Historický kraj Slánsko se nachází v severozápadní části Středočeského kraje, jen kousek od Kladna. Jeho srdcem je královské město Slaný, které si prošlo zajímavou historií a je neodmyslitelně spjato s Přemyslovci i husity. Historická muzea jsou tu ostatně největším tahákem a mezi nimi je i skanzen staré české vsi.
Slaný – Přemyslovské královské město, které mělo být při apokalypse spaseno
Historicky se jedná o město, jehož založení je legendárně přisuzováno knížeti Nezamyslovi (odhadem 8. století), pokračovateli Přemysla Oráče a kněžny Libuše. Na jeho místě měl vytékat vzácný slaný pramen a v tehdejší osadě zřejmě bydleli výrobci soli. První doložené zmínky města ale pochází až ze 13. století a teprve až Nezamyslův pra-pra-pra-vnuk Václav II. učinil ze Slaného město královské. To přinášelo místním měšťanům jisté svobody a privilegia.
Kromě své přemyslovské identity je město silně spojeno i s husitskou historií. Husitství tu bylo obyvateli obecně přijímáno a Slaný patřil mezi pouhých pět vyvolených českých měst, která měla být ušetřena božího hněvu. K apokalypse mělo podle některých husitů dojít v únoru 1420, necelých 5 let po upálení mistra Jana Husa. To se sice nestalo, místo toho se tu ale později krvavě střetly dvě husitské frakce – umírnění pražští husité a radikální táborité. Ti druzí nakonec město úspěšně dobyli. Svou roli v tom tehdy sehrál i gotický kostel svatého Gotharda, ve kterém z jakéhosi podivného důvodu radikálové upálili několik místních. Ačkoli jej tím docela poničili, kostel je dodnes skvěle zachovaný, zejména díky pozdějším barokním úpravám.
Žebrák i Točník byly hrady krále Václava IV. s moderním topením. Navštivte místo, kde se točí pohádky a jsou tam medvědi
Vlastivědné muzeum
Historií města i historického kraje Slánska vás provede Vlastivědné muzeum ve Slaném. Nachází se v nepřehlédnutelné barokní budově bývalé piaristické koleje (katolický řeholní řád) a bylo založeno již v roce 1885. Základ tehdy tvořily archeologické nálezy ze Slánské hory, ale sbírky rychle narůstaly o další expozice národopisného charakteru. Nachází se zde vzácná kachlová kamna, barokní nábytek, dochovaná husitská přilba šalíř a mnoho dalšího.
Za návštěvu ve Slaném stojí i gotická městská brána (Velvarská brána) vysoká 38 metrů, takřka jediný pozůstatek původního opevnění. Jedná se o pobočku Vlastivědného muzea a během sezóny (od května do konce října) zde můžete navštívit expozici věnovanou fortifikaci města.
Historický skanzen české vsi
V malebné vsi Třebíz nedaleko Slaného se nachází Národopisné muzeum Slánska, které se věnuje dějinám každodennosti. V podstatě se jedná o historicky zachovaný skanzen typické středočeské vsi. Obejdete tu statek s typickým barokním štítem, vesnický krámek, výměnkářskou chalupu a mnoho dalšího. V interiérech těchto staveb se seznámíte s dobovým hospodařením i s tradičními řemesly, například ševcovstvím. Otevřeno je pouze v sezóně od 1. května do 31. října a vstupné vás vyjde na 60 Kč (snížené 40 Kč).
Kam na výlet ve Středočeském kraji? Lánská obora, Kaplička a dalších 7 skvělých tipů
Slánská hora
Přírodní dominantou na okraji Slaného je vrchol s výškou 330 metrů nad mořem. Jedná se o pozůstatek pradávných sopečných procesů, a právě na jejím úpatí měl vytékat onen slaný pramen, po kterém byla pojmenováno zdejší osídlení. Díky zdejším archeologickým nálezům víme, že vrch byl osídlen již od doby kamenné. Proto je Slánská hora nejen přírodní, ale i kulturní památkou. Na výšlap nenáročná naučná stezka vás zavede až na vrchol, kde se vám naskytne výhled na královské město i širé okolí. Na vrcholu najdete také tři kříže z roku 1662, které jsou upomínkou neblahé slánské minulosti za dob třicetileté války.
Muzeum slánek
Kde jinde, než ve Slaném by se mělo nacházet muzeum slánek? Tak nejspíš uvažovali zakladatelé muzea, které loni oslavilo teprve desetileté výročí. Přesto už jejich světově unikátní sbírka slánek (pro Moraváky: solniček) čítá na tři tisíce kusů. Slánky pochází ze Slánska i ze všech koutů republiky a světa. Je to první sbírka tohoto druhu na světě a mají tu i největší funkční slánku na světě, která pojme 40 kg soli. Muzeum se nachází jen kousek od zmiňované Velvarské brány.
Zdroje: historickasidla.cz, muzeumtrebiz.cz, muzeum.slansko.cz, husitskamesta.net, infoslany.cz, muzeum slánek