Stezka spisovatelů v Mariánských Lázních rozšiřuje intelektuální rozhled turistů
Taťána Kročková
27. 1. 2020
Mariánské Lázně jsou oblíbeným lázeňským městečkem, které je hodně navštěvováno turisty. Nacházejí se v okrese Cheb v Karlovarském kraji. Jedná se o nejmladší západočeské lázeňské město. I přesto má ale bohatou historii a navštívila jej celá řada významných historických osobností a spisovatelů. Proto se město rozhodlo vytvořit Stezku spisovatelů. Co tato naučná stezka nabízí a na co se mohou návštěvníci města těšit?
Stezka spisovatelů jako novinka lázeňského města
Vyhledávané lázeňské město Mariánské Lázně, které byly pojmenovány podle známého léčebného Mariina pramene, nabízí spoustu atrakcí pro turisty. Jednou z nich je i poměrně nová Stezka spisovatelů. Ta vznikla v roce 2017 u příležitosti jubilea známého spisovatele Vladimíra Párala, který v Mariánských Lázních často pobývá. Stezka spisovatelů byla vytvořena za finanční podpory Karlovarského kraje. O její vznik se zasloužilo Infocentrum města Mariánské Lázně.
Stezku spisovatelů tvoří celkem 11 panelů, které se nacházejí po celém městě právě na takových místech, kde spisovatelé pobývali, léčili si své neduhy a tvořili svá díla. Tato turistická atrakce slouží k uchování památky na návštěvu slavných historických osobností, a zároveň umožňuje vzdělávání a podporu jakéhosi intelektuálního přehledu. Partnerem projektu je také místní Městská knihovna a celou trasu doplňuje literární kvíz. Úspěšní luštitelé kvízu mohou získat i odměnu. Ilustrace Stezky spisovatelů pak náleží architektce Ludmile Míkové.
Kteří spisovatelé pobývali v Mariánských lázních?
V Mariánských Lázních pobýval slavný básník a spisovatel Johann Wolfgang Goethe (1749 – 1832), který město navštívil celkem čtyřikrát. Seznámil se zde také se svou láskou Ulrikou von Levetzow, která jej však bohužel odmítla. Goethe pobýval v domě U zlatého hroznu, kde je dnes Městské muzeum. Svou nenaplněnou lásku k Ulrice popisuje v básni Mariánskolázeňská elegie.
V Mariánských Lázních se dokonce i ocitl americký spisovatel Mark Twain (1835 – 1910), který lázeňské město navštívil se svou rodinou. Dalším zahraničním návštěvníkem města byl ruský autor Maxim Gorkij (1868 – 1936), který zde hlavně tvořil. Vynechal nelze ani německého filozofa a psychologa Theodora Lessinga (1872 – 1933), který byl v Mariánských Lázních zavražděn dvěma nacisty ve svém domově – ve vile Edelweiss. Je pohřben na místním židovském hřbitově.
Mariánské Lázně také navštívil ruský spisovatel Ivan Alexandrovič Gončarov (1812 – 1891), a to celkem osmkrát. A stejně jako většina spisovatelů, kteří zde pobývali, si rozhodně nemohl stěžovat na nedostatek tvůrčí inspirace. Z našich autorů Mariánské Lázně svou návštěvou poctili obrozenec Josef Dobrovský (1753 – 1829), Franz Kafka (1883 – 1924), který zde pobýval i se svou snoubenkou Felice Bauerovou, dále básník Jaroslav Seifert (1901 – 1986), který se zde několikrát léčil, anebo též vynikající herec a dramatik Miroslav Horníček (1980 – 2003).
Užijte si tedy lázně se vším všudy. Kromě těla vám poléčí i duši, a obohatí intelekt…