Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Strážnice kdysi chránila Moravu před Uhry a Turky, dnes stráží lidovou kulturu

Petr Gorás

Petr Gorás

24. 6. 2022

Strážnice se nachází v jihovýchodní části Moravy nedaleko slovenských hranic. Ačkoli má obec jen něco přes 5000 obyvatel, každý červen hostí jeden z největších folklorních festivalů u nás. Po zbytek sezóny pak můžete navštívit skanzen moravské vesnice, nebo třeba zámek, ve kterém sídlí Národní ústav lidové kultury. Vydat se sem můžete třeba i po Baťově kanále.

Na stráži

Název tohoto pohraničního města skutečně odkazuje k historické úloze města – strážit hranice Moravy, a to především před útoky z Uher. Podél celých hranic Česka (i Slovenska) lze ostatně najít mnoho obcí nesoucí názvy jako Stráž, Strážná, Strážov a podobně. A zatímco třeba na takovém jihočeském Chodsku vykonávali stráž privilegovaní sedláci zvaní Chodové, v moravské Strážnici byl za tímto účelem postaven hrad a opevnění.

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?

Zámek Strážnice a zámecký park

Již v 13. století vznikl na okraji dnešního města hrad. Mezi první vlastníky patřili páni z Kravař, významní Moravští šlechticové. Už ti začali kolem roku 1450 přestavovat původní gotický hrad na pohodlnější zámek. Žerotínové o století později přistavěli další dvě zámecká křídla v renesančním slohu a Magnisové pak v 19. století k zámku přidali i anglický park. Dnes zde sídlí Národní ústav lidové kultury (NÚLK), a navštívit zde můžete expozice i zámecký park.

Každou lichou a sudou hodinu se na zámku střídají dva základní prohlídkové okruhy. Provedou vás historickou částí zámku, a především pak moravskou lidovou kulturou v různých podobách – expozice se věnují hudebním nástrojům, lidovým oděvům, historickým loutkám kočovných loutkářů a po celou letošní sezónu i obrazům moravského malíře Cyrila Mandela (†1907), jenž maloval lidové náměty. Rozlehlý zámecký park je volně dostupný a jeho součástí je i amfiteátr, který je využíván při různých událostech a festivalech, mimo jiné MFF.

Strážnické brány

Zatímco první opevnění budovalo již v onom 13. století ve spojitosti s Uhrami, mnohé bašty se později modernizovaly v souvislosti s rakousko-tureckými válkami. To je případ zejména dvou dochovaných Strážnických bran, které vznikly až v 16. století. Jestliže se do města vydáte směrem od Hodonína nebo od slovenské Skalice, pak vás ve městě uvítá Skalická brána. Směrem od Veselí nad Moravou zase můžete projet či projít Veselskou bránu. V obou případech se jedná o cihlové stavby s kamennými základy, vystavěné v renesančním slohu.

Co navštívit ve Zlíně a okolí. Přehled památek i zoo

Mezinárodní folklorní festival Strážnice

Na rozloze skanzenu, zámeckého parku a vinohradnického areálu se každý rok koná význačný festival folklóru MFF Strážnice. Pořádá se pokaždé každý poslední červnový víkend. Vůbec poprvé se pořádal v prvním povalečném roce 1946 a Strážničané se tak chlubí vůbec nejstarším folklorním festivalem na světě. Loni oslavil 75. leté výročí. Zpočátku to byla především celostátní záležitost, od roku 1957 se sem již sjíždějí i zahraniční soubory a festival se stává mezinárodním. Každoročně zde vystoupí tisíce muzikantů, tanečníků i řemeslníků z celého Česka i ze světa. V minulosti sem přijeli folklorní soubory třeba až z dalekého Nového Zélandu, či z Jižní Ameriky.

Strážnické vinobraní

Další významnou událostí v životě obce je Strážnické vinobraní. Každoročně se koná vždy v druhou zářijovou sobotu. Součástí je vystoupení folklorních souborů, průvod městem v krojích, jarmark na malebném náměstí, a hlavně sudy vína i burčáku.

Skanzen Strážnice

Strážnice nebyly samozřejmě domovem jen pánů a hraničních stráží, ale i prostých lidí. Historicky se jedná o oblast Slovácko (dříve se říkalo i „moravské Slovensko“), kde se prolínala kultura, jazyk a zvyky sousedních zemí. Genius loci tohoto kraje se snaží zachytit Skanzen Strážnice. Přes 60 lidových staveb ukazuje návštěvníkům historickou podobu moravské vesnice. A to nejen z oblasti samotného Strážnicka, ale ze všech koutů rozmanitého Slovácka. V nich pak můžete spatřit ukázku lidových řemesel, při vybraných akcích zde potkáte i řemeslníky s prestižním statusem Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje ministr kultury.

Lysice na Jižní Moravě. Zámek, kde se točily Četnické humoresky

Součástí areálu jsou i domácí zvířata a políčka, která se před zraky návštěvníků obdělávají a sklízejí při speciálních akcích. A jelikož se přece jen jedná o jižní Moravu, nechybí tu ani historie vinohradnictví.  Prohlídky se konají s průvodcem i volně od května do října každý den mimo pondělky.

Baťův kanál a přístav Strážnice

Počátkem 21. století byl obnoven historický plavební kanál z roku 1938, jehož stavbu inicioval a financoval Tomáš Baťa se svým bratrem. Začíná v Otrokovicích nedaleko Zlína a plavit se po něm dá až do slovenské Skalice. Strážnice je jednou z několika obcí na tomto kanále a najdete v ní dvě plavební komory a přístav.

I ve strážnickém přístavu si můžete zapůjčit plavidla různých typů a druhů, nebo třeba nasednout na loď Ámos na hodinovou výletní plavbu s průvodcem. Během letní sezóny můžete navíc každé ráno kromě pondělků nasednout na cykloloď, a i s kolem se dopravit do vybrané obce na kanálu. Součástí přístavu je plovoucí kavárna, restaurace, parkoviště, dětské hřiště, sprcha i bezplatná toaleta. Kousek odsud se navíc můžete ubytovat v autokempu Camp Strážnice.

 

Zdroje: nulk.cz, festivalstraznice.cz, skanzenstraznice.cz, pamatkovykatalog.cz, batak.cz, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Strážnice kdysi chránila Moravu před Uhry a Turky, dnes stráží lidovou kulturu