Rádi byste jednou podnikli cestu, jakou před vámi téměř nikdo neabsolvoval? Nechte se inspirovat a snad i překvapit následujícím výčtem deseti nejméně navštěvovaných zemí světa.
Náruživý cestovatel Gunnar Garfors, který dokázal navštívit 5 kontinentů během jediného dne, sestavil na základě statistiky UNWTO žebříček nejméně navštěvovaných zemí světa. Příčiny téměř neexistujícího cestovního ruchu v těchto zemích jsou různé, od obtížné dostupnosti po válečné konflikty. Žebříček je řazen sestupně, zemi s nejnižší návštěvností, 200 turistů ročně, najdete na konci.
10. Afghánistán, 17 500 turistů ročně
Není s podivem, že v našem žebříčku se objevuje právě Afghánistán. Země ležící ve středu Asie je sužována neutěšenou politickou situací a cestám do země brání časté vojenské operace. Minulé válečné konflikty zanechávají památky v podobě nášlapných min a země je světovým producentem heroinu. Míra nebezpečí pro cestovatele je poměrně vysoká.
Dobrodruhy přesto mohou lákat nádherná divoká pohoří Hindúkuše a člověkem nezničená panenská příroda. Afghánistán je z větší části tvořen pohořím, kvůli charakteru krajiny tak do mnoha koutů země lidská noha skutečně dosud nevkročila.
9. Komory, 15 000 turistů ročně
Nízká návštěvnost ostrovní republiky ležící mezi Mosambikem a Madagaskarem je důsledkem vojenských převratů a sporů mezi politickými špičkami jednotlivých ostrovů. Země je ekonomicky závislá na zahraniční pomoci a dodržují se zde islámské tradice. Pro svou polohu a přírodní krásy by se postupem času mohly Komory stát vhodnou alternativou k blízkým Seychelám nebo Mauriciu. Ostrovy disponují nádherným pobřežím a jejich obyvatelé jsou nebývale přátelští. V zemi žije několik endemitních živočišných druhů.
8. Svatý Tomáš a Princův ostrov
Tento nepříliš známý africký ostrovní stát leží v Guinejském zálivu. Sítím cestovního ruchu dosud uniká patrně proto, že o něm většina cestovatelů nic neví. Snad proto lokalita láká nebývalým klidem a mírem. Na ostrově panují celoročně příjemné teploty a země nabízí množství přírodních i kulturních krás. Najdete zde jak nádherné pláže a fascinující pohoří, tak architektonické památky z doby portugalské kolonizace.
7. Turkmenistán, 7 000 turistů ročně
Země ležící ve střední Asii má pověst druhé nejbláznivější země světa (první příčka náleží Severní Koreji). V oblasti turismu Turkmenistán dosud čelí neblahým následkům vlády bývalého vůdce Saparmurata Niyazova. Svou moc uplatňoval poněkud absurdně – uzavíral nemocnice i knihovny, měsíce a dny pojmenoval po národních hrdinech či příbuzných, z hlavního města nechal vyhnat psy pro jejich nepříjemný zápach nebo také zakázal operu a balet.
Pro některé cestovatele však divoká krajina Turkmenistánu, z jehož rozlohy zabírá nemalou část poušť Karakum, může být lákadlem. Navštěvována bývá zejména proslulá „Brána do pekel“, hořící kráter v Darvaze, v samotném středu pouště.
Turkmenský hořící kráter v Darvaze je také znám jako „Brána do pekel“. Zdroj: Tormod Sandtorv, wikimedia.org
6. Rovníková Guinea, 6 000 turistů ročně
Získat turistické vízum do tohoto přímořského státu ve střední Africe je prý byrokratickým peklem. Rovníková Guinea je, jakožto jeden z nejmenších států Afriky, v oblasti cestovního ruchu spíše neznámou zemí. Na zajímavosti jí přidá skutečnost, že jde o jedinou africkou zemi se španělštinou jako úředním jazykem. Vláda usiluje o podporu turistického ruchu, a tak lze mnohé oblasti tohoto dosud neobjeveného ráje považovat za bezpečné a velmi atraktivní.
5. Marshallovy ostrovy, 5 000 turistů ročně
Příčinou malé návštěvnosti tohoto souostroví v Mikronésii je pravděpodobně geografická izolace a nedostatečné dopravní spojení. Některé atoly Marshallových ostrovů jsou také známy pro minulé pokusy americké armády s jadernými zbraněmi. Souostroví naplní veškerá klišé z romantických představ o ráji v Tichomoří. Najdete zde jedny z nejúžasnějších potápěčských lokalit, křišťálové laguny i obyvatele žijící stále v souladu s domorodými tradicemi.
4. Kiribati, 4 700 turistů ročně
Ani o tomto ostrovním státě v Tichém oceánu mnoho turistů neslyšelo. A tak jako u předchozí lokality, i zde platí, že nedostatečné dopravní spojení místnímu cestovnímu ruchu na atraktivitě nepřidá. Spojení mezi jednotlivými ostrovy Kiribati může být stejně obtížné, jako samotná cesta do země. Kiribati skýtá vzácné rybářské i potápěčské možnosti. Pro milovníky pláží, průzračného moře a vodních sportů je 33 atolů Kiribati učiněným rájem.
3. Tuvalu, 1 200 turistů ročně
Pro Tuvalu platí tytéž podmínky jako pro Marshallovy ostrovy a Kiribati. Je zkrátka obtížné sem docestovat a snad ještě obtížnější pohybovat se mezi jednotlivými ostrůvky této země ležící v Oceánii. Nesčetné množství pláží a lagun naplní sny každého potápěče a milovníka vodních sportů. Předpokládá se, že Tuvalu bude v důsledku zvyšování hladiny oceánů první potopenou zemí světa.
Pobřeží ostrova v Tichém oceánu. Zdroj: sxc.hu
2. Somálsko, 500 turistů ročně
Příčiny takřka neexistujícího turistického ruchu v zemi ležící ve východní Africe jsou zřejmé. Válka, chybějící uznaná vláda, šaría, násilí islámských extrémistů či kontaminované potraviny se jako turistické atrakce v katalozích cestovních kanceláří příliš nevyjímají. V důsledku těchto obecně známých informací se málo uvažuje nad tím, co země cestovatelům nabízí.
Somálsko má např. jedny z nejdelších pláží světa. Ti, kteří jej procestovali, hovoří o divoké zemi obydlené srdečnými lidmi, o neobyčejné zemi nabízející unikátní přírodní scenérie, rozmanitou faunu i floru, zapomenuté historické památky, zejména ale o nezapomenutelném zážitku.
1. Nauru, 200 turistů ročně
Slyšeli jste někdy o Nauru? Jde o nejmenší ostrovní republiku na světě. Na ostrov v Mikronésii létá pouze jedna aerolinka. Nauru pokrývá 21 000 km2 plochy a má 10 000 obyvatel, 2 hotely, takřka žádný noční život, žádné oficiální hlavní město a vysokou nezaměstnanost.
Nádherné pláže a korálové útesy udělají radost zejména rybářům a potápěčům milující klid. Chcete-li si zarybařit a navštívit místo, kde nikdo z vašich přátel nikdy nebyl, jeďte na Nauru. Pravděpodobně si budou myslet, že jste si zemi vymysleli.