Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Pulčínské a Čertovy skály zvou k lezení i ke zhlédnutí fascinujících barevných ledopádů!

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

29. 9. 2024

Jihozápadní konec Beskyd známý jako Javorníky je někdy neprávem opomíjený. Kopce tu, pravda, jsou malé a lesy méně hluboké, ale na travnatých svazích s chaloupkami panuje idylka. Co však pozornosti turistů neuniká, jsou Čertovy skály a Pulčínské skály. Kochat se můžete nejen samotnými skalami, ale v zimě také rampouchy hrajícími různými odstíny! V čem tento zázrak spočívá a kudy na tomto výšlapu povede vaše cesta?

Dějiny Pulčínských skal, Francovy Lhoty a Lidečka

Čertovy a Pulčínské skály se od sebe nacházejí jen 5 kilometrů daleko, proto doporučujeme jejich návštěvu propojit. Jako startovní bod si můžete vybrat vesnici Lidečko nebo Pulčín, což je součást obce Francova Lhota. Horský hřeben se skalami je nejen geomorfologickým útvarem, ale také má svůj význam ve zkoumání člověka a jeho historie. Na hůrce Vrchkopec nad Lidečkem našli archeologové pozůstatek pravěkého hradiště. V pozdní době bronzové tu žila takzvaná kultura popelnicových polí.

Na skále nad Pulčínem dokonce stával hrad jménem Pulčín (původně Plučiny). První písemný doklad o něm pochází z roku 1446 a je rovněž počátkem psané historie Francovy Lhoty. Pulčín byl nejspíše vazalským hrádkem se závazkem k Brumovu. Prominentním jménem jsou v 15. století leníci Cimburkové. V roce 1470 nebo v době blízké tomu roku pevnost poničila činnost vojsk v českouherských válkách. Na přelomu století hrádek patří čistě k brumovskému hradu, už ale nenávratně chátrá. Dnes po něm na místě zbývají pouze vytesané skalní schody a úchyty.

Pulčínské a Čertovy skály, Lidečko, Francovu Lhotu a další obce historicky spojuje město Brumov ležící jižně odsud v Bílých Karpatech. Dnes jej známe jako Brumov-Bylnici. Brumovské panství v roce 1424 vydává nám známý nejstarší doklad Lidečka, kde onu ves spolu s dalšími dává lénem Miroslavu z Cimburka. Pulčín a Francovu Lhotu po roce 1446 spravuje Jan Petrovský z Lilče. Na Brumově se vystřídalo za dějiny několik spíše menších rodů, ve městě si můžete zříceninu onoho řídícího hradu prohlédnout.

Brumov-Bylnice: Prohlédněte si zříceninu hradu a vychutnejte si přírodu Bílých Karpat

Kudy k Pulčínským skalám: Parkování a průběh trasy

Jak se jde do Pulčínských skal? Trasa stoupá od vesnice Pulčín, části Francovy Lhoty, na kopec Hradisko. Určitě si máknete a kdo není trénovaný, ten se zadýchá. Cesta však není dlouhá. Vozidlo můžete nechat na parkovišti hned vedle autobusové zastávky Francova Lhota-Pulčín, platí se 50 korun na den. Na místě si můžete přečíst informační tabuli NS Pulčínská cesta, která sem vede z Horní Lidče po šestikilometrovém hřebeni. Od Pulčína na Hradisko to pak máte dva kilometry po červené nejdřív mírně z kopce, pak prudčeji do kopce.

Ve třetině trasy končí zástavba a začíná příroda. U studánky Pod Skalami vstupujete do národní přírodní rezervace Pulčín-Hradisko, kde se smíte pohybovat pouze po chodnících. Pro ten pravý zážitek se vydejte do prudkého svahu po chodníku, kterým se může chodit jedině směrem nahoru. Ještě že je opatřený zábradlími… Zato na něm krásně uvidíte skalní městečko, a také schody někdejšího hradu Pulčín. Cestou zpátky bude toto místo třeba obejít velkým obloukem zatáčky červené značky. V zatáčce si lze odpočinout u studánky Dobrodějka s řezbou portrétu čarodějnice.

Nad Pulčínem a Dobrodějkou se tyčí Hradisko (773) a na něm další skály. Také jsou zde dvě jeskyně, v jedné z nichž se prý skrývali zbojníci. Místa však jsou daleko od stezek a turistům zapovězená. Chce-li se vám pokračovat, dostanete se po hřebeni na Skaličí a Radošov. V těchto místech toho moc není, tedy hlavně příroda, což mnohým vyhovuje. Můžete si pak třeba sejít do Zděchova podívat se na památkově chráněné lidové chalupy.

Jak vznikají v Pulčínských skalách ledopády?

Pulčínské skály v zimě studí a horolezcům mohou i klouzat, přesto však přitahují snad ještě více lidí než v létě. Jde o skalní stěnu jménem Propadlý hrad či Ancona, která se nachází na jižní straně horského masivu. Rampouchy a zmrzlé vodopády, které tu v zimě bývají, jsou totiž barevné! Spatříte zde led zelený, oranžový, dokonce i krvavě červený. Čím to je?

