Tatranské letovisko Zakopane a okolí. Ráj pro všechny příznivce aktivního odpočinku!
Rhiana Horovská
15. 3. 2023
Poznejte polské nejvýše položené město a hlavní město zimní zábavy – Zakopane. Aktivit je tam k dispozici tolik, že k jeho poznání snad ani jedna dovolená nestačí. Čekají vás sjezdovky, trasy pro běžky a pěší turistiku i nějaká ta městská zábava a moderně historické památky. Velká popularita místních turistických stezek a atrakcí má samozřejmě svá úskalí. Řadu z nich obejdete návštěvou města mimo sezónu.
Jakou má Zakopane historii?
Raná podoba Zakopaného je prvně doložená v 17. století – hlavně tamní louka zvaná Zakopisko. V roce 1676 se zde eviduje 43 obyvatel, do 19. století přibylo dost obyvatel, aby se dala obec pokládat za městečko. Důvodem největšího rozvoje byla v té době těžba kovů. Zakopane to dotáhlo dokonce na největší důlní centrum Haliče, velmi atraktivní bylo pro nově příchozí také svým horským ovduším. Nějakou dobu tam dokonce byly i lázně.
Koncem 19. století spojili Zakopane s blízkými městy železnicí. V raném 20. století narůstá popularita jižních končin města k lyžování. Ve 20. letech tu proto vznikají skokanské můstky, ve 30. i lanovka. K roku 1930 se uvádí 60 000 turistů, hlavně lyžařů. K Zakopanému se pojí i jedna zajímavost z válečné doby, kterou je jednání NKVD a Gestapa v roce 1940, jež se zde konalo. Za druhé světové války sem také nuceně přesídlily stovky vězňů koncentračního tábora, kteří museli pracovat v zakopanském kamenolomu. Od druhé poloviny 20. století je nejvýznamnější pro město cestovní ruch.
Krakov je nejhezčí město Polska. Vychutnejte si noční život, nakupování i památky
Architektura typická pro Zakopane – co vidět za památky?
Prvního kostela se těžařská osada dočkala až roku 1847. Jedná se o dřevěný kostelík Panny Marie Częstochowské a sv. Klementa. Ke konci století následoval velkolepější novorománský chrám Svaté Rodiny a jezuitský kostel Panny Marie Pomocné. K rázu města a krajiny nutně přispívají také cenné kaple a několik klášterů.
Přestože není Zakopane historické město, může se rozhodně pyšnit architekturou, která stojí za vidění. Jedná se o unikátní goralský lidový architektonický sloh, který významně rozvinul architekt Stanisław Witkiewicz. Styl má své reprezentanty samozřejmě i jinde než v Zakopaném. Co se však týče těch, které můžete vidět právě ve městě, patří k nim například Villa Pod Jedlami. Právě soukromé vily, některé dřevěné, jsou v Zakopaném největším architektonickým dědictvím. K prohlédnutí jsou jen zvenčí, ale ve městě se nachází celé muzeum, které se věnuje právě zakopanskému stavitelskému umění.
Muzea v Zakopaném – co dělat ve městě, když prší
Když chcete trávit v Zakopaném dovolenou s dětmi, prohlížení si domečků asi nebude úplně uspokojivá zábava. Soustředit byste se měli na fyzickou aktivitu a hory. Než se k nim však dostaneme, dokončeme ještě pro úplnost atrakce v městské zástavbě. Zakopane má hned několik muzeí a dalších turistických zajímavostí.
Zábavná atrakce, která se v současnosti nachází na prvním místě žebříčku webu Trip Advisor, je Be Happy Museum. Umělecký projekt má na svědomí barevné a správně ulítlé místo, kde se soustředí spousta neotřelých příležitostí se vtipně vyfotit. Přistupte blíže a projděte se mezi desítkami zavěšených banánů nebo si třeba pohlaďte jednorožce – a co takhle se zahrabat do pěnových marshmallows? K veselým muzeím tu patří také muzeum plyšových medvědů či muzeum voskových figurín.
Abyste se trochu uklidnili, můžete navštívit Muzeum oscypka – tedy tradičního tatranského sýra, expozici věnovanou spisovateli Kornelu Makuszyńskému nebo Přírodní muzeum Tatranského národního parku. V Zakopaném se také nachází galerie moderního umění. Na to, aby se děti mohly aktivně vyřádit, má Zakopane zoopark. Kromě setkání se zvířátky tu na děti čeká i hřiště. Park Harnasia zase nabízí kupříkladu lezeckou stěnu, pontonovou skluzavku a řadu naučných interaktivních vychytávek. Další zábavní park se nachází pod Gubałówkou – tam najdete ruské kolo, střelnici a další atrakce spíše pouťového typu.
Pořád jsme nevyčerpali všechny možnosti. Co takhle si užít v Zakopaném aquapark? I když třeba neholdujete tobogánům jako vaše děti, a není úplně vedro, můžete se aspoň naložit do geotermálního bazénu a trochu si zarelaxovat.
