Menu
JenProCestovatele
Francie

Štrasburk ve Francii: zajímavá architektura, kultura a skvělý perník

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 10. 2018

Štrasburk je jedním z hlavních měst Evropské unie spolu s Bruselem a Lucemburkem. Je sídlem Ústřední komise pro plavbu na Rýně, Rady Evropy, Mezinárodního institutu pro lidská práva e Evropského parlamentu.

Jedinečné město leží na pomezí francouzských a německých hranic. Ukazuje to nejhezčí z obou zemí. Setkáte se zde s francouzskou láskou k pohodě a životu i s německým smyslem pro pořádek. A co víc, ochutnat zde můžete ten nejlepší vánoční perník na světě.

Štrasburk a historie města

Štrasburk býval kdysi svobodným městem Svaté říše římské a fungoval jako křižovatka obchodních cest nebo důležitý přechod přes řeku Rýn. Uchylovaly se sem i významné osobnosti. V 15. století to byl Johann Gutenberg, který zde sestrojil jedny ze svých prvních knihtisků. Další slavnou tváří byl německý básník Johann Wolfgang Goethe.

Velký význam v rámci Francie a potažmo celé Evropy si město dochovalo dodnes. Má ovšem co nabídnou i pokud jde o historii a zajímavé stavby. Podél břehu řeky se nachází domy s lomenicemi pocházející už ze 16. století. Ze 17. století pochází zase pár měšťanských hrázděných domů. Mimoto stojí ve městě takové poklady, jako gotická katedrála nebo Rohanský zámek.

V 16. století zde vznikla slavná univerzita a o dvě století později přišla na svět i budoucí francouzská hymna – Marseillaisa. Město ve své historii patřilo střídavě k Německu i ke Francii. Proto jsou zde patrné vlivy obou zemí.

Orientace ve městě je velmi jednoduché. Celé centrum se nachází na malém ostrůvku kolem břehů řeky Ill. Ostrov se nazývá Grand Ille a v roce 1988 byl zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO.

Největší zajímavosti ve Štrasburku

Nejslavnější památkou je dozajista katedrála Notre Dame de Strasbourg, která jde vidět několik desítek kilometrů daleko. Má věž vysokou 142 metrů a na vyhlídku do výšky 66 metrů se dostanete po zdolání 332 schodů. Katedrála pochází z období gotiky a jde to vidět. Nechybí typické krajkové průčelí, velké opěrné sloupy, strašidelné chrliče, barevné vitráže. Největší dominantou je orloj, který vyobrazuje čtyři fáze lidského života nebo Ježíše a jeho apoštoly.

Kousek od katedrály se nachází muzejní čtvrť a Palais Rohan. V té sídlí tři velká a známá muzea. Nejoblíbenější je Muzeum dekorativního umění.

Ve Štrasburku najdete mnoho různých více či méně známých uliček a čtvrtí. Nejoblíbenější a nejznámější je Petite France, což je sice malý, ale o to krásnější kousek alsaského ráje. Čtvrť začíná u mostu Pont St-Martin a vede k hrázi barrage Vauban. Hráz byla postavena proto, aby chránila město před velkou vodou. Ve čtvrti uvidíte mnoho barevných hrázděných domů, úzkých uliček jako stvořených pro fotografování i krásná zákoutí řeky.

Za zmínku stojí dozajista i budovy, které patří orgánům Evropské unie. Na severovýchod od centra stojí budova Evropského parlamentu. Zde můžete vidět naživo nějakou debatu činitelů různých zemí. Kousek dál se nachází sídla Rady Evropy a Evropského soudu pro lidská práva.

Velmi moderní zajímavou stavbou je určitě štrasburské Muzeum moderního a současného umění (MAMCS). Milovníci moderního umění si zde přijdou skutečně na své. Mohou obdivovat díla mistru, jako je třeba Vasilij Kandinsky, Pablo Picasso, Claude Monet, René Magritte či Auguste Rodin. Návštěvu tohoto místa si rozhodně nenechte ujít.

Kam na dovolenou do Francie? Je libo moře, památky či výlety na kole?

Ochutnejte život ve Štrasburku

Pokud si chcete od památek odpočinout nebo vás zase tolik nezajímají, vydejte se poznat život současného Štrasburku a zamiřte do lidové čtvrti Krutenau. Je to rozhodně nejživější lokalita ve městě. Hodně v ní pobývají studenti a podle toho i vypadá celá čtvrť. Nechybí čestné bary, kluby, restaurace nebo obchody.

Budete-li přemýšlet o nějakém vhodném dopravním prostředku, rozhodně volte kolo. Jezdí zde na něm totiž všichni. Se svými 400 kilometry cyklostezek drží prvenství v rámci celé Francie.

Objevte Narbonne, neznámou perlu jen hodinu od hranice s Francií

Výborná kuchyně a kulinářské zážitky

Ještě jedna věc dělá ze Štrasburku skvělou cílovou destinaci – gastronomický věhlas. Ve městě můžete navštívit rovnou dvě restaurace, které se mohou chlubit hvězdami gastronomického průvodce Michelin. Ochutnejte některé místní speciality a zjistěte, zda si ocenění vůbec zaslouží. Nadšení budete například z cibulového koláče tart flambée, uzeného vepřového se zelím či z grilovaného vepřového kolena se špeclemi. Směrem na jih se klikatí „alsaská vinná cesta“ a vede mezi vesnicemi, jako například Ribeauvillé či Riwuewihr. V době vinařských oslav, kdy fontány přetékají vínem, které teče zdarma, by byla škoda sem nezajet. Na cestách potkáte mnoho místních hospůdek, kde vám předloží lahodné pokrmy.

Nejklasičtější surovinou je zde maso, klobásky, brambory, kořenová zelenina či ryby. Nejslavnějším pokrmem bude nejspíš nakládané kyselé zelí (choucroute). Podává se jako příloha takřka ke všemu. Oblíbenou lahůdkou je ragú ze tří druhů masa.

To vše můžete zapít sklenkou alsaského bílého vína, které má výraznou chuť, zářivou barvu a skvěle chutná. Pokud ovšem nejste vinaři, není problém si zde dát i dobré pivo.

Nádherná Paříž. Top památky, které nesmíte vynechat

Vše, co si můžete přát

Štrasburk je oblíbenou a zajímavou destinací. Není na tom nic divného, protože nabízí vše, co si cestovatel může přát. Má bohatou minulost, hrázděné domy jako z pohádky, kouzelné uličky a zároveň i moderní budovy a rušný život. Štrasburk je považován za druhé největší a nejvýznamnější univerzitní město a mnozí ho dokonce nazývají hlavním městem Evropy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Štrasburk ve Francii: zajímavá architektura, kultura a skvělý perník