Stále činné sopky, rýžová a čajová pole, cibetková káva a vůně všudypřítomného hřebíčku. Taková je Jáva, jeden ze 17 508 ostrovů Indonesie. Je 13. největším ostrovem světa a téměř celá Jáva je vulkanického původu. Ačkoli má prvenství jako nejlidnatější ostrov světa, překvapí svou panenskou, často liduprázdnou krajinou a bohatou kulturou.
Na Jávě najdete tropické deštné pralesy i hory se subalpínskou vegetací a mísí se zde původní druhy tropických rostlin dvou kontinentů – Austrálie a Asie. V důsledku toho se nejen Jáva, ale celá Indonésie, pyšní druhou největší biodiversitou na světě. Zajímavostí je, že Jávané jsou nejpočetnějšími obyvateli na světě, hlásící se k islámu. Islám se zde však mísí s křesťanstvím a hinduismem a díky této rozmanitosti objevíte nečekanou míru tolerance a vstřícnosti místních obyvatel. Jaká místa byste na Jávě neměli vynechat?
1. Jakarta
Jakartu, hlavní město Indonésie zřejmě nevynecháte, jelikož je nejčastějším místem příletu na Jávu. Pokud cestujete na východ poprvé, omráčí vás nejprve těžký vzduch, na který brzy přivyknete. Překvapí vás ruch, přelidněné ulice a chudinské čtvrti, ohromí vás mrakodrapy. Cestou do Jalan Jaksy, kde se možná ubytujete, nezapomeňte opatrně našlapovat. Kanalizace je na Jávě velice jednoduchá a čeká vás nekonečné překračování otevřených kanálků.
Než zcela obrátíte svůj směr a mysl k horám a čajovým plantážím, prohlédněte si starodávný přístav Sunda Kelapa s překrásnými dřevěnými rybářskými loděmi. Nezapomeňte si dát v některé z místních restaurací Jávskou specialitu s příchutí burských oříšků – Gado Gado.
2. Cibodas
Vydejte se vlakem do Bogoru, kde přestupte na místní autobusovou dopravu. Ta vás nepohodlně, ale přeci převeze do Cibodas, krásného, upraveného městečka plného malých zahradnictví s vánočními hvězdami. Po cestě překonejte nevolnost ze serpentýn a kochejte se nekonečnými čajovými plantážemi. Ubytujte se u Fredyho, starého pána, který vám ke snídani připraví báječné banánové lívance. Po snídani se vydejte do krásné, možná až příliš upravené botanické zahrady Kebun Raya. Fredy vám poradí, ať neplatíte nesmyslnou částku za vstup a poslechněte ho. Na ulici si ke svačině dejte smažený list v těstíčku.
3. Body rafting v Green canyonu
Na tento adrenalin je nutné vzít plavky a ručník. K nevšednímu zážitku se dovezte skútrem s větrem ve vlasech a nechte se učarovat překrásnými, svěže zelenými rýžovými políčky. Čekají vás překrásné tůňky se smaragdově průzračnou vodou, průsmyky mezi skalami i šplhání. Ke Green canyonu vás doveze vratká loďka a s průvodcem projdete a proplavete nezapomenutelnou cestu úzkým kaňonem se smaragdově průzračnou vodou. Připravte se na šplhání ve vodopádech, plavání a skoky z nemalé výšky do vody. Odložte, co jde, ale nezapomeňte si vzít foťák ve vodotěsném pouzdře. Odměnou za nelehkou cestu bude báječná cesta zpět, kdy se doslova sklouznete po hladkých kamenech opět do otevřené jeskyně se smaragdovou tůní. S nepolapeným dechem nasednete zpět do lodi.
4. Pangandaran
Do této vesničky a pláže, zničené vlnou tsunami v roce 2004, se nyní již vrací život a ruch. Při procházce okolní rezervací plnou krásných motýlů, opiček a zvuků džungle vám však nažene husí kůži cedule s informacemi, co dělat v případě tsunami. Ubytujte se v jednom z místních dřevěných srubů a k snídani si tradičně dejte nudlovou polévku s vejcem nebo nasi goreng – v překladu smažené nudle se zeleninou, vejcem a hodně sladkou a hustou sójovou omáčkou, které místní říkají kečap. Ráno se projděte po tiché pláži s černým pískem a množstvím bílých korálů. Jistě potkáte několik místních rybářů, malé opičky, varany a překvapí vás jelen, odpočívající v teplém písku. Pangandaran si užijte! Odpočívejte, surfujte, popovídejte si s místními rybáři a kochejte se jejich uměním.
5. Yogyjakarta
Cestou do Yogyjakarty budete opět obdivovat neskonale krásná rýžová pole, kokosové palmy a papajovníky. Džogdža – jak jí říkají místní – je druhé největší město Jávy. Na rozdíl od Jakarty je mnohem klidnější a malebnější. Nachází se zde univerzity a je známé svými batikovými dílnami, ve kterých si sami můžete vyzkoušet, jak se nanáší batika na pravé hedvábí. Před koupí jednoho z krásných batikovaných obrazů trhy nejprve dobře projděte. Ceny se velice liší.
