Město Znojmo s královskou pověstí leží nad řekou Dyjí. Zároveň je i centrem Znojemské vinařské podoblasti. Víno je moravský fenomén a bývá snadné mu podlehnout, protože se s ním setkáte na každém kroku. Nejen kvůli vínu je ale město pro návštěvníky zajímavé. Podívejte se na důvody, proč vyrazit do Znojma.
Znojmo památky
Znojmo, to není jen víno, ale za vidění stojí i jeho historické jádro s četnými kostely, fragmenty středověkých hradeb a všudypřítomný renesanční styl. Můžete se procházet v mnoha křivolakých uličkách, odpočinout si na některé z romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.
Samotných vyhlídek je ve městě hned několik. Velmi oblíbená je radniční věž, odkud uvidíte Pálavu jako na dlani a v jasném počasí zahlédnete i rakouské Alpy. Komu se nechce šlapat tolik schodů, může zkusit o něco nižší Vlkovu věž. Je to nejlépe dochovaná, nejmohutnější hranolová věž z dřívějších znojemských hradeb.
Slavnou minulost Znojma připomíná bludiště chodeb a sklepů. To se táhne pod velkou částí domů, ulic a náměstí v centru. Znojemské podzemí je labyrint různě se proplétajících podzemních chodeb o celkovém rozsahu 25 km. Celá síť chodeb je velmi důmyslně postavená a dodnes udivuje svou velikostí a mistrným zpracováním nebo větracími šachtami. Podzemí vznikalo asi od 13. do 17. století. O přesném datu není dochován žádný písemný záznam a neví se ani, proč bylo vlastně vytvořeno. Jako nejpravděpodobnější se jeví varianta, že chodby měly chránit obyvatele před útrapami spojenými s obléháním města a případným rabováním vojsk přímo v domech.
Až se budete ptát, kam na výlet do Znojma, je tohle určitě jasná volba. Podzemí milují i děti a velmi často jsou zde pro ně připraveny různé pohádkové nebo strašidelné trasy. Dospělí zase jistě ocení ochutnávky znojemských vín.
Znojemské podzemí je na několika místech propojeno s okolní krajinou, což bylo právě při válce klíčové z hlediska zásobování. Lidé se zde mohli schovávat dlouhou dobu díky odvětrávání, sklepním ohništím i krbům.
Prohlídkový okruh labyrintu se zaměřuje na prohlídku chodeb, výkladu historie jeho vzniku i dalšího vývoje. Prohlídka byla navíc rozšířena ještě o expozici Tajemné podzemí, kde můžete vidět alchymistickou dílnu, postavy z městských pověstí, skřety, vězeňské kobky či kostlivce v rakvích. Celou atmosféru dokreslují různé světelné a zvukové efekty.
Adrenalinová cesta
V podzemí si na své přijdou i milovníci adrenalinu. Pro zájemce je zde připravena velmi krkolomná cesta s úzkými chodbami, vodou a blátem. Proto se na to dobře oblečte. Budete procházet přes kluzké hrbolaté schody, v malých průlezkách projdete sotva na čtyřech. Trasa je dlouhá 4,6 kilometru a rozdělena do tří tras podle obtížnosti.
Hradní ulice s hradním komplexem se nachází na okraji městského centra. Součástí hradního komplexu je i unikátní rotunda svaté Kateřiny. Znojemský hrad měl již v minulosti díky své mimořádné poloze mnoho předností. Ještě před samotnou existencí hradu zde bylo prastaré kultovní místo a v 11. století si ho vybral moravský a později český kníže Konrád I. jako nejideálnější místo pro stavbu dřevěno-hlinitého hradu. Později byl zpevněn silnými zdi a netradiční osmibokou věží. V době husitských válek se hrad stal pevnou oporou krále a později císaře Zikmunda, který zde i v roce 1437 umírá.
Později sláva hradu pohasla a spíše chátral nebo byl využíván čistě prakticky (kasárna a vojenský špitál, pivovar a později muzeum). V současné době hrad představuje ukázku života raně novověké společnosti. Vidět zde můžete různý historický nábytek, pánský salonek s cennými předměty orientálního umění, dámský salonek s bohatě zdobeným rokokovým zrcadlem. V empírovém salónu je postaven klavír s loveckou scénou nad klaviaturou. Byl vyroben ve Vídni v dílně Johanna Ehrlicha.
Za zmínku stojí také deblínká kaple s malbami Jana Michaela Fissého. Do kaple byl také po dvaceti letech navrácen původní barokní oltář s dvojicí andělů od známého barokního sochaře 18. století Jiřího Antonína Heinze.
Vstupné:
jednotné – 120 Kč
Rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny
Rotunda svaté Kateřiny
Znojmo a slavný rod Přemyslovců neodmyslitelně patří k sobě. S jejich osudy se můžete podrobně seznámit v areálu bývalého přemyslovského hradu. Zde na vás již čeká nejstarší památka ve městě románská rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny. Patří k symbolům české státnosti a rozhodně byste ji na svých cestách neměli minout. Jedná se o unikátní stavbu a jedinou dochovanou památku přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě.
Rotunda sv. Kateřiny je unikátní zejména díky své malířské výzdobě. Románské malby asi už z 11. století ukazují mnohé náboženské motivy a v nich jsou zakomponovány i dynastické motivy, které se týkají mýtického původu Přemyslovců.
Tato národní kulturní památka musí být dobře chráněná, a proto je veřejnosti přístupná jen ve speciálním návštěvnickém režimu. To se odvíjí od stavu mikroklimatu uvnitř rotundy. Během jedné hodiny může dovnitř přijít maximálně deset osob. Prohlídka trvá 15 minut a za deštivého počasí je vstup zakázán.
Kostel sv. Mikulášepatří k dominantám města a rozhodně stojí za vidění. A to nejen z venku, ale i uvnitř. Těšit se můžete na originální barokní kazatelnu s tvarem zeměkoule. Je zasvěcený patronu kupců a hojnosti a potěší vás svou krásou i výhledem na Znojemskou přehradu.
Ve Znojmě byste ještě neměli minout Loucký klášter, obří vinné sklepy a muzeum vinařství a Modré sklepy v Novém Šaldorfu. Jejich sklepní ulička je jedna z nejhezčích na Znojemsku.
Kam na výlet Znojmo a okolí
Pokud po prohlídce Znojma budete mít ještě čas a chuť, rozhodně byste se měli vydat i do jeho okolí. Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině je Národní park Podyjí. Ten vede podél údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Úchvatná příroda, nádherné prostředí i fascinující skalní stěny potěší nejedno srdce milující naší krajinu. V západní části Národního parku se nachází klenot evropského baroka Zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou zeměpanského románskogotického hradu. Patří k národním kulturním památkám a určitě si na něj udělejte i v nabitém programu čas.