Tip na výlet: Skryjská jezírka jsou skvost ukrytý nedaleko Berouna
Taťána Kročková
24. 11. 2020
Skryjská jezírka jsou půvabný přírodní útvar na Zbirožském potoce. Najdete je na západní hranici obce Skryje nedaleko od Berouna a jejich návštěva představuje velmi příjemnou procházku. Poklidné místo v lese je právem přírodní rezervací. Na výletě můžete navštívit také zámek Zbiroh či Barrandův památník se zkamenělinami.
Přírodní rezervace Jezírka: Jak vznikla a jaká zde žije fauna a flora
Skryjská jezera vznikla ve skále magmatického původu. Sopečné horniny zvané dacity, z nichž je okolí potoka a jezírek, kdysi dávno popukala. Svislé praskliny daly pak vzniknout průrvě, kterou dnes teče potok a kde jsou k vidění tyto vodní plochy. Na některých místech se utvořil nános kamení a za něj napadal vydatný déšť, který se tam udržel v podobě jezírek.
PR Jezírka byla vyhlášena v roce 1995 a patří k CHKO Křivoklátsko. Důvodem je hlavně paleontologické bohatství a také významné lesní společenství. Samozřejmě zde také můžete potkat různé živočichy, jako je ledňáček, čáp černý a vzácní vodní měkkýši, v čisté vodě se daří i rakům, vrankám a různému vodnímu hmyzu. Rostlinstvo je diverzní, za zmínku stojí třeba krásně žlutá tařice skalní.
Kdo byl vězněn na hradě Křivoklátě? Císař Karel IV. nebo alchymista Edward Kelley!
Co dělat u Skryjských jezírek?
Relaxovat. Ve dnešní uspěchané době je právě toto místo ideální k tomu, aby upracovaný člověk mohl takzvaně “vypnout”. Užívat si atmosféry na krásném místě v čisté přírodě. To je vše, co je třeba, a zároveň je to velice cenný dar. Kdo rád fotografuje nebo maluje krajinu, najde zde spoustu inspirace. Potok v místě mezi jezírky tvoří vodopád tekoucí mezi skalami, všude kolem vás rostou stromy, pod vámi z uhánějící vody ční kamení a na břehu je dokonce malá pláž…
Z respektu k přírodě zde není příliš zvykem vyhazovat odpadky, a tak se i vy chovejte ohleduplně. Když vyjdete za hranice rezervace, můžete i houbařit. Konkrétně na západním svahu kopce Čihátko nebo ve vyšších polohách na Dubinkách. Tam se dostanete po stezce oklikou.
Kudy na Skryjská jezírka, kde zaparkovat a kolik ujdete
Údolím vede modrá turistická značka, po které se můžete vydat ze dvou stran. Na jižní straně u dnes již nefunkčního Podmokelského mlýna je parkoviště a 300 metrů od něj také zastávka autobusů pro ty, kteří nemají auto. Odtud se jde na jezírka asi čtvrt hodiny.
Severovýchodně od jezírek leží samotná obec Skryje. Pokud máte zaparkováno ve Skryjích nebo jste tam zkrátka přijeli a chcete si dát procházku z této strany, dojdete ke Skryjským jezírkům zhruba za hodinu.
Někteří možná také rádi využijí na výletě ke Skryjským jezírkům kemp k přespání. Ten se nachází západně od Skryjí u mlýna Slapnice a najdete tam i restauraci. Odtud vede zvláštní stezka směrem na jezírka, která se pak napojuje na modrou turistickou značku.
Dostupnost Skryjských jezírek
Terén je i není náročný: od jihu je to skoro rovina, ze Skryjí však cesta klesá z kopce. Trochu se můžete zapotit při návratu od jezírek do obce. Jinak vás čeká běžná lesní stezka. Problémem není převýšení na ní, spíše určité překážky.
Rodiče by měli vědět, že nemohou na Skryjská jezírka s kočárkem. Projít s ním stezku je z terénních důvodů vlastně nemožné. Lávka vedoucí přes jezírko ještě vypadá docela dobře, ale na trase se místy přechází potok jen po kamenech či kládách, několik kroků uděláte i po skále. Fyzicky zdatným se podaří projít i s kolem.
Určitě neváhejte zavítat na Skryjská jezírka se psem. Mějte však na paměti, že volně pobíhající pes je rušivý element, obzvlášť v chráněné rezervaci! Pokud máte neposedného pejska, který rád pobíhá, snad bude lepší mít jej na vodítku. Případné bobky přírodě nevadí, ale dalším turistům by mohly.
Obtížně prostupný je les na kopcích, které soutěsku svírají. Svahy jsou prudké; kdo chce vyjít na kopce, musí je obejít a dostat se na příslušné lesní cestičky.
Památník Joachima Barranda. Skryje jsou domovem prvohorních nálezů
V tomto muzeu na vás čekají po návštěvě Skryjských jezírek trilobiti, kterými se lokalita proslavila. Již jsme zmínili, že přírodní rezervace byla vyhlášena mimo jiné jako významná paleontologická lokalita. Skály ve Skryjích a nedalekých Týřovicích obsahují prvohorní zkameněliny tehdy žijících živočichů.
Lépe než u Jezírek je to vidět na nedaleké přírodní památce zvané Skryjsko-týřovické kambrium. Kambrium je termín pro první období prvohor, které bylo zhruba před půl miliardou let a je nejstarší dobou, ze které se zachovaly pozůstatky mnohobuněčných organismů.
Těmto nálezům se věnoval slavný francouzský badatel Joachim Barrande, který se přátelil s obrozenci Palackým a Nerudou. Narodil se v roce 1799 a od roku 1840 se v Čechách věnoval výzkumu prvohorních hornin. V centru obce Skryje dnes stojí Památník Joachima Barranda, kde jsou k vidění všemožné kameny a fosilie prvohorní fauny, z níž nejslavnější je třída trilobitů. Také tam jsou nástroje, které Barrande za svého života používal.
Památník spadá pod rakovnické Muzeum TGM a kromě zkamenělin v něm uvidíte také expozici s předměty z venkovského života a expozici o hradě Týřov, z nějž dnes stojí už jen ruina nad Týřovicemi. Ve sklepě památníku si můžete zahrát na paleontology a najít si v umělé skále trilobita.
Zámek Zbiroh: Ubytování, historická expozice a nejhlubší evropská studna
O osmnáct kilometrů na jih leží město Zbiroh pověstné mezi turisty díky svému zámku. Těm, kteří přijeli autem, určitě doporučujeme také tuto nedalekou historickou památku. Zámek má současnou neorenesanční podobu od přestavby v 19. století. Původně zde od 13. století stál hrad, zámkem se sídlo stalo za Rudolfa II.
Zámek Zbiroh má nejhlubší studnu v Evropě. Čím se ještě dnešní hotel proslavil?
Na zámku Zbiroh si můžete prohlédnout expozici, která zahrnuje jak zámecké salonky, tak také pozůstatky původního hradu. Svou stopu zde nechal také umělec Alfons Mucha, který na zámku za svého života pobýval, a taktéž i zednáři. K vidění jsou také nacistické dokumenty nalezené ve zdejší studně, která je se svými 163 metry nejhlubší v Evropě.
Zámek Zbiroh je zároveň i hotelem, kde si můžete pronajmout pohádkovou komnatu pro romantický víkend. Nebo si zde zařídit rovnou i svatbu.