Menorca (katalánsky Minorca) je relativně velký ostrov ve Středozemním moři nedaleko břehů Španělska. Vnitrozemí je plné zeleně, pláže Menorcy jsou přirovnávány k těm karibským. Mezi její nejtajemnější památky patří prastaré monolitické monumenty podobné těm v Británii. Ze středověku zase pochází vyhlášená Koňská stezka, po které se můžete vydat podél pobřeží.
Menorca a Mallorca
Ostrov Menorca patří do španělského souostroví zvaného Baleáry, kde je co do velikosti druhý nejrozlehlejší. Podle toho také pochází její název. Menorca, v katalánštině zvaná Minorca, pochází z latinského Insula Minor, tedy „menší ostrov“. Tím „větším ostrovem“ je pak o něco známější ostrov Mallorca a obdobně slavný je také baleárský ostrov Ibiza.
Jak se mluví na Menorce?
Menorca má na délku 50 km a na šířku 19 km, rozlohou jde o 12. největší ostrov v celém Středozemním moři. Největšími městy jsou Ciutadella de Menorca a Mahón (katalánsky Maó) na protilehlých koncích ostrova, ve kterých žije většina obyvatel Menorcy. Každé z měst má téměř 30 tisíc obyvatel. A ačkoli na ostrově hojně zaslechnete španělštinu, obyvatelé Menorcy mluví tradičně katalánštinou.
Záhadné monolitické stavby na Menorce
Nejstaršími a nejzáhadnějšími památkami na Menorce jsou prehistorické megalitické monumenty z dob prvního osídlení ostrova v době bronzové a železné. Ty se dělí na dva typy. Starší jsou komplexnější stavby z navršených kamenů a říká se jim naveta. Některé z nich sloužily k bydlení, jiné zase jako pohřební komory. Nejslavnější z nich je Naveta d’Es Tudons nedaleko Ciutadelly na západě ostrova. Ke pohřebním rituálům se používala zhruba před třemi tisíci lety, archeologové v ní nalezli pozůstatky minimálně stovky osob, bronzové náramky a keramické knoflíky.
Slavné tauly na Menorce
O něco mladšími památkami jsou pak výhradně jen na Menorce monumenty zvané taula, které ze všeho nejvíce připomínají slavné megality z Británie typu Stonehenge. Lidé z tzv. Talajotické kultury je začali stavět kolem 5. století před naším letopočtem a jejich účel dodnes zůstává záhadou. Jen pro zajímavost: sloužit mohly k astronomickým zkoumáním, náboženským slavnostem ale i léčivým rituálům. Tauly stojí jsou po celé Menorce.
Středověká Koňská stezka pro pěší turistiku na Manorce
Pokud milujete pěší turistiku, můžete k prozkoumání ostrova využít historickou Koňskou stezku – Camí de Cavalls. Nebo tedy alespoň nějakou její část, neboť je dlouhá 186 km a vede kolem celého pobřeží Menorcy. Její jednotlivé úseky měří 6 až 14 km a vždy začínají a končí u nějaké obce či silnice. Stezku můžete využít také k tomu, abyste se dostali k hůře dostupným plážím.
Počátky Koňské stezky sahají dle odhadů až do 14. století, kdy byla zbudována především za účelem obrany ostrova. Používaly ji hlídky na koních, odtud její název. Roku 2011 byla dokončena její kompletní oprava a po mnoha letech tak byla zpřístupněna veřejnosti.
Menorca – letiště a délka letu z Prahy
Letiště v Menorce se nachází u hlavního města Mahón (Maó). Před pandemií covidu letiště odbavilo každoročně přes 3 miliony cestujících. Do centra města je to odsud zhruba 5 km, pravidelným autobusem či zapůjčeným autem je to jen čtvrt hodiny cesty. A kdy letět na Manorku? Během sezóny od května do září létají přímé lety z Prahy na Menorcu pravidelně jednou až dvakrát do týdne. Přímý let na Menorcu trvá zhruba dvě a půl hodiny. Mimo sezonu lze letět s jedním přestupem, nejčastěji přes Barcelonu či Madrid. České cestovky také pořádají celou řadu pobytových i poznávacích zájezdů.
Menorca – podnebí a teplota
Na Menorce panují typické středomořské teploty s horkými suchými léty a mírnými zimami. Nejvíce slunce si zde přirozeně užijete v červenci a srpnu, kdy také teplota vody dosahuje teploty kolem 25 °C. V zimních měsících teplota vody klesá k 15 °C. Pokud se na Menorcu chcete vydat především na pěší túry či na kolo, ideální je jaro a začátek podzimu s průměrnými denními teplotami kolem příjemných 20 °C. V průběhu podzimu už ale přichází deštivější období, přičemž ze všech Baleárských ostrovů je právě na Menorce nejdeštivěji.
Menorca s dětmi
S dětmi můžete na Menorce navštívit například zoo Lloc de Menorca, ve které uvidíte všechna ostrovní zvířata. Z jiných koutů světa to pak doplňuje například i lemuří les a dóm makaků.
Jak už je to dnes v přímořských letoviscích běžné, i na Menorce naleznete aquaparky. A to hned dva, na východní a západní straně ostrova. Oba jsou ideální i pro rodiče s nejmenšími dětmi, ty větší si užijí i spoustu tobogánů.
Zajímavosti na Menorce
Přístav u hlavního města Mahon chrání historická námořní pevnost Fortalesa de la Mola. Mahonský přístav náležel od 16. století k nejdůležitějším přístavům v oblasti. Stávající pevnost byla postavena v polovině 19. století, poslední nová děla přibyla ještě roku 1926. Pevnost můžete prozkoumat sami pomocí tištěných průvodců a tabulí, případně využít služby průvodce (španělština, francouzština, angličtina).
Z hlediska prostředí se na ostrově střídá tradiční rurální krajina a lesní mozaika. Část výjimečné přírody na ostrově je chráněna jako přírodní rezervace a od roku 1993 figuruje i na seznamu UNESCO. Přírodní park se nachází na západní části ostrova nedaleko od hlavního města, na jejím pobřeží naleznete i několik přírodních písečných pláží.
Zdroje: menorca.es, tripadvisor.com, theculturetrip.com, menorcablue.com, fortalesalamola.com