Buddhistické chrámy, nevybuchlá munice, barevné festivaly různých etnik, tubing (plavba na gumové duši) nebo výlety nedotčenou džunglí, na to všechno vás zve do Laosu průvodce ze známé řady Rough Guides.
Než se vypravíte na cesty po jihovýchodní Asii,možná si položíte otázku, jestli má smysl si do batohu přibalit i tohoto průvodce. Pokusíme se vám poradit, jestli se s ním tahat nebo si raději udělat místo pro něco jiného.
Při prvním pohledu zvědavého čtenáře a nedočkavého cestovatele upoutá pozornost množství barevných i černobílých fotografií a praktická malá tloušťka knihy. Požehnanému množství fotografií se vyrovná i početná sbírka map laoských regionů a měst. Úvodní mapa celého Laosu by měla raději zabrat celou dvoustránku, protože malý rozměr, který zvolili autoři knihy, ztrácí svou přehlednost a nutí k neustálému listování mezi podrobnějšími mapkami jednotlivých krajů.
Pět zajímavostí o Laosu
1. Mezi turisty i místními roste popularita tubingu, tedy splavování řeky na nafouknuté duši.
2. Laoský ležák Beer Lao má československé kořeny. Po založení místního pivovaru tady s výrobou pomáhali čeští a slovenští sládci.
3. Jedná se o nejvíce bombardovanou zemi na počet obyvatel. Příčinou byla válka probíhající v sousedním Vietnamu. Přes Laos tehdy vedla Ho Či Minova stezka, po které Severovietnamci dováželi vojáky a zbraně do Jižního Vietnamu. Spojené státy tomu chtěly zabránit masivním bombardováním stezky.
4. Za rozbřesku bosí buddhističtí mniši procházejí městy a sbírají obětiny v podobě jídla a květin, které jim zanechali věřící, aby odčinili své hříchy.
5. Patří mezi jednu z posledních komunistických zemí.
Hlavní obsah knihy je rozdělen na čtyři části: základní informace, průvodce po šesti laoských regionech, historické a kulturní souvislosti a stručný úvod do laoského jazyka.
Ministerstvo varuje před mrtvými zvířaty
V úvodní kapitole naleznete podrobně zpracované informace o dopravě do země, o neutěšené dopravní situaci v Laosu, dále o ubytování, jídle, bezpečnostních i zdravotních podmínkách.
Dobrý dojem z informačně vydatného sousta kazí jenom část převzatá z webu Ministerstva zahraničních věcí na stránce šest a sedm. Například rada, aby cestovatelé „zamezili kontaktu s uhynulými zvířaty“ působí spíš úsměvně, zatímco informace o 15denní platnosti víza pro české turisty je zastaralá. Vydávané vízum dnes platí na celých 30 dní.
Toto počáteční zaškobrtnutí ale napravují kapitoly s detailními popisy laoských regionů, na základě kterých se v místní džungli nebo v ulicích měst, která postrádají jednotné značení, určitě neztratíte.
Zajímavý tip na neobyčejný zážitek mohou poskytnout i dvě barevné přílohy. První se věnuje exotickým festivalům a lidovým slavnostem zářícím spoustou barev. Druhá se zaměřila na rozdílná etnika žijící v laoských horách mnohdy způsobem, jako by se čas zastavil někdy před dvěma stoletími. Návštěva horských vesnic proto může připomínat výlet pomocí stroje času.
Celkový dojem: 80 %
Přes některé nedotažené maličkosti, které má na vině převážně česká aktualizace knihy z anglického originálu, představuje turistický průvodce Rough Guides po Laosu výborného pomocníka zejména při delší zastávce v této starobyle kouzelné zemi. Pokud vás ale tlačí čas a na své cestě po jihovýchodní Asii nebo Indočíně chcete věnovat Laosu jen pár dní, nejspíš sáhnete po jiném průvodci, který se soustřeďuje na celou oblast. Hlavní síla tohoto průvodce spočívá v jeho detailním zpracování, proto ho ocení hlavně ti, kteří se zde zdrží déle.
Turistický průvodce Laos
Vydává: nakladatelství JOTA
Počet stran: 314 + přílohy
Formát: 132 x 197 mm
Běžná cena: 528 korun