Kde a jak můžete v Zakopaném lyžovat?
Zakopane Polsku lyžováním vydělává významnou měrou. Nížinná část města leží v nadmořské výšce 800–1000 metrů nad mořem, taterské vrcholy na kraji katastru mají některé přes 2000 metrů. Proto bývá v Zakopaném velmi chladné klima a sníh dlouho vydrží. Navíc je tato oblast výjimečně slunečná, takže celkově, když si chráníte oči, zalyžujete si hezky. Zakopane je se svou více než stoletou tradicí dokonce kolébkou polského lyžování.
Jaké jsou tedy v Zakopaném sjezdovky? Lyžování se odehrává na severní straně města, samozřejmě mimo národní park, pod horou zvanou Gubałówka. Můžete si však sjet také svah u hranice národního parku poblíž ulice B. Czecha. Sečteme-li možnosti lyžování katastru Zakopaneho i spádové oblasti, je to dohromady sedm lokací, z nichž má každá několik vleků či lanovek a sjezdovek. Spektrum převýšení a délek je tu opravdu široké.
Turistika v Zakopaném – cesty po oblíbených horách
A co přírodní krásy Zakopaného? Kam na výlet, když si chceme vyšlápnout do hor? I ti, kterým se tolik šlapat nechce, mají možnost prohlédnout si panorama z výšky. Gubałówka je vybavená lanovkou, a Kasprowy wierch taktéž. Tatranské výhledy však mnoha dobrodruhům stojí i za fyzickou námahu. V Zakopaném začíná několik severojižních turistických značek, které vás vezmou hluboko mezi hory. Tam je možné napojit se kolmo na fialovou nebo pokračovat na jih a na Giewont. Některými směry se však kvůli sezónním uzávěrkám vydat nesmíte. Aktuálně se to týká červené mezi Giewontem a Grzybowcem.
K oblíbeným cílům pro ty, kteří se fakt nebojí ujít pořádnou štreku, patří v Tatrách nad Zakopaným Morskie oko. Jedná se o jedno z jezer asi 20 km od města, v nejjižnějším polském výběžku u hranic se Slovenskem. Blíže chodí turisté na zmiňovaný Wielki Giewont či na Kasprowy wierch. Ten má sice lanovku, ale stejně si k ní musíte dojít. Něco, na co v Česku nejsme zvyklí, jsou kláštery vysoko v horách – albertinský konvent lze například minout cestou mezi Kuźnicí a Kalatówkami.
Další sportovní příležitosti v okolí Zakopaného: běžky, brusle a jiná zábava
Stále jsme neskončili. Když už lyžujete v severních končinách Zakopaného, bobová dráha ve výšce 1050 metrů nad mořem je pro milovníky vysoké rychlosti skoro nutností. Na tom samém kopci si lze v letní sezóně užít také lanové centrum. Mimo téma sportu, rozhodně však geograficky relevantní je Kraina Światła, také se nacházející poblíž. Je to nejvýše položená světelná expozice v Polsku nejen s kouzelně vypadajícími světélky, ale i se sochami. Bývá k vidění každou zimu.
Na opačném konci města, pod vrcholem s názvem Krokiew, se nachází velký sportovní areál a stadion, směrem do hor pak také skokanský areál. Dětem se bude líbit zimní zábavní park Snowlandia se sněhovým bludištěm, sněhovým hradem a dalšími atrakcemi, z jejichž originality vás zamrazí.
Také se dá v Zakopaném bruslit, běžkovat, v létě skýtá město možnosti cyklistiky i ježdění na koních… Zkrátka spousta sportovního vyžití pro velké, malé i střední.
Jaké zažijete v Zakopaném akce?
Naprosto charakteristický je pro Zakopane festival horalské kultury. Jakožto středisko oblasti, kde žije polské horské etnikum Goralů, si město klade každé léto za cíl oslavit místní folklor. Z velké části je však festival slavností různých jiných horských kultur – lidé se sjíždějí z celého světa a kolektivně se účastní veselí i soutěže o zlatou sekerku valašku, které se zde říká ciupaga.
Ve městě se koná více takovýchto ročně se opakujících festivalů. Je to například přehlídka artových filmů, jazzové jaro, festival varhanní hudby či festival literatury. V prosinci ožívá Zakopane trhy, které jsou náležitě stylové. Řada lidí také přijede, aby oslavili v Zakopaném Silvestra – město má jak přírodu, tak i noční život, takže to může stát za to. Otázkou je samozřejmě dopad na tamní životní prostředí. Jakožto pořádné město má Zakopane celoročně také spoustu menších událostí, ať už kulturních či sportovních.
Zdroje:
Mapy.cz, Trip Advisor, Zakopane.pl, Polsko.travel, Vlk na cestách, RegionTatry.pl