Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Tip na výlet: Máme 7 důvodů, proč navštívit město Přelouč

Redakce

Redakce

29. 8. 2012

Jedna z nejstarších obcí na našem území si do doby současné přinesla poklidnou tvář. Napadlo vás někdy, proč rychlíky na hlavní trase Praha-Pardubice staví kromě Kolína právě tady a ne třeba v Českém Brodě? Jenprocetovatele.cz vám přináší hlavní lákadla tohoto města.

Přeloučské náměstí, Foto: Vladimír Nešetřil, Jenprocestovatele.cz

Přeloučské náměstí. Foto: Vladimír Nešetřil, Jenprocestovatele.cz

Příjezd na nádraží název ulice Nádražní příliš neohromí. Přelouč je k návštěvníkům mírně odmítavá. Ale již kousek od oprýskané nádražní budovy je první skvost – Divišova vila. Honosný dům z počátku dvacátého století, kde bydlel významný přeloučský rodák, starosta a ředitel cukrovaru František Diviš. Když se k vile otočíte zády, před vámi se objeví podchod, za nímž se nachází vodní elektrárna. Stavba prošla již několika rekonstrukcemi, ale stále ještě dodává do sítě elektřinu.

Centrum města

Pryč ale od řeky, vstupme do města samotného. Na to, že městem vede hlavní železniční trať i hlavní nedálniční transit mezi Prahou a Pardubicemi, je městečko samotné naplněné klidem a takovou tou energií, co známe ze starých westernových filmů.

Jen pár kroků zbývá ujít ulicí Nádražní a plynule pokračujeme ulicí Hradeckou. Tu již nemusíme opouštět až do jejího konečného bodu. Okolo ní je totiž náměstí Václavské (se sochou svatého Václava), náměstí Pernštýnské a poklidným tempem pokračuje až k náměstí Masarykovu. Za náměstím se mění v ulici Pražskou a pokračuje k největšímu přeloučskému kruhovému objezdu (kolem Sokolovského náměstí).

Rošt

Kdo kdy projížděl Přeloučí přes tamější největší kruhový objezd, jistě zpozoroval podivnou železnou konstrukci. Mnohé z nás pak napadla otázka, cože to je za podivnou železnou obrovitost? Odpověď je jednoduchá – jde o znázornění znaku města Přelouče. Tím znakem je černý rošt ve zlatém poli, atribut sv. Vavřince, patrona opatovického kláštera, jemuž byla Přelouč v roce 1086 knížetem Vratislavem II. věnována. Tato darovací listina je zároveň důkazem, že jde o jednu z nejstarších obcí v regionu.

Masarykovo náměstí

Vraťme se nyní na Masarykovo náměstí. To je totiž z hlediska památkové turistiky  asi největším lákadlem. Je zde k vidění morový sloup s Janem Nepomuckým, který je však od jara do podzimu skryt mezi stromy a tůjemi, takže je poněkud obtížné ho vyfotit. Velkou dominantou náměstí je budova základní školy s nápisem Chlapecká škola. Je to původně budova radnice, k níž byla později připojena chlapecká i dívčí škola. Hned vedle je budova Občanské záložny, v níž v současnosti sídlí banka, ale jejíž vzhled připomíná spíše zámek.

Černý rošt je znak města. Foto: Vladimír Nešetřil, Jenprocetovatele.cz

Černý rošt je znak města. Foto: Vladimír Nešetřil, Jenprocetovatele.cz

Součástí náměstí jsou barokní domy s podloubím ze 17. a 18. století. Za budovou základní školy je kostel sv. Jakuba Staršího, jehož jméno je spjato s pálením knih páterem Koniášem.

Ve městě najdete nedaleko hlavní třídy židovský hřbitov, případně Račanský rybník, který vás mile překvapí množstvím ryb a rybiček. Na obou místech opět pocítíte dotek klidu a pohody.

V okolí města

A komu nestačí procházka městem, může vyrazit do nedalekého okolí. Jen pár kilometrů od města samotného se totiž nachází Semínský přesyp (národní přírodní památka) a jeden z mála akvaduktů na našem území. Pokud vás na cestách zastihnou horka, zchladit se můžete v Labi nebo lépe v nedalekých rybnících Mělice a Buňkov, vyhlášených to koupacích lokalitách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na výlet: Máme 7 důvodů, proč navštívit město Přelouč