Regensburg neboli Řezno je bavorským historickým klenotem. Co tam uvidíte?
Rhiana Horovská
30. 6. 2023
Řezno (německy Regensburg) patří k nejstarším městům dnešního Německa. Turisty vítá převážně k prohlídkám chráněných středověkých staveb. Podívejme se tedy na základní přehled řezenských památek, které nejvíce stojí za to. Ve městě vás pak samozřejmě čekají i modernější a odlehčenější možnosti výletů. Řezno nabízí všechno možné včetně businessu, průmyslu a atrakcí pro děti.
Jakou má město Řezno historii?
Prvními obyvateli místa, o nichž víme, byli Keltové ve své osadě Radasbona, později Ratisbona. Později v 1. století tu Římané vystavěli vojenský tábor, ve století druhém rozšířený a pojmenovaný Castra Regina. Tato římská osada padla pod náporem Germánů. V 6. století zde zakládají sídlo Agilolfingové, vládci kmene Bavorů.
V roce 739 založil sv. Bonifác v Řezně biskupství. To bylo důležité i pro nás – Čechy pod tento orgán asi sto let také spadaly, než vzniklo biskupství v Praze. V té době už se Řezno dávno stihlo stát rezidenčním městem dynastie Karlovců. Středověk v Řezně pokračuje velkým rozkvětem – město totiž leží na Dunaji a nacházelo se tehdy zároveň u významné obchodní trasy. Ve 12. a 13. století vzniká řada románských a gotických staveb, z nichž některé obdivujeme dodnes. Od roku 1245 bylo Řezno oficiálně svobodným říšským městem.
Řezno v raném novověku začíná co do obchodu a průmyslu zaostávat za některými jiným většími městy Bavorska. Stále však má historický význam, a možná i proto se stává v 17. století sídlem Říšského sněmu. To trvá do roku 1802. V dalším roce město ztrácí nezávislost, později ho dobývá Napoleon. Od roku 1810 je Řezno jedním z běžných bavorských měst, od roku 1946 pak bavorským hlavním městem. Historické centrum je aktuálně součástí seznamu světového dědictví UNESCO.
Kudy a čím se dostanete do Řezna
Představme si třeba trasu Praha–Řezno. V takovém případě se můžete těšit na možnosti přímých spojů. Do Regensburgu se z našeho hlavního města člověk dostane za tři a půl hodiny autobusem. Každé dvě hodiny z Prahy vyjíždí také přímý vlakový spoj. Jihozápadočeši to samozřejmě mají mnohem blíže. Vlak z Prahy staví také v Plzni a Domažlicích. Z Českých Budějovic se do Řezna dá vlakem jet také přes Linec, z Brna přes Vídeň. Naštěstí má Řezno nádraží autobusů hned u hlavního vlakového, což však samozřejmě neznamená úplnou přehlednost. Do centra se pak každopádně jde na sever – kolem zámeckého parku.
Mnoho lidí k našim německým sousedům jezdí po vlastní ose vlastním autem. V takovém případě pojedete z Domažlic, jež leží u nejbližšího hraničního přechodu, asi hodinu a půl. Po příjezdu do Řezna parkování najdete nejspíše u místa ubytování. Máte-li zájem jen o jednodenní výlet, v centru města najdete několik parkovišť, která jsou samozřejmě v hodinách největšího vytížení zpoplatněná.
Znáte největší pivní festival? Vyrazte na Oktoberfest do Mnichova
Historické Řezno: Památky, které inspirovaly i Prahu
Středověké stavby v Regensburgu inspirovaly architekturu v Čechách. Nejslavnějším takovým příkladem je v Řezně most přes Dunaj nazvaný příhodně Steinerne Brücke. Je to v současnosti nejstarší most v celém Německu – existuje už skoro tisíc let! Podle tohoto mostu vznikl ve středověké Praze Juditin most a údajně i pozdější Karlův most i několik jiných mostů v Čechách.
Další naprosto ikonickou památkou je v centru Řezna katedrála sv. Petra. Budova je v Bavorsku vzácným představitelem francouzské gotiky. Stavěli ji od 13. století do roku 1525, ale její věže jsou až z 19. století. Turisté si mohou prohlédnout bohatě zdobený chrám i jeho kryptu. Další náboženskou památkou je kostel sv. Jana z 12. století hned vedle. Zájemci o českou historii ocení pamětní desku na tomto kostele. Připomíná totiž událost z 9. století, kdy se do města vydalo 14 českých šlechticů za účelem přijetí křtu.
Kolem historického jádra, hlavně z východní strany, jsou stále zachovalé zbytky opevnění. Můžete si prohlédnout Východní bránu, Petrskou bránu, Mostní bránu či Jakubskou bránu, stojící naopak na západním konci. Úplně nejstarší stavbou v celém Řezně je brána zvaná Porta Praetoria. Byla součástí opevnění za římského tábora ve 2. století, tudíž se možná dožije dvou tisíc let. Už nějaký ten pátek je zabudovaná ve zdi biskupství – ale viditelná.
