Kdo by si nechtěl přivést z dovolené nějaký hezký suvenýr, který bude připomínat příjemně strávené chvíle v zahraničí. Až si ale ze svého pobytu budete chystat domů, přemýšlejte nad tím, co si přibalíte do zavazadla. Některé suvenýry se totiž nesmí vyvážet vůbec a jiné jen na povolení.
Pokud se chystáte na exotickou dovolenou mimo EU, měli byste vědět, jaké suvenýry můžete ze země vyvézt. A pozor! Už jen nákup takových suvenýrů vás může vyjít draho a vyloučené není ani vězení. Mohou být vyrobené z chráněných druhů živočichů nebo rostlin (slonovina, mušle, hvězdice).
Všechny nekontrolované obchody s ohroženými druhy zvířat a rostlin je zakázaný a pohyb takových suvenýrů reguluje mezinárodní smlouva CITES. Smlouva reguluje mezinárodní obchod s více než 30 tisíci druhy živočichů a rostlin. Takřka s 900 druhy je zakázáno obchodovat vůbec.
Rizikové suvenýry
Následující suvenýry jsou někde povolené a jinde zakázané. Zjistěte si tedy, jak je to v zemi, ve které se nacházíte:
- mušle,
- kaviár,
- kožešiny z kočkovitých šelem,
- slonovina,
- šperky a doplňky z želvoviny,
- produkty tradiční čínské medicíny,
- výrobky z hadí kůže,
- korály,
- orchideje, často i včetně sazenic.
Suvenýry v zemích EU
V zemích Evropské unie obvykle problémy nebývají a můžete si koupit takřka bez omezení vše, co chcete a dovézt si to domů. Nesmí se samozřejmě jednat o chráněné zvíře, rostlinu nebo třeba korály. Na pobřeží Středozemního moře žije mnoho ohrožených druhů, které jsou v mezinárodní úmluvě CITES uvedené pod zvláštní ochranou označené typem A – nejvzácnější. Spadají sem suchozemské želvy, medvědi nebo vlčí trofeje. Chráněné jsou i další druhy s označením B – je možné s nimi obchodovat. To mohou být různé druhy mušlí a korálů, které si můžete koupit a dovézt do České republiky. Nesmíte ale ztratit doklad prokazující koupi.
FOTO: 10 nejkrásnějších pláží Itálie, které byste měli navštívit
Výjimky
V některých zemích se můžete setkat s různými výjimkami. Z Řecka nesmíte vyvážet starožitnosti a umělecké předměty bez povolení. Také v Bulharsku musíte mít povolení při vyvážení starožitností a opatrní buďte i s drahými kovy a kameny.
Rizikové suvenýry z dalších zemí – přehled
Mimo země EU jsou už omezení často větší a je jich víc. Každá země má jiná pravidla pro vývoz předmětů, rostlin a zvířat.
- Chorvatsko, Turecko – lastury, šperky z želvoviny, slonovinové sošky
- Egypt – jakékoliv mořské přírodniny (mušle, korály a další kousky), výrobky z želvích krunýřů (dmychadla, hřebeny, šperky)
- Turecko – jakékoliv přírodniny (lastury, mlži, kameny či rostliny)
- Rusko – kaviár (nad 125 g a bez povolení), kožešiny kočkovitých šelem, vlků a medvědů
- Jižní Amerika – živí papoušci nebo peří z papoušků, orchideje (především sazenice), výrobky z vlny lamy vikuňa, výrobky ze vzácného dřeva, kaktusy
- Karibik – tvrdé korály, výrobky z želvích krunýřů, mušle
- USA – medvědí a rysí kožešiny, výrobky z peří divokých ptáků, výrobky z hadích a ještěřích kůží, suvenýry z mrožů a vorvaňů
- Afrika – suchozemské želvy, výrobky z želvích krunýřů, chameleoni, ještěři, tvrdé korály, kožešiny zvířat, sukulenty
- Asie – výroky z hadí a ještěří kůže (bez povolení), výrobky ze slonoviny, produkty tradiční čínské medicíny, která obsahuje ohrožené druhy rostlin nebo zvířat, motýli, produkty z peří rajek, výrobky z vlny tibetské antilopy čiru (Indie), velrybí maso (Japonsko)
Chystáte se do Ameriky? Podívejte se, jak si cestu co nejvíce usnadnit
Co si můžete dovézt?
Předmětů, které si ze zahraničí dovést nesmíte, pokud nechcete riskovat velkou pokutu nebo vězení je opravdu hodně. Proto vypracovalo Ministerstvo životního prostředí přehledný seznam, který vám pomůže v orientaci. Nemusíte se bát, že je všechno zakázané. Některé věci si můžete dovézt domů bez obav. Jsou to tyto:
- kaviár z jesetera – max. 125 g na osobu,
- dešťové hole z kaktusů – ne víc jak 3 kusy na osobu,
- těla mrtvých koníků – ne víc jak 4 kusy na osobu (pozor ve Francii, kde je mořský koník chráněn a zapsán mezi ohroženými druhy),
- výrobky z krokodýlů mimo masa a trofejí z lovu – ne víc jak 4 kusy na osobu,
- krunýře želvy obrovské – ne víc jak 3 kusy na osobu (nesmí přesáhnout 3 kg).