Turistické dilema mezi kulturou a přírodou vyřeší tip na výlet do Adršpachu. Podívejte se s námi, co nabízí Skalní město Adršpach, které má otevřené své brány i v zimních měsících.
Starosta a starostová, Foto: Eva Chytková, Jenprocestovatele.cz
Po dlouhá léta se sem lidé neodvážili. Dnes jsou ale Adršpašské skály vyhledávaným cílem mnoha turistů. První z nich přišli obdivovat krásu skal kolem roku 1700. Paradoxně až kvůli rozsáhlému požáru roku 1884, kdy shořela většina lesního porostu, se stalo skalní město prostupnějším a odhalilo svá krásná zákoutí a skalní útvary.
Skalní útvary jsou pojmenovány podle toho, co prvním průkopníkům připomínaly.
V turistickém okruhu Skalním městem, který měří tři a půl kilometru, je k vidění spousta už pojmenovaných útvarů. Každý z turistů si však může najít svůj vlastní. Adršpašské skály jsou krásné zejména na podzim, kdy tajuplné skály doplňují barevné tóny přírody. Podzimní listí se krásně vyjímá u průzračného jezera. Jedná se lom, ve kterém si dnes libují kapři. Je tu možnost zapůjčit si loďku k projížďce. Ale svoje kouzlo mají skály i v zimních měsících.
Jaké skalní útvary nám Adršpach odhaluje?
První pojmenovaný útvar na cestě je Džbán. Jedná se o skálu, která má na jedné straně na vrchu ucho dlouhé 6 metrů. Džbán byl objeven v květnu roku 1935 skupinou dobrodruhů, kteří na něj lezli.
Cesta dále pokračuje po jemném písku spolu s lesní půdou. Další skalní útvar je pro lidi držící dietu takřka odstrašující! Je to 40 000 kilogramová homole cukru vysoká 52 metrů. Homole je dole o dost tenčí než nahoře, proto ji tradičně většina turistů podpírá klacíkem, aby se nezbortila.
Cestou skrze stromy prosvítají poslední paprsky podzimního slunce. Po chvilce chůze se před vámi objeví Gotická branka, kterou nechal roku 1839 postavit Ludvík Karel Nádherný. Původně zde byl vstup do skal, dnes nás Gotická branka s vytesanými nápisy od známých autorů zavede přímo na Sloní náměstí. Na tomto náměstí jsou vidět nejen skalní sloni, ale i několik druhů skalních květin, například mléčivec alpský a podbělice alpínská, které tamní sloni střeží.
Dál potkáte Hromový kámen, který má na sobě vytesaný důkaz svého názvu. Váže se k němu příběh z roku 1772..
Dva Angličané navštívili Skalní město a rozhodli se tu přečkat bouřku. Po chvíli čekání se přírodní živel dostavil. Silná bouře lomcovala černou nocí mezi skalisky. Angličané se ukryli pod převisem jedné skály, a pak naproti nim uhodil blesk. Ze skály se uvolnil velký balvan a dopadl přímo proti nim. Angličanům se nic nestalo, proto na počest vytesali do skály nápis, dnes již nečitelný.
Foto: Eva Chytková, Jenprocestovatele.cz
Za Hromovým kamenem se nachází Skalní vodopád padající z výšky 16 metrů. Zde je přístřešek a lavička na malé odpočinutí před projížďkou na jezírku mezi soutěskami skal. Po projížďce se dále pokračuje mírným stoupáním, kde je odměnou krásná vyhlídka na skalní útvar Milenci. Jsou to stometroví líbající se skalní obři. A co by to bylo za město, kdyby zde neměli Starostu a paní starostovou?
Dokonce zde najdete i Skalní kapli s pamětní deskou. Prohlídku zakončuje Ozvěna. Dříve se zde hrávalo na lesní roh. I dnes, pokud se vám poštěstí, si budete moci vyslechnout krásnou hudbu linoucí se skalami jako podzimní ranní mlha.
Vidět můžete spoustu pojmenovaných známých tvarů a útvarů. Pokud budete chtít dále objevovat krásu skal, je možné z Adršpašských skal projít Vlčí roklí do Teplických skal, které jsou neméně krásné.