Výprava po stopách středověkého řezenského církevního života
Řezno je díky své historii plné kostelů i jiných podobných staveb. Nejvýznamnější bylo samozřejmě výše zmíněné benediktské opatství z 8. století. Jedná se o klášter sv. Jimrama, mučedníka, jehož ostatky našly pokoj právě v Řezně. Původně je umístili do kostela sv. Jiří, na jeho místě později vznikla bazilika sv. Jimrama. Klášter fungoval do raného 19. století. Areál se stal rezidencí rodu Thurn und Taxis, který si tu zařídil zámek. Část zámeckého areálu je veřejně přístupná a je tu i pivovar.
V 11. století přišla do Regensburgu významná komunita skotských a irských mnichů, kteří si tu postavili vlastní benediktinský klášter. Jeho součástí byl dodnes existující kostel sv. Jakuba, zvaný dnes „Skotský kostel”. V jeho okolí lze napočítat celou řadu dalších, převážně novějších kostelů, a dále na východ kolem náměstí samozřejmě také. Významný je například kostel sv. Ulricha, ve kterém je diecézní muzeum.
Přesuneme-li se ke světským objektům a zůstaneme-li stále ve sféře historie, máme stále co obdivovat. Významnou památkou je například Stará radnice ze 14. století či nejstarší řezenská fungující lékárna ze 17. století. Od 13. století na město shlíží Zlatá věž, postavená nikoliv jako součást opevnění per se, ale jako důkaz bohatého rodu, že má na to peníze.
Univerzitní a vědecké město Řezno – muzea a jiné zajímavé podniky
V Řezně si můžete prohlédnout i řadu modernějších turistických atrakcí, jako jsou různá muzea, galerie a obchody se suvenýry. Jelikož je tu univerzita, samozřejmostí je i bohatý noční život. Odhaduje se, že ve městě je více než 500 různých barů a podniků tohoto typu. Muzeí je tu 20.
V Regensburgu tak můžete navštívit například historické muzeum, botanickou zahradu, zoo specializovanou na plazy či skanzen. Jsou tu však i muzea zaměřená na okrajová témata – poštovní muzeum, muzeum dopravy po Dunaji nebo dokonce muzeum golfu. Z gastropodniků se turisté hrnou například do údajně nejdéle fungující restaurace na světě. Nachází se u Kamenného mostu a nabízí převážně klobásy.
Nemusíte se ani moc obávat návštěvy Řezna s dětmi. Regensburg se prezentuje jako velmi family-friendly město. Najdete tu spoustu dětských hřišť a místní rodiny tu mají celou řadu míst pro sportovní i jiný rozvoj svých ratolestí. Turisté s dětmi mohou ocenit například Bauspielplatz – místo, kde děti od 8 let mohou být kreativní a stavět si ze dřeva či recyklovaných materiálů. Zabaví se i v lanovém centru či třeba na minigolfu.
Kulturní události v Řezně – vánoční trhy a mnohem více
Nedílnou součástí Řezna jsou v prosinci vánoční trhy. Kdo bydlí dost blízko, má možnost vydat se sem s rodinou nebo sám a nasát trochu té vánoční atmosféry. Samozřejmostí jsou světélka, občerstvení, ale také zimní vyjížďky loďkami po Dunaji.
Celoroční kulturní život ve městě zajišťují divadla, knihovny a spousta dalšího, co byste v tak významném městě čekali. Vyjmenujme si však raději pár místních specialit. K těm patří kupříkladu slavný katedrální chlapecký a mužský sbor specializující se na církevní hudbu. Světskou hudbu oslavuje správa zámku, která v areálu v červenci koná hudební festival. Známý je také Bavorský víkend jazzu na pár místech v historickém centru města. Jakožto bavorská kulturní metropole je Řezno samozřejmě hrdé i na pivo a klobásy. Proto zde lze zažít i slavnosti těchto pochutin.
Jaké turistické cíle skýtají předměstí Řezna a okolí?
Co když trávíme ne víkend, ale rovnou týden v Řezně? Co vidět třeba v mnohem méně frekventovaném okolí města? Můžeme si závěrem článku nahodit pár tipů pro dobrodruhy, kteří milují vlastní průzkum mimo vyšlapané cesty.
- zřícenina Donaustauf
- „Walhalla” – klasicistní pomník k oslavě germánství
- hrad Schönberg (dostupný částečně k ubytování, výstavám, koncertům)
- jeskyně Räuberhöhle
- lanové centrum Regensburg
- památný strom Wolfgangseiche
- Beerenmeile – farma s hřištem a zvířátky, kde si můžete nasbírat jahody
- spousta lesních vycházkových tras podél řek
- Národní park Bavorský les na hranici s českou Šumavou
Zdroje:
Mapy.cz, Tourismus Regensburg, RegensburgPrůvodce.cz, Trip Advisor, Parkopedia, Wander In Germany, Wikipedia