Tajemná místa v Čechách. Kde vám bude běhat mráz po zádech
Martina Mádlová
13. 2. 2020
Určitě jste měli alespoň jednou v životě takový ten „divný pocit“, kdy vám přeběhne po zádech mráz, naskočí husí kůže a vy najednou víte, že na místě kde právě teď jste, vůbec nechcete být. I když nás taková místa děsí, zároveň jsou i velmi lákavá. Člověk chce odhalit jejich tajemství, zjistit, co je na nich tak zvláštního a zda se legendy, které se s nimi často pojí, zakládají na pravdě. Dnes jsme se vydali na tajemná místa v Čechách. Pojďte se podívat s námi.
Tajemná místa v Čechách na vás již čekají
V České republice je nejedno místo, které je zakryto rouškou tajemství, záhad a mystérií. Některá jsou přímo nabitá energií, ať už pozitivní či negativní. Více vnímaví jedinci jsou taková místa schopni vycítit okamžitě. Je mnoho míst, která jsou spojena s neštěstím a tragédiemi a některá skrývají záhady, které se dosud nikomu nepodařilo objasnit.
Tajemné Kounovské řady. Jedná se o keltskou památku či mimozemské dílo?
1. Hagenovo šílenství
Lom Amerika je krásné a hojně navštěvované místo ve Středních Čechách. Ne každý, kdo sem přijíždí, zná děsivé tajemství, které je s tímto místem spjaté. Opuštěné lomy mezi Karlštejnem a Mořinou lákají na svou krásu, průzračně čistou vodu i nedotčenou přírodu. Také zde ale stále žije tajemná pověst o přízraku německého vojáka Hagena, který v roce 1945 nalezl úkryt ve zdejších jeskyních jako jediný, kdo přežil útok ozbrojenců. Dlouhé měsíce se ukrýval v labyrintu podzemních chodeb. Čas strávený ve tmě, vlhku a tichu se na něm postupně začal podepisovat a on zešílel. Aby přežil, kradl horníkům jídlo. Podle pověstí začal zoufalý voják nenávidět každého vetřelce, který přicházel ze světa, kam on jít nemohl. Nešťastník měl žít ve 3. patře západní části komplexu štol u lomu Malá Amerika. Nedaleko, na křižovatce nad jezírkem, visí staré důlní zařízení (kovový gong). Kdo na něj podle legendy 3x zazvoní a zavolá „Hagene, přistup blíž“, dalšího dne se nedožije.
2. Jeskyně Býčí skála
Také strašidelná místa na Moravě jsou velkým lákadlem pro mnoho turistů. V Moravském krasu severně od města Brna je to jeskyně Býčí skála. Je unikátní už jenom svou délkou, protože se jedná o nejdelší jeskynní systém v České republice a dosahuje délky až 13 kilometrů. Dříve byla jeskyně částečně přístupná, ale dnes je uzavřená neprostupnými železnými mřížemi. I tak se ale dovnitř můžete podívat. Její provozovatelé pořádají pravidelně Dny otevřených dveří. V roce 1872 tu byly objeveny hliněné nádoby, bronzové sošky, zbraně, šperky ze zlata a mnoho lidských a zvířecích kostí. Ohromný objev učinil archeolog Jindřich Wankel. Údajně tu bylo pohřbeno přes 40 lidí a měli všichni zemřít násilnou smrtí. V lebkách měli hluboké rány a v žebrech hroty šípů. V tomto místě se většina lidí necítí dobře. Přepadají je zde tísnivé a mrazivé pocity. U citlivějších jedinců i stav na omdlení. Aby také ne, když tato jeskyně pamatuje tolik smrti. Negativní energie tu musí být opravdu obrovská.
3. Tajemný Branišovský les
Branišovský les také zvaný jako Bor je jedno z tajemných a strašidelných míst jižních Čech. Nachází se na jihozápadě od Českých Budějovic a ukrývá v sobě mnoho děsivých záhad a historek. Vyprávějí je ti odvážlivci, kteří do lesa vstoupili nebo vojáci, kteří zde dříve sloužili. Většinou se shodují v tom, že se zde ozývají zvláštní melodie, mužský pronásledující hlas, hlasité kroky a pak i obrys mužské postavy v černém plášti, klobouku na hlavě a svítícíma očima.
Kdysi zde stávala osada, kterou lemovala úzká cesta, po které se došlo do dalších vesnic. Všude okolo se nacházely hluboké bažiny, kde se mnoho lidí rozhodlo ukončit svůj život nebo do nich spadli nešťastnou náhodou. Dokonce zde stával i strom oběšenců, který jako by naváděl člověka, aby na něm svůj život ukončil. Obyvatelé nakonec větev stromu preventivně odřízli, ale dodnes se prý v jeho blízkosti ozývá v hlavě hlásek, který se snaží kolemjdoucí přesvědčit, že má právě zde ukončit svůj život.
