Rožnov pod Radhoštěm. Navštivte jeho chloubu skanzen Valašské muzeum v přírodě
Taťána Kročková
28. 7. 2020
Zajímá vás, jak žili naši předkové na Valašsku? Pokud se nacházíte poblíž Rožnova pod Radhoštěm, určitě stojí za návštěvu místní vyhlášený Skanzen – Valašské muzeum v přírodě. Rozhodně má turistům co nabídnout, včetně tradičních každoročně konaných velkých akcí! Letos jsou akce kvůli koronavirové nákaze omezeny, ale i přesto návštěvy Rožnova nikdy nebudete litovat. Skanzen je totiž ideálním tipem na celodenní výlet pro rodiny s dětmi, dříve narozené turisty, kteří chtějí spočinout v klidu venkova a atmosféře starých chaloupek, i pro romantická dostaveníčka všech zamilovaných.
Co navštívit v Rožnově pod Radhoštěm?
Rožnov pod Radhoštěm je městečko, které dokáže nabídnout turistům mnohé. Nachází se na severu Moravy nedaleko Valašského Meziříčí. Skanzen Valašské muzeum v přírodě je jeho dominantou, kterou nemůžete minout. Na velké ploše najdete celkem tři prohlídkové okruhy – Dřevěné městečko, kde se nejčastěji pořádají trhy, jarmarky, koncerty a různé tradiční kulturní a společenské akce. Dále si můžete prohlédnout Mlýnskou dolinu, a také Valašskou dědinu. Skanzen mapuje způsob života místních lidí – Valachů od 18. století do ještě poměrně nedávné doby – až do poloviny 20. století.
Kromě toho vás v Rožnově pod Radhoštěm může zaujmout nová Jurkovičova rozhledna, obchůdky, restaurace, pověstný kamenný obchod Svět kamenů, kde si můžete nakoupit i prohlédnout nádherné kameny – polodrahokamy i drahokamy a z nich vytvořené šperky. Děti si mohou zařádit i v nedalekém lanovém centru – Gibon parku.
Kam na výlet do Beskyd? Poznejte nevšední krásu východního koutu České republiky
Jurkovičova rozhledna v tradici dřevěných roubenek valachů
V Rožnově pod Radhoštěm je i nově postavena rozhledna, která nese název Jurkovičova rozhledna podle významného slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Postavena byla teprve před pár lety – v roce 2012 a nachází se poblíž skanzenu na Karlově kopci v nadmořské výšce 480 metrů. Jurkovičova rozhledna měří 31 metrů. Ke stavbě bylo použito dřevo, ale i kámen a kov. Celkové náklady na stavbu tvoří přes 12 milionů korun.
Dušan Jurkovič (1868 – 1947) se podílel na tvorbě mnoha významných valašských staveb na severní Moravě, například na Pustevnách. Jurkovičova rozhledna vznikla podle jeho více než sto let starých nákresů. Má sedm podlaží a veškeré práce na stavbě byly provedeny dle starých pracovních postupů tak, aby byla stavba co nejvíce autentická. Pokud jste se již byli podívat na Pustevnách na další Jurkovičovy stavby – Libušín a Maměnku, určitě zaznamenáte jistou architektonickou podobnost. Dřevěné stavby jsou roubené a nesou prvky místního lidového umění 19. století.
Rozhledna je přístupná celoročně, pouze otevírací doba se liší. Mimořádně se otevírá také v období adventu jako krásná místní tradice. Během letní sezóny ji můžete navštívit až do pozdních odpoledních hodin. Vstupné se dá zakoupit společně s přístupy do areálu Valašského městečka v přírodě. K rozhledně se dostanete po zelené značce z parkoviště náležejícího ke skanzenu, cesta trvá přibližně 30 minut chůze, anebo tam lze dojít také přímo z Valašské dědiny – avšak pouze během letní sezóny.
Skanzen v Rožnově pro celou rodinu i s pejskem
Vstupné pro celou rodinu do všech tří prohlídkových okruhů si můžete zakoupit v hlavní budově skanzenu. Z ní se můžete snadno dostat do Valašské dědiny – a z ní na Jurkovičovu rozhlednu, a také do Mlýnské doliny. Po celém areálu se můžete pohybovat i s pejskem na vodítku, za kterého si připlatíte 20,- Kč. Rodinné vstupné poskytuje slevy pro celou rodinu, stačí jen si vybrat, kam se chcete podívat. V hlavní budově lze sehnat též suvenýry, pohlednice, mapy, občerstvit se nebo si prohlédnout některé další výstavy a expozice s historickou tématikou z tohoto kraje.