6. Kraton
Dvě hodiny od Yogyjakarty najdete městečko obehnané zdmi, za kterými se nachází Královský palác. Dodnes ho obývá sultán a zároveň guvernér města, Hamengkubuwono X. Taman Sari Water Castle – vodní palác z 18.století, postavený jistým portugalským architektem nese prvky Evropské architektury. Palác měl nejen obrannou funkci, ale sultánovi, jeho rodině a jeho manželkám sloužil především jako rekreační a meditační místo. Taman Sari je tvořen čtyřmi částmi. Na západě se nachází velké umělé jezero s ostrůvky a pavilony, na východě malé jezírko a na jihu jsou další pavilony a bazény. Nejzachovalejší částí je koupaliště v centru města. Na cestě mezi Kratonem a Taman Sari narazíte na ptačí trh Pasar Nasem, kde nepřehlédnete domácí mazlíčky Jávanů, barevná, přesněji řečeno obarvená, kuřata.
7. Borobudur
Zde máte tu čest navštívit největší stavbu na jižní polokouli, uneskem chráněný největší budhistický chrám světa. Vystavěn byl během 8.- 9. století a před příchodem muslimů zasypán a Brity znovu objeven v 19.století. Budete odtud mít dokonalý pohled na stále činnou sopku Merapi. Pokud Borobudur navštívíte během ramadánu, zažijete nevšední pocit. Posaďte se k jednomu ze zvonů s budhistickým bůžkem a vyslechněte muezzina zpívajícího z nedaleké mešity.
8. Gunung Merapi
V překladu Ohňová hora, je stále aktivní sopka, jejíž poslední erupce byla v roce 2010. Výstup na Merapi zahajte návštěvou a nejlépe i ubytováním u místního stařičkého vulkanologa, bydlícího přímo pod sopkou. Budíček je o půl čtvrté ráno. Dostanete pečlivě připravený výklad a instrukce, případně čelovku a lahev vody. Během ramadánu vám výstup zpříjemní všudypřítomný zpěv muezzinů a muži utíkající k modlitbě. Pokud budete mít štěstí, Gunung Merai nebude zahalena do štiplavého kouře a užijete si krásných výhledů. V opačném případě alespoň uvidíte obrovská lávová koryta. Po sestupu se těšte na teplou snídani – Nasi goreng vyměňte za Mie goreng, neboli smaženou rýži připravenou na stejný způsob jako smažené nudle.
9. Prambanan
Pokud pojedete 17 kilometrů severovýchodně od Yogyjakarty, narazíte na největší hinduistický chrámový komplex v celé Indonesii, Prambanan. Vystavěn byl v 9. století a nachází se v něm 16 větších a 224 menších svatyň, zasvěcené bohům Višna, Šiva, a Brahma. V Prambananu vás čekají kulinářské zážitky, příjemné ubytování, možná i teplá voda a nezapomenutelný kulturní zážitek v podobě Ramayana baletu. Uvidíte při něm tradiční tance a nevšední masky herců, ztvárňující příběhy často královské rodiny. Baletu se účastní také velké skupiny dětí hrajících opice nebo jiná zvířata.
10. Bromo
Z top t10 umisťuji na první místo. Jedná se o tři vulkány – Batok, Bromo a Semeru, které jsou součástí obrovského kráteru Tengger. Ubytujte se v Probolinggo, chudé vesničce, kde místní ženy s malými dětmi na zádech obdělávají zeleninová políčka kapust a kedluben. První den se připravte na nenáročný výstup do kráteru. Prohlédněte si zvrásněný kužel sopky Batok, přičichněte k sirným výparům dýmající Semeru a obejděte opuštěný hinduistický chrám, stojící mezi sopkami. Počkejte si na západ slunce a naberte sil na ranní výstup na stále aktivní Bromo. Na cestu se vydejte ve tři hodiny ráno. Průvodce nepotřebujete, ale nezapomeňte na dobré boty, čelovku, šálu, čepici a horký čaj. Na vrcholu je 5 stupňů a potěší vás místní připravený obchodník s instantními polévkami a horkou vodou. S východem slunce se vám naskytne nezapomenutelný pohled na ohromný kráter, sopky a vycházející slunce. To je Jáva…
A pár rad na konec:
Před cestou se otužujte. Pokud máte omezený rozpočet, bude vám nabídnuta jen studená voda bez sprchy.
Dopřejte si dostatek času, Jávané neznají spěch, na odjezd autobusu můžete čekat i několik hodin.
Nezapomeňte smlouvat, vždy a všude.
Pokud vyrazíte na Jávu během ramadánu, vyzbrojte se proteinovými tyčinkami. Do sedmi hodin Vám nikdo neuvaří.
Nevěřte řidičům tuk tuku, řekněte přesně, kam chcete zavézt a předem usmlouvejte cenu.