Tanvaldský Špičák: Lyžování, traily i výhledy u samotné brány Jizerských hor
Rhiana Horovská
10. 1. 2023
Hora Špičák v Jizerských horách má co nabídnout v létě i v zimě. Nachází se navíc v lokalitě velmi bohaté na podobné zážitky. Zajímá-li vás horská turistika a sport v Libereckém kraji, určitě jste o (Tanvaldském) Špičáku slyšeli. Štěstí každopádně přeje připraveným. Kudy je nejpohodlnější cesta nahoru? Kde zaparkovat a kde se najíst? Pojďme si shrnout všechno, co je třeba vědět.
Kudy k Tanvaldskému Špičáku autem a veřejnou dopravou
Tanvaldský Špičák (nadmořská výška 812 m. n. m.) je jednou z výrazných a populárních hor Tanvaldské vrchoviny v Jizerských horách. Oficiálně se podle map nazývá jen „Špičák”, ale jsme zvyklí jej specifikovat oproti jiným českým horám stejného jména. Hora se nachází na katastru města Tanvaldu na jižním konci pohoří. Bezprostředním sousedem Špičáku je Malý Špičák (678 m. n. m.)
Na severu přiléhají k masivu Tanvaldského Špičáku Albrechtice v Jizerských horách, ze západní strany Jiřetín pod Bukovou a Smržovka. Tyto vesnice sice od hory dělí říční údolí, ale vzdušnou čarou představují rychlý přístup. V Jiřetíně se nachází vlaková zastávka Tanvaldský Špičák na lince do Josefova dolu. Některé trasy jsou lépe přístupné z albrechtických autobusových zastávek na cestě hned pod svahem. I Tanvald samozřejmě disponuje dobrou infrastrukturou.
Motoristé mají pod jižním svahem Tanvaldského Špičáku parkoviště a z té severní strany hned několik parkovišť. Přístup od Albrechtic je populární také kvůli tomu, že na této straně leží skiareál, bikepark i jiné turistické atrakce. Navíc se odtud lze vydat i na další kopce a hory. Teď si ale řekněme, kudy na samotný Špičák.
Pěšky na Špičák – turistické trasy ze všech směrů
Na Tanvaldském Špičáku turistika kvete, a není se čemu divit, pokud si tam chcete vyjít také. Od výše jmenované vlakové zastávky se můžete vydat po žluté turistické značce přes most. Ta však dále vede na sever do Albrechtic, takže je třeba napojit se po chvíli na zelenou. Takto lze vyjít na vrchol za hodinu a čtvrt nebo méně, trasa má něco přes dva kilometry. Samotná zelená má začátek u nádraží Jiřetín pod Bukovou a vystoupením z vlaku už zde si cestu zase tak moc neprodloužíte. Stoupání je ke konci prudší, což je však vzhledem k názvu hory logické.
Nějaké ty chodníčky vedou i o kus dále pod dvěma vleky a lanovkou. V létě, kdy se nejezdí, můžete tuto cestu od lyžařského parkoviště vyzkoušet. Pokud si uděláte u paty hory malou zacházku, můžete si prohlédnout albrechtický kostel z 18. století a hřbitov. Tudy to však nevede až nahoru. Budete muset buď krkolomně lézt po sjezdovce, nebo se kolem občerstvení Pod Lanovkou napojit na zelenou, případně se nechat srazit cyklistou na trailu bikeparku (nedoporučujeme!).
Tak kudy ještě můžeme jít, aby to bylo pohodlné? Z Albrechtic vede modře značená trasa s názvem Tanvaldský okruh. Svah je na této straně poměrně mírný. Po modré a pak po východním konci dříve zmíněné zelené se do cíle dostanete ani ne za hodinu. Vede tu silnička, kudy se sice bez povolenky s autem nesmí, ale kolo nebo kočárek tudy vytlačíte. Kdybyste z modré nesešli, zavede vás na Malý Špičák a pak do čtvrti Horní Tanvald k parkovišti. I zde někteří výletníci začínají svou túru k vrcholu – s převýšením rovněž celkem pohodlným. Ještě jednou alternativou je například kombinace startu od tanvaldské ulice Polní s napojením na zelenou.
Mimo lyžařskou sezónu se také můžete dostat na Tanvaldský Špičák lanovkou. Ceník vychází vstříc cyklistům a rodičům malých dětí – kola a kočárky se přepravují zdarma. Lanová dráha je v letním období aktivní o víkendech a jezdí v půlhodinových intervalech.
