Proč navštívit město a hrad Ledeč nad Sázavou: Tipy na výlet zde i v okolí
Rhiana Horovská
30. 7. 2022
Historické městečko Ledeč nad Sázavou turistice slouží jak památkami, tak i romantickým panoramatem. Někteří mu proto přezdívají „perla Posázaví”. Budete-li mít cestu do míst na pomezí Středočeského kraje a Vysočiny, doporučujeme nenechat si Ledeč ujít. Dojmy z výletu na sebe nenechají dlouho čekat.
Jakou má Ledeč nad Sázavou historii?
Díky svému věku a zachovalosti je v Ledči nad Sázavou náměstí chráněné jako památková zóna. Určitě se na ně jděte podívat! Ostatně, Ledeč je údajně jedna z nejstarších osad v Česku. Nejstarší známý písemný pramen zmiňující Ledeč pochází z roku 1186, kdy obec připadla johanitům. Od počátku 13. století je doložen šlechtický rod z Ledče, který si tu pravděpodobně ve stejné době založil hrad.
Dějiny jsou spjaty hlavně s dějinami hradu. Mimo ně můžeme o městě říci, že Ledeč byla ve středověku významné obchodní centrum Posázaví. Kvetlo tu řemeslo a proto obec získala mnohá městská práva. Přestože zde teď žije necelých 5 tisíc obyvatel, městský ráz centra Ledče nelze popřít.
V 19. století město bylo industrializováno – vznikla tu cihelna, vápenka a další výrobny. Od raného 20. století tudy prochází železniční trať. Za socialismu byl v Ledči nejvýznamnějším podnikem Kovofiniš. Dnes je Ledeč nad Sázavou mimo jiné historickou turistickou atrakcí.
Kam vyrazit na vodu? Česko není jenom o Vltavě, zkuste i méně vytíženější řeky
Dominanta Ledče nad Sázavou: Hrad tyčící se nad řekou
Pravděpodobně si nenecháte ujít největší klenot Ledče nad Sázavou – hrad. Vstupné na kterýkoliv ze dvou hlavních okruhů dělá 150 Kč na dospělou osobu bez slevových průkazů. V hlavní sezóně se na vás hrad těší každý den kromě pondělka, od devíti do pěti. A co všechno je zde k vidění?
Hlavní okruhy jsou dva – severní a jižní. Severní okruh je komentovaná prohlídka vlastivědného muzea ze 30. let minulého století a retro bytu. Muzejní expozice obsahuje řemeslné výrobky keramické, skleněné, textilní a jiné – zkrátka důkazy, proč Ledeč byla tak významným centrem řemesel. Retro byt vám připomene bydlení vašich prarodičů – je stylizován do 50. let.
Jižní okruh ledečského hradu je rovněž komentovanou prohlídkou. Jeho dvěma hlavními částmi jsou expozice historických hodin – renesančních, současných i těch mezi tím – a výstava sklářství od 16. do 21. století. Opět tedy jde o poučnou cestu dějinami řemesla.
Hrad Ledeč – historie vlastnictví v kostce
V půlce 15. století zde žili Ledečtí z Říčan. Hrad o století později zdědila Markéta z Říčan coby jediný potomek svého otce. Po její smrti hrad připadl manželu a synovi Meziříčským, ale ti pak zemřeli krátce po sobě. Syn Jan chtěl Ledeč odkázat manželce, neboť neměl děti, ale zvítězila Markétina vůle, podle které další možností po Janovi byla jeho sestra Žofie. Důležitou osobností se stal Žofiin manžel Jan Trčka z Lípy a na Větrném Jeníkově. Ten v 70. letech 16. století upraví práva ledečské obce a přikoupil další území.
Trčka oficiálně stanovil několik poručníků hradu, kteří se o hrad po jeho smrti pohádali. Ledeč pár let na počátku 17. století spravovali Lobkovicové, ale rod Trčků si jej brzy koupil zpět. Od roku 1636 do roku 1677 ledečské panství patřilo nizozemským pánům z Enkefurtu. Dalším vlastníkem byl Michal Osvald, hrabě z Thunu, který dal postavit zámeckou kapli. Po jeho smrti Ledeč spravovaly jeho dcery.
Hrad se přes syna jedné z Osvaldových dcer dostal k Leopoldovi Ignáci, hraběti Věžníkovi na Ratiboři. Ten zemřel, když dědicové ještě nebyli zletilí. Pak to vypadalo, že Ledeč převezme jeho syn Ignác, ale ten zemřel a jeho vdova s novým manželem zadlužený hrad spravovat nemohli. Ledeč v roce 1730 převzala Františka Bechyňová, rozená hraběnka z Věžník. Ta si ji také neudržela dlouho, stejně jako další majitel, který ji prodal císařovně Marii Terezii. Terezie panství věnovala tereziánskému ústavu šlechtičen v Praze na Hradčanech, který tu působil do roku 1918.
Lipnice nad Sázavou: Hrad, kde dělal průvodce sám Jaroslav Hašek
Zámek Ledeč v minulém a současném století
Ve 20. století byl hrad, tedy už spíše zámek, znárodněn a nějakou dobu používán ke skladování dříví. Podle dokumentu z roku 1926 zde toto skladování poškodilo nástěnné malby. Budova si za svou existenci samozřejmě zažila dost, včetně požárů v letech 1766 a 1869. Na konci 20. let minulého století byly revitalizovány omítky a konstrukce věže s její střechou.
