nezapomínat šetřit
Nemáte rádi dlouhé lety, a jakmile už v letadle trávíte čas více než únosný, máte chuť okamžitě vyskočit bez ohledu na tlak, teplotu či gravitaci? Pak je pro vás ideální proletět se ze skotského ostrova Westray na Papa Westray. Tento let trvá totiž pouhopouhé 2 minuty.
Utahování opasků a šetření se nevyhýbá ani dopravním společnostem a ne vždy je takové odkutálení korunek příjemné. Roku 1987 ovšem americké aerolinky ušetřily 40 000 dolarů způsobem naprosto snadným a jednoduchým, který snad nikoho příliš nezabolel. Stačilo k tomu málo. Do zeleninových salátů servírovaných v první třídě se přidalo o jednu olivu méně.
Nezajímá vás příliš, kolik aerolinky ušetřily, protože bez ohledu na množství oliv v salátu, pro vás letenky nejsou z nejdostupnějších a raději cestujete levněji, tedy vlakem? Pokud tedy budete chtít cestovat z ruského Vladivostoku do Moskvy, před tím než se vypravíte na vlakové nádraží, se poraďte s internetem, zda přeci jen letenka není levnější. Vydat se totiž po těchto kolejích znamená urazit vzdálenost 9 302 kilometrů a celkem sedm dlouhých dní překonávat mrazivou tajgu.
7 důvodů, proč z vás cestování udělá lepšího člověka
Maglev ví, co je „oka mžik“
Pokud by však tuto vzdálenost měla absolvovat souprava vlaků Maglev, byl by to výlet o poznání kratší. Za to pohledem z okna byste se těžko kochali, neboť při rychlosti až 501 km/hod by vám výhled splynul v jednu šmouhu. Maglev ovšem spojení mezi Vladivostokem a Moskvou nezajišťuje. Nejrychlejší jízdu vlakem si můžete užít při cestě z mezinárodního letiště Pudong do Shangaje. Těchto 30 kilometrů překonáte za pouhých 8 minut, nejspíš vám při tom ale bude pořádně hučet v uších.
Číst si o cestování, vtípkách, kuriozitách a šprťouchlatech, která na vás při něm čekají je sice fajn, ale raději byste si vše prožili na vlastní kůži (když už pro nic jiného, tak aspoň proto, aby bylo co vyprávět vnoučatům). Jenže, kde na tato dobrodružství dní všedních i nevšedních pořád brát čas?
2 roky prázdnin. Italové jsou jim nejblíže
Toto nejspíš netrápí zaměstnané v Itálii. Průměrný pracující zde má totiž od svého zaměstnavatele k dispozici plných 42 dní placené dovolené ročně. Naproti tomu, chudáci Američané se mohou jen závistivě pošklebovat nebo ronit slzy. Na překonání vlakového spojení mezi Vladivostokem a Moskvou by průměrný Američan musel zcela vyčerpat svůj roční příděl placené dovolené. Tedy 3 dny by ještě vyšetřil na nějaký ten prodloužený víkend. Placená dovolená v USA čítá pouhé 2 týdny ročně.
Třeba však, o co méně dní na cestování v Americe mají, o to vypasenější a tučnější je jejich cestovní rozpočet, a tak si možná Američan tolik neodpočine, za to si ovšem bude moci vychutnat noc v nejdražším hotelovém apartmá na světě. Tím je královské apartmá v hotelu President Wilson Hotel ve švýcarské Ženevě. Jedna noc by mu tu účet ulehčila o 65 000 dolarů.
Víte, jak fungují časová pásma a znáte nemoc JET LAG?
Cestování v čase není výmysl
S největší pravděpodobností ale ani při sebevětší vůli by takovou částku dal dohromady náš chudák hypotetický Američan jen stěží. Peněz na účtu jen na levnější hostel a pouhých 10 dní placené dovolené. Co s tím jen udělat?
Recept jak zbohatnout asi nenajdeme, ale s těmi žalostnými dvěma týdny by něco podniknout šlo. 10 dní bude stačit bez problémů, pokud budeme cestovat v čase.
Hloupost? Sci-fi? Pohádka pro děti? Ba ne, skutečnost. Prvenství v cestování časem drží ruský kosmonaut Sergei Avdeyev, který nahlédl 0,02 sekundy do budoucnosti. A stačilo mu k tomu jen za 748 dní 11986krát obletět zeměkouli. Snadné, že. Ale doma to raději nezkoušejte.