Po výstupu vás čeká na Tanvaldském Špičáku rozhledna i občerstvení
Turistické chalupy Tanvaldský Špičák má už od konce 19. století. Tehdy byly na hoře pozemky několika majitelů. Čtyři vlastníci pozemků se díky množství horských turistů dohodli a postavili chatu, kde prodávali pivo. Zanedlouho se objevil další tým, který této první boudě začal konkurovat. Poptávka však byla čím dál větší. V roce 1904 tu vznikla pořádná horská chata, která však brzy vyhořela. Albrechtická subsekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory tu pak dala úspěšně vystavět rozhlednu dokončenou roku 1909, jež existuje dodnes. A při rozhledně vznikla nová horská restaurace.
Za 40 korun se dostanete na jednu z nejznámějších rozhleden v Jizerských horách. Pokud není zrovna zima, má rozhledna Tanvaldský Špičák otevírací dobu od 10:00 do 17:00 hodin. V létě je otevřeno každý den, v jiné měsíce bývají dny návštěvní doby omezené. Na jaře letošního roku se vyhlídková věž rekonstruovala. Restauraci můžete navštívit i v zimě, otevírací doba je podobná. Jsou tu i možnosti ubytování včetně pronájmu celé chaty.
Kam na chatu na silvestra? Přinášíme 5 tipů na horské chalupy
Na víkendovém nebo delším pobytu turista samozřejmě ocení i pohoštění na pohodlnějším místě. Kde jinde jsou v okolí Tanvaldského Špičáku restaurace a možnosti ubytování? Dole je toho spousta. Albrechtice skýtají spoustu apartmánů a chat, a v lyžařském areálu nesmí chybět občerstvení. Na půl cesty svahem se nachází bistro Pod Lanovkou. Přístup od Tanvaldu je méně „civilizovaný”, ale můžete se vyspat v tom či onom penzionu u parkoviště Pod Špičákem.
Zimní Tanvaldský Špičák: Skiareál jako nikde jinde v Jizerkách
Neopomeňme tu možná největší atrakci Tanvaldského Špičáku – lyžování. Zdejší lyžařské středisko je největší v celých Jizerských horách. Spadá pod ně přes 8 kilometrů sjezdovek, kterými se můžete na svých nebo půjčených lyžích povozit. Lyžaři mohou jezdit nahoru jednou ze dvou lanových drah či jedním z pěti vleků.
Sjezdovky mají průměrnou délku 909 m – mnohé mají přes kilometr, jiné jsou podstatně kratší. Většina je klasifikovaná s lehkou obtížností. Nejvíce náročná trať Slalomák do rukávu nese označení střední-těžká. Na lehké sjezdovce s názvem Zalomená nabízí areál Tanvaldský Špičák noční lyžování. Jezdit se dá, i když moc nenasněží – na všech tratích fungují výkonná sněžná děla.
Králický Sněžník: Střecha Evropy, aktivity pro děti i proslulé lyžování
Letní adrenalin na svazích Tanvaldského Špičáku – půjčovna kol a sjezd
Komu chybí v létě sjíždění kopců, ať navštíví na Tanvaldském Špičáku bikepark. Ceník lanovky, která vás s kolem vyveze, je zvýhodněný oproti běžným cestám nahoru lanovkou. Něco však asi ještě necháte v půjčovně. Základna bikeparku se nachází pod lanovkou číslo 1 u parkoviště a penzionu Krmelec. V zimě tu máte po ruce také půjčovnu lyží.
Aby cyklotrasy Tanvaldský Špičák geologicky a biologicky nezruinovaly, je třeba se jich držet. Bikepark vystavěly Lesy ČR, a vlastně tím vložily do jeho budoucích návštěvníků velkou důvěru. Ani vy se však nezničte. Traily naštěstí nejsou dělané jen pro šílené akrobaty, měly by je zvládnout i zkušenější děti. Modrá i červená trasa se řadí ke středně obtížným, černá je těžší. Nezapomeňte si vše nastudovat na turistickém webu Ski Jizerky.
Špičák a okolí je na dlouho. Zkuste například tato místa!
Stejně jako Špičák, Jizerské hory obecně poskytují turistům zimní i letní outdoorové zážitky. A chcete-li to prostřídat i s nějakou tou kulturou nebo zkrátka něčím trochu jiným, možnosti tu určitě jsou. Můžeme si některé vyjmenovat:
- muzeum výroby hraček v Jiřetíně
- inline dráha Albrechtice v Jizerských horách
- Riedlova vila v Desné – muzejní prostory s pěknou architekturou
- zámeček Smržovka
- vyhlídka Finkenstein nad Smržovkou
- muzeum místní historie Josefův Důl
- vodopády v Josefově Dole
- vodopády na Černé Desné
- arboretum a rozhledna Černá studnice
- Muzeum Cimrmanovy doby Kořenov–Příchovice
Zdroje:
Mapy.cz, Tanvaldský Špičák, Ski Jizerky, České hory, Liberecký kraj, Kudy z nudy, Výlety s prťaty, Wikipedia