Valašská dědina a život našich předků
O tom, jak se žilo na Valašsku před více než 100 lety, a dále do minulosti, vypovídají malebné dřevěné chaloupky s původním zařízením, kouzelnými bylinkovými zahrádkami, anebo také zvířátky, která potěší hlavně ty nejmenší. To vše můžete objevit při procházce Valašskou dědinou, kterou lze absolvovat také s průvodcem. Děti z města tak uvidí na vlastní oči slepičky, husy na rybníce, oslíka, dovádivá kůzlata, pasoucí se ovečky a podobně. V této vesničce jakoby se zastavil čas.
V původních chaloupkách lze najít i ženy v krojích a dobovém oblečení, které si jdou po své práci – například roztáčejí kolovrátek, suší bylinky nebo se věnují práci na tkalcovském stavu. Prohlédnout si můžete také větrný mlýn nebo se stavit do kovárny a pozorovat skutečnou práci kováře. Nechybí ani původně zařízené hostince, ve kterých se dají poobědvat skutečné valašské speciality.
Hned u vchodu vás upoutá velmi zdařilá expozice s názvem Nesnadná obživa – “Lepší hlady umřít, než prodat kus pola” s velmi aktuální tématikou obživy. Výstava představuje způsoby obživy našich předků, od kterých bychom se měli hodně co učit, ale také poukazuje na současné plýtvání potravinami. Určitě je to velkým tématem k zamyšlení a uvědomění si toho, kam vlastně směřujeme. Výstava je i velmi poučná pro děti!
Mlýnská dolina pro všechny zájemce o řemesla
V Mlýnské dolině se zase můžete setkat s mlynářem, který vám vysvětlí provoz mlýna, čeká na vás také těžké kovářské kladivo hamr, pila, lisovna oleje a staré zemědělské stroje z přelomu 19. a 20. století. Prohlídka Mlýnské doliny je kratší, zhruba tak na hodinku a je výhradně s průvodcem, kdežto ve Valašské dědině se můžete volně pohybovat jak dlouho chcete – klidně i několik hodin. Mlýnská dolina je pro turisty přístupná od roku 1983.
Dřevěné městečko a starodávný jarmark
Dřevěné městečko se nachází na druhé straně, přes cestu, je to další samostatný okruh, ve kterém si můžete užít tolik času, kolik je vám libo. Zpřístupněno bylo už od roku 1925 a otevřeno je téměř po celý rok. Prohlížet si jej můžete samostatně, k dispozici jsou měšťanské dřevěné domky a původní krámky, stará pošta, hřbitov s kostelíkem, kde je pohřbena řada významných českých osobností. V městečku nechybí ani cukrárna a další hostince s vynikajícími valašskými jídly. Většinou zde najdete i plné tržiště řemeslných výrobků místních tvůrců, ale i plno dobrot od pěstitelů a výrobců, například produkty z ovčí vlny, medu, ze dřeva, z kostí, výšivky a podobně. Své místo zde mají také řezbáři a hudebníci.
V městečku se nachází i pódium pro pořádání koncertů, rybník s opravdickým vodníkem, který se zde projíždí na lodičce, potůčky s dřevěnými mlýnky, ve kterých si v létě hrají děti. Pro děti v městečku také funguje starodávný dřevěný kolotoč. Ochutnat můžete valašský trdelník, frgály, med, korbáčiky a sýrové oštěpky, v hostincích se nabízejí třeba borůvkové knedlíky, pohanka se zelím nebo bryndzové halušky.
Jak se zdá, život našich předků nás nikdy nepřestane fascinovat a rozhodně bychom si měli vzít ze zkušeností a způsobu života našich předků velké ponaučení ve všech směrech. Někteří lidé dnes již cíleně touží po návratu k dávným tradicím a přirozenému způsobu života našich předků, protože je dnešní doba s moderními technologiemi a očividným úpadkem společnosti příliš nenaplňuje. I když bývají některými lidmi považováni za blázny, patří jim určitě obdiv a respekt.