Severní Makedonie: Vstupte do ráje skalnatých hor, jezer i antických dějin
Rhiana Horovská
27. 8. 2023
Čím je zajímavá balkánská zemička zvaná Severní Makedonie? Příroda je tu tak krásná, že se dvě místa dostala na listinu Unesco. Čekají vás stovky kilometrů možných tras pěšky či na kole, prastará jezera a fascinující skály. Nenechte si ujít ani místní kulturu a historii – pravoslavné a muslimské chrámy či starověké rozvaliny. A co o cestách po Makedonii musíte vědět předem?
Fakta o Makedonii – kde leží a proč je „Severní“?
Balkánská Republika Makedonie v roce 2019 změnila své oficiální jméno na Severní Makedonii. Jazyk a kultura lidí, kteří tu žijí, totiž je ve velké míře slovanská (řečtina a Řecko ji samozřejmě ovlivnilo jakožto velmi blízký soused). Makedonie byl původně název velké říše pokrývající velkou část Balkánu, která se stala kulturním centrem helénského Řecka. Makedonští Slované zjevně svou zemi pojmenovali podle toho, že se nachází na části původního makedonského území. Řekové toto brali jako problematické vzhledem k jejich dědictví, a tak se název ve 21. století upravil, aby naznačoval, že není Makedonie jako Makedonie.
Zemička, kterou najdete mezi Albánií, Řeckem, Bulharskem, Srbskem a Kosovem, je velká asi jako Morava. Její jazyk je blízce příbuzný se srbštinou a chorvatštinou, ještě blíže však s bulharštinou. Kultura je historicky hlavně byzantská, v místní kuchyni najdete inspiraci zbytkem Balkánu, Středomořím i Blízkým Východem. Na tomto malém území najdete rozmanité pokrmy, zvyklosti, ale hlavně dalekosáhlou divočinu, za kterou jezdí dobrodruzi z Evropy i světa.
Jak se dostat do Severní Makedonie autem či letadlem
Přestože není Makedonie v EU, není těžké se sem dostat. Tak jako do členských zemí, dostanete se i na území Severní Makedonie bez pasu. Pokud se však na hranici prokážete občanským průkazem, potřebujete vyplnit formulář. Ten si pak celníci ověří, až budete ze země odjíždět.
Můžete dojet vlastním vozidlem – i když je to pro některé méně pohodlná varianta, cestování po vlastní ose eliminuje některé nepříjemnosti. Z Prahy se dá do hlavního města Skopje dojet za 13 hodin čistého času. Existují také spoje veřejné autobusové dopravy s jedním či dvěma přestupy. Tak se lze dostat do Makedonie ekologičtěji než letadlem, trvá to něco přes 20 hodin. Co se týče našich cestovek a Severní Makedonie, zájezdy se objevují na webech často. Mějte oči na šťopkách a ulovíte příležitost procestovat to nejlepší v Makedonii za 6–15 tisíc.
Někteří cestovatelé však preferují komfort a rychlost letecké dopravy. Tou se totiž dá nízkonákladově doletět klidně za tisícovku. Nejpraktičtější možné trasy do Skopje jsou z Katowic přes Dortmund nebo z Prahy přes Boloň. Z Vídně však létá přímá linka do Ohridu, na druhé mezinárodní letiště Severní Makedonie. Měnu si pak můžete obstarat hned na příletu, ideálně za eura nebo dolary. Makedonské denáry v hotovosti jsou nutnost, i když platby kartou někde samozřejmě přijímají.
Jak se pohybovat po Severní Makedonii, bezpečnost a ceny
Na dovolené v Makedonii ceny potravin peněžence rozhodně neublíží. Dva denáry mají podobnou hodnotu jako jedna česká koruna. V přepočtu hodnot pak lze vidět, že se tu lze najít až o třetinu levněji než u nás. Na tržištích se navíc dá usmlouvat cena zeleniny a podobných produktů, máte-li zájem vařit si někde sami. Celkem slušně vychází také lokální transport.
V Severní Makedonii doprava funguje levněji než u nás. Překvapivě efektivní je například pohyb po městě taxíky, jejichž ceny jsou o dost přijatelnější než v Česku. Silnice a dálnice můžou vypadat všelijak, nemusíte na nich však řídit vlastní ani půjčené auto. Makedonie má síť dálkových autobusů. Také tam funguje železniční infrastruktura, i když na naše poměry je celkem řídká. Dobrodruzi a příznivci aktivního odpočinku jistě zváží také možnost procestovat část Makedonie na kole – v horách jsou tomu na některých místech přizpůsobené cyklotrasy.
Jedna nevýhoda Balkánu jako celku je jeho politická nestabilita. Občas nastávají protesty či dokonce mírnější nebo závažnější teroristické činy. Turisté jsou před tímto relativně v bezpečí. Pozor si dávejte hlavně na majetek, ale pro jistotu a pocit klidu se moc neodlučujte od své skupiny. Makedonci však bývají zároveň vstřícní – hlavně respektujte jejich zemi a jejich rodiny, na tom jim prý záleží nejvíce.