Další svědectví o tajemném Boru vypráví o časových posunech, mizejících postavách, pocitech brnění v těle, či prapodivných siluet na fotografiích. Asi není divu, že v tomto lese moc houbařů nepotkáte. Zato ale stále láká nadšence, kteří se zajímají o paranormální jevy v ČR.
4. Tajemný hřbitov v Noutonicích
Malý hřbitov u Noutonic děsí místní už po dlouhá léta. Lidé, kteří ho navštívili, se setkali s mnoha různými jevy, které si nedovedou nikterak vysvětlit. Objevuje se zde světélkující mlha a podivný vítr. Jdou zde slyšet různé podivné zvuky, které s okolním světem nemají nic společného. Lidé popisují i tajemné kroky za zdmi hřbitova. Tyto věci jen potvrzují místní pamětníci. Mezi lidmi kolují příběhy o světélkující mlze, pohybujících se hrobech, míhajících se stínech apod. Podle nich asi nemohou někteří mrtví najít svůj klid, jen nevědí, kteří to jsou. Snad přízrak mrtvé hraběnky? Nebo dokonce tzv. skrčenci, kteří zde byli pohřbeni již v pravěku. A také je tu urozená dáma Barbara Dlauhovesky von Langendort. Její rod zde má hrobku. Zemřela velmi tragicky, kdy i se svým koněm spadla ze skály (nebo možná skočila) a zabila se. Tyto duše prý nikdy nenajdou svůj klid a často se objevují na místech, které mají něco společného s životem a smrtí. Možná je to právě nešťastná hraběnka, která uvízla někde mezi bytím a nebytím a nyní se zjevuje na noutonickém hřbitově.
6. Hrad Houska a brána do pekel
Hrad Houska patří k velmi děsivým místům v ČR. Dodnes není přesně známo, proč byl hrad postaven právě zde nedaleko Máchovo jezera, na místě, které nemá žádný zvláštní význam, nejsou zde důležité stezky a nebyl ani hradem královským. Navíc byl postaven v naprosté pustině bez zdroje vody. Co je ještě zvláštnější a děsivější je to, že byl postaven tak, jako by měl něco chránit, něco, co se za žádnou cenu nesmí dostat ven. Podle legend byl hrad postaven na skále, ve které byla brána do pekel. Nad touto průrvou stojí hradní kaple a její výmalba nemá ve světě obdoby.
Hlavním motivem je levoruká lukostřelkyně, která není ani člověk a ani zvíře. Je něco mezi tím. Míří šípem na člověka. V dřívějších dobách byli lidé, kteří používali levou ruku, vždy označováni za něco divného a zvláštního, jako něco, co poslal na svět sám ďábel.
Podle legendy se brána pekel jednoho dne otevřela, když pukla skalní stěna a začali vylézat démoni a ďáblové. Otvor se podařilo zasypat až po třech letech těžké práce a nad tímto místem byla ještě pro jistotu postavena právě hradní kaple. V podzemí hradu by měly být pohřbeny kostry „nelidí“ a zvláštních věcí. Dokonce i samotné pojmenování hradu „Houska“ má svůj význam. Pochází prý z keltského výrazu „gosca“, což znamená brána. I dnes se stává, že návštěvníkům hradu se začne z ničeho nic dělat nevolno, omdlí nebo mají pocit, jako by je něco omamovalo.
V Bosně byla objevena největší pyramida na světě. Záhadná stavba léčí tajemnou energií
6. Panenský Týnec
Ne všechna tajemná a mystická místa musí být spojena s nějakou negativní energií a zlem. V Panenském Týnci se bát nemusíte. Je to staré městečko, které založili páni ze Žerotína ve 13. století. A z této doby pochází obrovský a bohužel nedostavěný gotický chrám, jehož magická síla je stále skrytá v mohutných kamenných zdech. Toto místo je označováno jako nejsilnější a nejmystičtější v České republice. Ve zdejších prostorách naměřil známý psychotronik Stanislav Brázda pozitivní zónu číslo 8. Ta je nejsilnější a uzdravující. Na toto místo by měli jezdit hlavně lidé, kteří trpí depresemi a mají sklony k sebevraždě. Ale cestu sem můžete doporučit všem. Nedostavěný gotický chrám má úžasnou atmosféru a stojí za návštěvu.