V roce 1938 v prostorách hradu vznikla expozice městského muzea. Od roku 1949 do roku 1989 budovu hradu/zámku spravovaly státní lesy. Tím byl stav historického klenotu poněkud zanedbán – jako by šlo jen o další starý dům v Ledči. Hrad se od sametové revoluce postupně opravoval. Při poslední rekonstrukci, jejímž předmětem byly omítky, pracovníci nově objevili sluneční hodiny.
Další atrakce v prostorách ledečského hradu
Muzejní expozice nejsou to jediné, co lze zhlédnout na hradě v Ledči nad Sázavou. Muzeum Jaroslava Foglara také stojí za to. Je to jediné muzeum věnované památce tohoto významného spisovatele. Jelikož v okolí Ledče nad Sázavou Foglar vedl skautské tábory, místo je více než příhodné. V muzeu uvidíte exponáty z jeho života i možnost vyfotit se s Rychlými šípy v životní velikosti.
S dětmi, které ještě do foglarovek nedorostly, můžete navštívit dětský okruh hradu. Je to komentovaná prohlídka asi na tři čtvrtě hodiny. Uvidíte tu přes tisíc plyšových medvědů! V rámci okruh vyjdete i na zahradu a můžete si projít živý labyrint. Děti do 6 let mají zdarma vstup do věže, což je poslední místo na hradě přístupné veřejnosti. Věž slouží jako rozhledna nad městem a jeho okolím.
Hrnčířské městečko Kostelec nad Černými lesy: Výlet nejen za historií
Co ještě vidět v Ledči nad Sázavou: Památky hlavně náboženské
Existuje pár dalších architektonických děl, pro které stojí za to udělat si procházku Ledčí nad Sázavou. Kostely jsou toho zářným příkladem. Nejstarší je kostel sv. Petra a Pavla ze 14. století na jižním břehu Sázavy. Unikátní je na něm například to, že má čistě estetickou, nikoli nosnou klenbu. Kousek na jih se rozkládá hřbitov s renesančním kostelem Nejsvětější trojice – interiér kostela se však zpřístupňuje jen větším objednaným skupinám. Nejmladší kostel je Husův sbor z roku 1928.
Z architektonického hlediska vás může zaujmout například barokní letohrádek Thunů, dnes soukromý. Významná jsou i budovy polikliniky, pekárny na náměstí, městského úřadu a gymnázia. Po procházce můžete uhasit žízeň v místním pivovaru Šepťák nebo ještě pokračovat do lesoparku Šeptouchov.
Vzpomínka na oběti nacismu a slavnou oběť socialismu
Ledeč měla významnou židovskou komunitu, o čemž svědčí přítomnost synagogy z 18. století. Od dob nacismu už synagoga bohužel neměla využití, a tak sloužila jako skladiště. Její prohlídka je možná po domluvě v informačním centru a kromě toho synagoga slouží i pro kulturní akce. Na západním kraji městské zástavby je veřejně přístupný židovský hřbitov.
Po městě je rozmístěných i několik kapliček a soch, jak je ve městech zvykem, včetně mariánského sloupu na náměstí. Z pomníků je asi nejvíce zajímavý ten věnovaný památce Josefa Toufara. Tento kněz totiž působil v kostele v nedaleké Číhošti. Byl jeden z obětí brutálního mučení komunistickou stranou, a sice kvůli nevysvětlitelnému zázraku, jenž se stal při jeho kázání.
Kulturní život v Ledči nad Sázavou – akce pro veřejnost
Neváhejte zavítat na oficiální web města a zjistit si, zda se tam v době vaší návštěvy nebude „něco dít”. Zkraje léta například pořádá město Ledeč nad Sázavkou městské slavnosti, kde lze slyšet hudební program zadarmo.
Na louce pod Sechovem pořádá šermířský spolek Notorix Denatur z Ledče nad Sázavou bitvu o Notorburg. Datum letošního, již 19., ročníku události je 23. července. Spolu s historickou show jsou na místě i kejklíři, kapely k poslechu i tanci a jarmark.
Na hradě je přes léto možnost večerních prohlídek. Zajímají-li vás umělecké výstavy a komorní akce, můžete zavítat do synagogy. Přes léto 2022 tam například visí výtvarná díla akademie SEN.
Užijte si posázavskou krajinu! Výlety v okolí Ledče
Byla by škoda nerozšířit výlet za hranice Ledče nad Sázavou. Cyklostezky vás mohou zavést na různá zajímavá místa. Krajina je samozřejmě vhodná i na pěší túrou a odměnou vám mohou být například tato pěkná místa:
- geografický střed ČR v Číhošti
- Sluneční zátoky s památníkem J. Foglara
- Rodrigova skála u kempu na Stvořidlech
- zřícenina hrádku Melechov
- zřícenina hradu Chřenovice
- zbytky hradu Lacembok
- Nezdínská svěcená studánka s kaplí Panny Marie
- záchranná stanice zvířat v Pavlově
Zdroje:
Mapy.cz, Kudy z nudy, LedečnS.cz, Hrad Ledeč, Vysočina.eu, Hrady.cz, Wikipedia,