Kde je levno: Cenový žebříček turistických destinací pro Čechy na dovolenou
Jaké má Makedonie národní parky a přírodní skvosty?
Krásy makedonské krajiny vysloužily této zemi čtyři oficiálně vyhlášené národní parky a dvě místa na seznamu dědictví UNESCO. Asi nejvíce vyhlášené je v Makedonii Ohridské jezero (vyslovujeme i přepisujeme Ochridské) pojmenované po nejvýznamnějším historickém městě na jeho břehu. Na listině vedou vody i břehy jezera jako památku přírody díky velké diverzitě zvířat a rostlin, ale také kulturní památku.
Druhým UNESCO místem je prastarý bukový les Dlaboka Reka na severozápadě země v národním parku Mavrovo. Severně od něj leží druhý národní park Šar planina, oba jsou známé biodiverzitou včetně vzácných šelem rysů evropských či endemických rostlin. V těchto končinách má Makedonie nejvyšší horu – Korab (2764 m. n. m.), kterou sdílí s Albánií.
Na jihu Severní Makedonie turistika kvete hlavně u Ochridského jezera. Nedaleko od něj najdete také druhé nejslavnější jezero Prespa a další dva národní parky. Jde tu rovněž o nádherná místa v lesích, která lákají k horské turistice.
Méně se v turistických průvodcích mluví o pohořích ve východní části Severní Makedonie. Zajímavých míst tu však je také hojnost. Velice významná je například archeologická lokalita Kokino na severovýchodě. Pravěcí lidé tam totiž postavili fascinující megalitickou observatoř, která má také šanci dostat se do UNESCO. U hranic s Bulharskem se tyčí rozsáhlá pohoří s výškami vrcholů okolo 1500 metrů. K populárním turistickým cílům zde patří například hora Golak, někteří místní tam prý chodí organizovaně každý týden.
Kulturní dominanta Severní Makedonie = hlavní město Skopje
I z hlediska historie je Severní Makedonie památek plná. A kde jinde je začít prozkoumávat než v hlavním městě? Inu, není to nutné, mnoho lidí začíná v Ochridu vzhledem k tomu, že i tam přistávají letadla. Skopje si však pozornost zaslouží také. Tato metropole má půl milionu obyvatel a existuje už od antických dob. Pozůstatky starověkých staveb ostatně najdete po celé zemi, ale proč si neusnadnit plánování a na toto místo s koncentrací turistických atrakcí se nepodívat?
Uživatelé portálu Trip Advisor pozitivně hodnotí v hlavním městě Makedonie top místa jako například:
- Starý bazar
- Kamenný most
- památník holocaustu
- pamětní dům Matky Terezy
- chrám sv. Panteleimona
- chrám sv. Klementa Ochridského
- starověké ruiny Daut Pasha Hamam
- Muzeum makedonského boje
- archeologické muzeum
- mešita Sultan Murad
- muzeum iluzí
- akvadukt
- kaňon Matka v sousední stejnojmenné obci
Další památky Severní Makedonie – co vidět v jiných městech?
V Makedonii cestování znamená hlavně průzkum místních přírodních krás. Navštivte všechna výše doporučená místa, ale ideálně se tím nenechte omezit a objevte vlastní zákoutí daleko od civilizace. Místní orgány jsou benevolentnější k venkovnímu stanování a přespávání než u nás, takže se těšte i na romantické táboření. Člověk je však tvor civilizovaný a rád zavítá i do zástavby – hlavně když patří k cizí kultuře, tak je to cenný zážitek. Která makedonská města stojí za návštěvu a co tam nesmíte minout? Dejme si pár příkladů:
Ochrid a břeh jezera
- pevnost cara Samuela ze 4. století
- klášter sv. Nauma
- Záliv Kostí – rekonstrukce vesnice z doby bronzové
- ruční papírna
- starověký amfiteátr
- mešita Ali Paša
- údajně 365 kostelů (počet se může dost lišit)
Veles
- staré město – architektura s mnoha vlivy
- Kosturnica – památník partyzánům
- ruiny historického města Stobi
- pevnost Velesko Kale
- rodný dům básníka Kočo Racina
- tradiční porcelán a hedvábí
Bitola – „Město konzulů“
- archeologické naleziště Heraclea Lyncestis
- Bitolské muzeum
- chrám sv. Demetria
- ulice Širok Sokak
- hodinová věž
- Památník Orientu
Kavadarci a vinařský region Tikveš
- vinárny a rakijárny
- Muzej Galerija Kavadarci
- Tikvešská osada
- jeskynní kostel sv. Lazara
- klášter Polog
Berovo
- klášter archanděla Michaela
- Berovské muzeum
- vyhlášená sýrárna
- prodej místního borového oleje
Zdroje:
Mapy.cz, Trip Advisor, Cestuj levně, DMC Balkans, The Culture Trip, Ministersto zahraničních věcí, Invia, World Travel Guide, OutdoorActive,
100+1: Putování krajinou: Výprava za přírodními skvosty Makedonie