Vědci si dlouho mysleli, že voda vyvěrající z této skály s sebou nese železo. To, jak víme, barví vodu nebo kameny, které je obsahují, do červena nebo rezava. V Pulčínských skalách tomu tak však není. Uvnitř pískovce zde žije mikroskopická řasa Chlamidomonas nivalis, které svědčí chladno, led a sníh. V mrazech se vždy pomnoží. Rampouchy zde bývají nejdelší koncem února, nejnavštěvovanější je místo o zimních víkendech.

Držte se při návštěvě Pulčínských ledopádů trasy. Jste nejen na území národní přírodní rezervace, ale navíc ještě jdete po prudkém svahu. Podle toho, jaká je zrovna námraza, může být přimrzlá i samotná stezka. Pěší chodník k Propadlému hradu bývá zpřístupněný pouze v zimním období, aby turisté mohli vidět tu nádheru. Normálně tuto část lesa lidé nefrekventují, a pokud ano, určitě nechtějí uklouznout a skončit o kus níže bez vlastního přičinění.

Kudy k Čertovým skalám – trasa a pěkná místa poblíž

Přestože jste v rezervaci, můžete si užít v Pulčínských skalách lezení. Na místě zvaném Pět kostelů totiž platí výjimka. Tyto pískovcové stěny patřily k nejoblíbenějším, než vznikla národní přírodní rezervace a přišel zákaz. Vzhledem k tomu, že horolezci později získali povolení chodit lézt na Pět kostelů, je o to důležitější respektovat nařízení ve zbytku rezervace, aby lokalita zůstávala v co nejlepším stavu. Povolení platí navíc jen pro členy Českého horolezeckého svazu a jen v některých měsících v roce. Dobrá zpráva je, že velmi blízko jsou Čertovy skály, které jsou v tomto omezeny méně.

Dostanete se tam snadno. Můžete si sem třeba udělat procházku od Pulčína – modrou značkou podél Pulčínského potoka a řeky Senice. V případě, že cestujete dopravními prostředky, lze zaparkovat u motorestu nebo vystoupit na zastávce Lidečko-Čertovy skály. Skalní stěna je 25 metrů vysoký a 150 metrů dlouhý sráz, který uvidíte už od cesty. Sem horolezci chodí často a rádi.

Jakožto pěší turisté oceníte modře značenou trasu podél skal, která vás zavede do lesa na Vrchkopec. Nahoře lze nahlédnout do jeskyně Naděje, která však je nepřístupná a zamřížovaná. Na stezce pokračující podél hřebene řady kopců trčí ze země mnoho jiných geologických útvarů. Dá se dojít do Lačnovských skal či do údolí k jednomu z památníků horských osad vypálených nacisty za pomoc partyzánům.

Jaké se vážou k Pulčínským a Čertovým skalám pověsti?

Skalní stěna Čertových skal patří k dominantám Lidečka, takže o ní místní přirozeně vyprávěli pověst, jak už tomu bývá. A podobně jako na Čertově břemeni či Čertově mlýně, i zde by v tom byl čert, kdyby za jejich vznikem nějaký čert nestál. Tento čert stál o ruku jakési lidečské dívky Roziny. Její otec mu však uložil podmínku, že musí do zakokrhání kohouta převrátit směr, jakým teče místní řeka Senice. Čert všechny kohouty ukradl a začal si nosit balvany na stavbu hráze, ale jeden, kterého si schoval otec Roziny, zakokrhal, čert se lekl a kameny upustil. Tak měla tato skála vzniknout.

O Pulčínských skalách pověst říká, že se tam zabilo děvče, po kterém se jednomu kamennému útvaru říkalo Ludmilina skála. Měla to být dcera hajného zamilovaná do sedlákova syna, a protože bohatý sedlák byl proti, pár se tajně scházel zde ve skalách. Mládence pak jeho otec však oženil a nešťastná Ludmila nedaleko někdejšího hradu Pulčína skočila ze skály. Příběh můžete znát z písemného zpracování Svatopluka Čecha.

Kam dál na výlet? Pulčínské skály obklopuje mnoho krásných míst

  • rozhledna Čubův kopec
  • skanzen Mikuláštíkovo fojtství
  • zřícenina Cimburk
  • Pozděchov – skalní reliéf Svatý Hubert
  • památník a expozice Tragédie na Ploštině
  • Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy paseky
  • Horní Lideč – multimediální expozice Trezor přírody
  • zámek Vizovice

Cesta na Cimburk vede hlubokým lesem. Vyplatí se zříceninu navštívit?

Zdroje:

Mapy.cz, Kudy z nudy, Francova Lhota, Visit Valašsko, SkályČR.cz, Obec Lidečko, Český horolezecký svaz, Turistika.cz, SeniorTip
iDnes: Pulčín se chlubí barevnými ledopády. Odstíny žluté, oranžové a hnědé tvoří sněžná řasa žijící v ledu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pulčínské a Čertovy skály zvou k lezení i ke zhlédnutí fascinujících barevných ledopádů!